Mikrodalga nedir? Nasıl Çalışır? Çalışma Prensibi.
Takip Et : Üye Girişi

Tanım olarak mikrodalgalar 1 m ‘den 1 mm ye kadar dalga boyuna sahip, 300 MHz(100 cm) den 300 GHz (0,1 cm) ye kadar değişen sıklıktaki elektromanyetik dalgadır. “Mikrodalga” sözü elektromanyetik dalganın, dalga boyunun 1 metreden kısa olduğu frekansları tanımlar.
Mikrodalgalarla pişirme fikri ilk kez “Percy Spencer” tarafından, radar olarak kullanılması planlanan “magnetron”un keşfedilmesiyle 1945’li yıllarda başlamıştır. ” Percy Spencer ” radar dalgaları ile deney yaparken cebindeki çikolatanın erimesi ile mikrodalga enerjisinin yiyecekleri ısıtabildiğini keşfetti. 1947’de bu buluşunun patentini almış ve ilk mikrodalga fırını 1,8 metre boyunda ve 340 kg ağırlığında olarak tasarlamıştır

 

Mikrodalga nasıl çalışır? Çalışma prensibi nedir?

Mikrodalgalar elektronik devrelerde elektronların hızlandırılmaları ile elde edilir.
Mikrodalgalar temas ettiği madde ile etkileşime girerler. Mikrodalgaların maddelerle etkileşimi maddenin türüne bağlı olarak üç şekilde gerçekleşir: Yansıtma, soğurma ve geçirme. Malzeme elektriksel iletkense Mikrodalgalar yansır ve malzeme ısınmaz. Yüksek yalıtkanlarda mikrodalgalar soğurulmadan geçer ve malzeme yine ısınmaz.

Mikrodalgalar gıdalar tarafından soğurulduğu zaman mikrodalga ışının pozitif ve negatif merkezlerinin yön değiştirmelerine paralel olarak, üründe bulunan polar moleküller yön değiştirirler milyonlarca kez oluşan bu hareket sonucu moleküler sürtünme ısısı açığa çıkar ve madde ısınır.

Mikrodalgalar daha çok su içeren maddeler tarafından emilmektedirler. Su molekülleri ileri geri hareketlerle  saniyede yaklaşık olarak 5 milyon kez titreşirler. Bu titreşim hareketleri sırasında sürtünme meydana gelir. Kısacası mikrodalgaya konulan gıdanın dönme hareketiyle ve bu hareket sonucu sürtünmesiyle gıda ısınır. Daha çok su molekülleri içeren gıdalar daha çabuk ısınır.

Ayrıca ısıtılan sıvı gıdada tuz olması durumunda daha çabuk bir ısınma söz konusudur.

 

Gıdayı ısıtırken porselen bir tabak neden ısınmaz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi porselen tabak yalıtkan olduğundan dolayı ısınma meydana gelmez.

Endüstride mikrodalgaların kullanım alanları nelerdir?

-Buz çözme

-Haşlama

-Pastörizasyon ve sterilizasyon : Pastörizasyon ve sterilizasyon hakkında bilgi edinmek için Tıklayın

-Kurutma: ( Günümüzde makarnaların kurutma ve bisküvilerin son pişirme aşamasında kullanılmaktadır.)

-Pişirme

Mikrodalgada pişirmenin gıdalar üzerinde etkisi

Mikrodalga etkileri üzerine yapılan araştırmalarda karbonhidrat, protein, suda çözünen vitamin tutma kapasitesi, hakkında karşılaştırmalar yapılmış.Protein içerikleri geleneksel yöntemle pişirilen gıdalara oranla daha yüksektir.

Mikrodalga pişirme sonucunda esmerleşme reaksiyonları nedeniyle meydana gelen lisinin (Kalsiyum emilimine yardımcı olan enzim) kaybı minimuma indirilmektedir.

Mikrodalga fırınlarda pişirilen gıdaların tiamin (B1 vitamini) riboflavin(B2 vitamini) niasin (B3 vitamini) içeriği bakımından geleneksel pişirmeye oranla daha yüksek olduğu görülmüştür.

Vitaminleri korunması açısından mikrodalga pişirme geleneksel yöntemlere göre daha üstündür. Özellikle C vitaminin korunmasında çok etkili olduğu görülmüştür.

Ayrıca mikrodalga fırınlarda pişen gıdalar daha çok kreatinin (kaslara enerji veren aminoasit türevi) içerebilmektedir.

Mikrodalga sağlık ilişkisi:

-Mikrodalga hastalığının en temel belirtileri baş ağrısı, uyku bozuklukları, yorgunluk, baş dönmesi, göz yorgunluğu, konsantrasyon bozukluğu, kan dolaşımı ve sinir sisteminde değişiklikler olarak sıralanmaktadır.

-Hertel; gıdaların mikrodalga ısıtma ile pişirilerek tüketilmesinin kanserli ilgili olduğuna dair çalışmalar yapmış ancak Jonker ve Til; mikrodalgada konvansiyonel ısıtma tarafından pişirilmiş sıçanlarda beslenme denemelerinde mikrodalgaların hiçbir yan etkisinin görülmediğini incelemiştir.

-Kalp atisini düzenleyen cihaz takılı olan kişiler, mikrodalga riskini daha fazla taşımakta. Elektronik aygıtlardan etkilenen bu cihaz, kalp atisi dengesinin bozulmasına neden olabileceğinden, bu kişilerin fırından uzak durmalarında yarar var.

-Deney hayvanları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda ise; belirli güç, frekans ve sürede uygulanan mikrodalga radyasyonunun merkezi sinir sistemine etki ederek refleks kayıplarına neden olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca mikrodalga radyasyonuna maruz kalan insan lenfositlerinde kromozomal anormalliklerin oluştuğu belirlenmiştir

-Mikrodalgaların insan sağlığı açısından zararlı olabilecek bu etkilerinin önlenmesi amacıyla mikrodalga fırınların kullanımı ile ilgili olarak yasal düzenlemeler yapılmıştır.

Sonuç olarak bu bilgiler ışığında kullanım kılavuzunu okumakta yarar vardır.

Rating: 4.0/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Bir adan
  31 Mayıs, 2017

  Mikrodalga nikola tesla tarafından keşfedilmiştir.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.