Metabolizmayı Hızlandıran Besin ve Gıdalar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda özellikle diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler için metabolizmamızı hızlandıracak bazı gıdalardan bahsedeceğiz. Metabolizmayı hızlandıran besin ve gıdalar nelerdir? Nasıl hızlandırır? Metabolizma hızlanmasının vücudumuza yararları nelerdir? kısaca bunlardan bahsedeceğiz.Öncelikle metabolizma nedir?

Metabolizma Nedir?

Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için organlarımızın gerek duyduğu en az enerji miktarına metabolizma denir. Özellikle kilo verirken çok önemli bir unsurdur. Metabolizması hızlı olanlar daha hızlı kilo verebilmektedir. Gün içinde yediğimiz yemeklerden gelen kalorinin büyük bir kısmı metabolizmamız tarafından tüketilmektedir. Fakat yavaş olursa daha az tüketim olur. Hareketsizlik sebebi ile fazlalık enerji kaynağı vücuda depo edilir ve yağlanma başlar.

Hastaneye gittiğimizde doktorumuz bu metabolizma hızını ölçmektedirler. Bu ölçüm birkaç saat önceden yemek yememe şartıyla vücut dinlenir haldeyken bazal metabolizma hızımız ölçülebilmektedir. Şimdi kısaca metabolizmamızı hızlandıran en doğal ve sağlıklı gıdalardan kısaca bahsedelim.

Metabolizmamızı Hızlandıran Sağlıklı Besin ve Gıdalar

Acı Biber

Acı biber içinde kapsaisin maddesi sayesinde dilimiz yanmaktadır. Fakat bunun sayesinde iyi bir metabolizma hızlandırıcı olarak acı biber ön plana çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarda 1.5-2 kat metabolizma hızını arttırdığı söylenmektedir. Ayrıca tokluk hissi kazandırarak kilo vermek isteyenlere büyük yardımı dokunmaktadır. Metabolizmamızın hızlanması için sağlıklı ve doğal acı biber tüketmeliyiz. Sindirim sorunlarına sebep olmaması için tüketim miktarını kendimize göre ayarlamalıyız. Özellikle yemeklerin piştikten sonra acı biber katmaya dikkat edelim.

Zencefil

Tadı bibere benzemektedir. Biraz acı fakat metabolizma hızını  1.5-2 kat arttırmaktadır. Özellikle çay gibi sıcak suda zencefilleri kaynattıktan sonra suyunu içmek metabolizma üzerinde büyük faydaları olacaktır

Yeşil Çay

Bünyesinde bulunan fenol bileşikler sayesinde yeşil çay da iyi bir metabolizma hızlandırıcı olarak tüketebiliriz. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile de büyük faydaları mevcuttur. Siyah çay yerine yeşil çay tüketmek sağlık açısından daha yararlı olacaktır.

Lifli Besinler

Metabolizma hızlandırmasının yanında özellikle sindirim sisteminde olumlu etkilerde bulunarak sindirimi kolaylaştırır ve kilo vermemizi daha hızlı hale getirebilmektedir. Aynı zamanda kabızlık, ishal gibi sorunları önler. Lifli gıdalar tüketmeye özen göstermeliyiz.

Tarçın

Metabolizmamızı hızlandıran besinlerden bir diğeri de tarçın. Özellikle salep gibi bazı içeceklerle beraber kullanıldığında kolayca tüketilebilen tarçın hem metabolizmamızı hızlandırması hem de kan basıncını düzenlemede büyük etkileri vardır. Aynı zaman öksürük gibi sorunlarda da etkili olabilmektedir.

Meyveler

Lifli yapıları sayesinde meyvelerin suyu yerine olduğu gibi meyveyi tüketmek sağlık açısından daha faydalı olacaktır. Kabuğuyla beraber yıkadıktan sonra yenmesi ile vitaminler de alınabilecek lifli yapısıyla sindirime olumlu etkileri olacaktır.

Sirke

Tadını sevmeyenlerimiz olacaktır ama metabolizma hızlandırma açısından sirke oldukça etkilidir. Özellikle kilo vermek isteyenler sabahları aç karnında 1 kaşık sirke suyu yuttuklarında metabolizmalarının nasıl hızlandığını hissedeceklerdir.

Su

Hayatımız için olmazsa olmazlardan biri de sudur. Sağlık açısından bir çok etkisiyle beraber metabolizmamız üzerinde de olumlu etkileri vardır. Ne kadar acı yesek de su tüketmediğimiz taktirde metabolizma aktivitesi azalacaktır. Suyun vücutta az olduğu zamanlarda metabolizma daha yavaş çalışmaktadır.

Spor

Mutlaka yapmamız gerekenlerden biri de spor ve yürüyüştür. Özellikle yemek yedikten sonra yapılan kısa yürüyüşler hem metabolizmamızı hızlandıracak sağlık açısından yararlı etkileri olacaktır. Kan akışı hızlanarak vücut sıcaklığımız artacak ve fazlalık yağ yakımı artacaktır. Spor yaparken dikkat edecek noktalardan biri kısa zamanda bırakmamak gerekir. Vücut 15 dakikadan itibaren yağ yakımına başlamaktadır.

Rating: 3.6/5. From 32 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 28 Şubat, 2019
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Kaya
  2 Mart, 2019

  Teşekkür ederim.

  Rating: 3.3/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   3 Mart, 2019

   Rica ederiz.

   Rating: 2.5/5. From 2 votes.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.