Mevsim Meyvesi: Çilek Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba, değerli okurlarım. Bu yazımda sizlerle herkesin severek tükettiği meyve olan çileğin faydalarını paylaşacağım.

Çilek, gülgiller familyasında bir bitki cinsi ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerine verilen isimdir. 20 den fazla çilek türü vardır ve ülkemiz çilek üretiminde dünyada ikinci sıradadır. Yetiştirildiği hava koşullarına göre tadı değişse de, tüm çilek türleri aynı kalp şekline sahiptir.

C vitamini bakımından zengin bir meyve olan çilek, 7-9 yaş arası çocukların %53 ünün en sevdiği meyvedir. 8 adet çilek yediğimizde günlük C vitamini ihtiyacımızı %140 karşılamış oluruz.

Çileğin Faydaları

  • Çileğe kırmızı rengini veren antosiyanin pigmenti, LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürür.
  • Antioksidan bakımından zengin olan çilek, hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Alzheimer riskini azaltır. Yaşlanmaya bağlı sağlık sorunlarını önler.
  • Çileğin antioksidan etkisi, çeşitli kanser türlerine yol açan serbest radikallerin artmasını önler. Ve çilekte kanser gelişimini yavaşlatan “ellagic asit” adlı bir fitokimyasal bulunur.
  • Çileğin antioksidan içeriği kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayan oksidatif strese karşı koruma sağlar. Yapılan bilimsel çalışmalar, çilekte bulunan polifenollerin LDL oksidasyonunu ve kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini azaltır.
  • Çilek, kan şekerini korkulacak derecede yükseltmediğinden diyabet hastaları için sağlıklı bir atıştırmalık olabilir.
  • Bol miktarda besin lifi içeren çilek, kabızlık için iyi bir çözüm yöntemi olabilir.
  • Lifli özelliğinden dolayı uzun süre tok tutar.
  • Portakal ve greyfurttan daha fazla C vitamini içeren çilek, cilt kuruluğu ve zamanından önce ortaya çıkan kırışıklıkları önler.
  • Kemik yapısını koruyan enzimlerin üretiminde ve kalsiyum emilimi sırasında kullanılan manganez mineralini içerdiği için kemik sağlığına da yararlıdır.

 

Fazla Çilek Tüketimi Zararlı mıdır?

Tabiki, her şeyin fazlası zararlıdır ve dozunda tüketmek gerekir. Çilekte oksalat bulunur ve vücut sıvısında oksalat miktarı arttığında bunlar kristalize olarak mesane ve böbrek problemlerine yol açabilir. İyice yıkanmaması durumunda ise böbreklerde kum oluşumuna sebep olabilir.

Çilek, bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. En sık görülen belirtiler; boğazda ve ağız içinde kaşıntı hissi, gözlerin sulanması ve burun akıntısıdır.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.