Mevsimsel Alerjiye Dikkat: Bu Önlemler Sizi Koruyabilir
Takip Et : Üye Girişi

Alerji; vücudumuz için zararlı olmayacak bir maddeye gereğinden fazla tepki verilmesi durumudur. Bu tepki kızarıklık, ödem toplama, kaşıntı veya nefes darlığı şeklinde kendini gösterebilir. Aslında hayatımızı zehir eden alerjik reaksiyonlar, birer bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır.

Alerji hangi durumlarda görülür ?

Vücudumuzda antikor denilen, vücuda giren zararlı maddeleri yok etmeye yarayan savunma hücreleri vardır. Normalde antikorlar çeşitli mikroorganizmalar ve antijenlerle savaşır. Yeni düşmanlar görüldüğü vakit ise onlarla nasıl savaşılacağı hatırlanır ve ona göre mücadele verilir.

Alerjik reaksiyonlarda da alerjiye sebep olan madde vücuda girdiğinde yine antikorlar görev alır ve bu maddeyle savaşa girerler. Ama bu seferki savaş vücudumuza karşı zararlı olan bir maddeye değil zararsız olan bir maddeye karşı verilir. Bu durumda mücadele aşırıya kaçıyorsa o zaman alerjik bir reaksiyon baş göstermiş demektir.

Alerji genetik mirasla geçebilir

Anne babada herhangi bir maddeye karşı bir alerji varsa bunun çocuğa geçme olasılığı normal çocuklara göre daha yüksektir. Eğer sizde bir alerji söz konusuysa çocuğunuzu bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına kontrol ettirmenizde fayda var. Özellikle astım geçmiş olan ebeveynlerin çocuklarında alerjik astım gelişme olasılığı çok yüksek.

Alerji çok kolay tetiklenir

Alerjiye neden olan alerjen madde herhanbi bir şey olabilir. Fındık, fıstık gibi yiyecekler, toz, polen, hayvan tüyü veya ilaçlar alerjiyi tetikleyebilir. Tetikleyicileri belirlerken hastanın yaşadığı ortamın, yaşının ve hastalık geçmişinin iyi değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca yaşanılan evin fiziksel durumu da (nem, küf…) alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir.

Alerjik reaksiyonun kendini gösterdiği durumlarda ilk önce yapılan aktivite gözden geçirilmelidir. Örneğin odanızı süpürürken birdenbire hapşırık ve göz kızarması meydana geliyorsa toza karşı bir alerjiniz olabilir.

Çocuklarınızı ve kendinizi korumanın yolları

– Evinizi düzenli olarak havalandırın. Tüm odaların pencerelerini açıp hava akımı olmasını sağlayın.

– Nem ve rutubet kaynaklarını önleyin.

– Yastık ve minderleri toz ve alerjenlere karşı dayanıklı kılıflarla kaplayın. İnternette kolayca bulunabiliyor.

– Halıların, peluş oyuncakların ve toz tutan eşyaların sayısını minimuma indirin.

– Hayvan alerjilerine karşı hayvanlarınızın tüy bakımlarını düzenli olarak yapın veya onları evden uzaklaştırın.

– Evinizi normal süpürgeyle süpürüyorsanız mutlaka sonrasında nemli bezle tozları alın.

– Lavabo, banyo, tuvalet gibi ortamları çamaşır suyuyla temizleyin. Bu mantar ve bakteri gelişimini önleyecektir.

– Çift torbalı veya su hazneli elektrik süpürgeleri tercih edin. Bunlar toz kalkmasını minimuma indirecektir.

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.