Meyve Suyu ve Meyveli İçeceklerin Farkı
Takip Et : Üye Girişi

Sevgili okurlar, markete gittiğimizde farkındayız ki meyve suyu reyonlarında birçok kavramla karşılaşmaktayız. Nektar, meyve suyu, meyveli su gibi tüketicide karışıklık yaratan kavramları bu yazımda Türk Gıda Kodeksine göre anlatacağım. Meyve Suyu ve Meyveli İçeceklerin Farkı

Meyve suyu

Sağlam, olgun, taze veya soğukta ya da dondurularak muhafaza edilmiş, tek meyvenin veya daha fazla meyve karışımının yenilebilir kısımlarından elde edilen üründür. Elde edildiği meyvenin karakteristik renk, aroma ve tadına sahip olmalıdır. Meyve oranı  %100’dür bu nedenle meyve suyu etiketlerinde “ %100 Meyve Suyu “ ifadesi kullanılabilmektedir. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı meyve suyuna ilave şeker ve tatlandırıcı eklemeyi de yasaklamıştır.

 

Konsantreden üretilen meyve suyu

Meyve suyu konsantresine, konsantrasyon sırasından uzaklaştırılan miktarda su ve işleme sırasında ayrılan aromanın gerektiğinde tekrar kazandırılmasıyla elde edilen üründür.  Eklenen su meyve suyunun kalitesini bozmamalıdır. Bu ürünlerin etiketlerinde de “ %100 Meyve Suyu “ ifadesi kullanılabilmektedir. (Meyve suyu konsantresi kısaca meyve suyunun içindeki suyun bir kısmının buharlaştırılmasıyla elde edilen yoğunlaştırılmış meyve suyudur. Bu konsantreye su eklenerek elde edilen meyve suyudur. )

Meyve püresi

Suyunu uzaklaştırmadan, bütün veya kabuğu soyulmuş meyvenin yenilebilen kısmının eleme, ezme, öğütme gibi uygun fiziksel işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen üründür.

 

 

Meyve püresi konsantresi

Meyve püresinde suyun belirli bir kısmının fiziksel yolla uzaklaştırılması ile elde edilen ürün.

Meyve nektarı

Meyve suyuna, konsantreden elde edilen meyve suyuna, meyve suyunun konsantresine, meyve püresine ve/veya meyve püresi konsantresine su ilave edilmesiyle elde edilen üründür. Etiket bilgisinde “meyve oranı en az %…” şeklinde bir ifade yer almaktadır. Genellikle bu oran %25’den fazladır. Bu ürünler için minimum meyve oranları da kodekste yer almaktadır. Örneğin erik için son üründe % hacim olarak 30 iken çilek için bu oran 40 olarak belirlenmiştir.

Meyveli içecek

Meyve oranı en az %10’dur. Bu oran %10 ile 25 arasında değişmektedir. Bu kategori altında aromalı içecekler de satılmaktadır.

 

Kısaca en çok tüketilen grupların meyve oranları şu şekildedir:

 • Meyve suyu (% 100 )
 • Meyve nektarı (%25 – %99)
 • Meyveli içecek (%10 – %24)

Tabi ki seçim siz tüketicilere aittir ancak bu bilgilerden anlaşıldığı gibi meyve suyu %100 meyve suyundan yapılmaktadır. Meyveler preslendikten sonra filtrelenir ve işlenir ve konsantreden elde edilir. Dolumdan önce uygulanan pastörizasyon veya sterilizasyon işlemi raf ömrünü belirlemektedir.  Küf ve mayalar bozulmalarına etken mikroorganizmalardandır. Bu nedenle ürünü buzdolabında saklamak ve açtıktan sonra 2-3 gün içinde tüketmek en uygunudur.

 

 

 

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • ugur
  23 Aralık, 2016

  bende bunu soracaktım hazır meyve suları yararlı mı zararlı mı ,en iyi içecek olan maden suyuna devam mı

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Fahri PAt
  16 Şubat, 2016

  meyvelerde bütün halde bulunan vitaminler ve doğal şeker meyvenin bütünlüğünün bozulması ile birlikte doğal şeker formu bozularak sağlığa yararlı değil artık sağlığımızz için zararlı bir hale gelmiş oluyor.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.