Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet Gıda Mühendisleri Sorununu Meclise Taşıdı
Takip Et : Üye Girişi

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, kadro bekleyen gıda mühendislerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Bir ayda 119 kişinin gıda zehirlenmesinden hastanelik olduğunu, bir çocuğun ise  hatırlatan Hürriyet, “Gıda Güvenliği politikası çerçevesinde yapılan denetimlerde etkin ve güvenilir denetim mekanizması için Gıda Mühendislerinin yer alması gerekiyor” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde,  gıda denetimlerini sadece son kullanma tarihine bakarak yapan zabıta gibi meslek gruplarının değil yıllarca eğitimini alan gıda mühendislerinin yapması gerektiğini belirtti.

Hürriyet, açıklamasında “Gıda Güvenliği politikası çerçevesinde yapılan denetimlerde etkin ve güvenilir denetim mekanizması için Gıda Mühendislerinin yer almasını, yıllardır başka meslek gruplarına yaptırılan gıda denetimlerini Gıda Mühendislerinin yapması gerekmektedir. Ülkemizde bugüne kadar gerçekleştirilen gıda denetim verileri incelendiğinde maalesef birçok gıda işletmesinin yılda bir kez bile denetlenemediği görülmektedir” dedi.

a1

Bir ayda 119 kişi zehirlendi, 1 çocuk öldü

Sadece bir ayda basına yansıyan dört zehirlenme vakasında 119 kişinin hastaneye kaldırıldığını da hatırlatan Hürriyet, şunları kaydetti:

“Ağustos ayı içerisinde Tekirdağ’da gıda zehirlenmesinden kurtuldukları için şükür yemeği veren aile yine zehirlenmiş ve zehirlenen 25 kişi hastaneye kaldırıldı. Kütahya’da tavuk dürümden yedikten sonra rahatsızlanan 15 kişi, Kırşehir’de özel harekât polisi yetiştiren eğitim merkezindeki 70 öğrenci, Samsunspor Futbol Kulübü’nün 9 futbolcusu da gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelik oldu. Son olarak ise Ekim ayında Ağrı salamdan zehirlenen 6 yaşındaki Beritan Hacıoğlu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Buradan da anlaşılacağı gibi gıda mühendislerinin yaptığı işi, başka meslek grubundan insanlar yaptığında üzücü olaylarla karşı karşıya kalıyoruz”

a2

2500 gıda mühendisi atama bekliyor

650 binden fazla gıda işletmesinin bulunduğu Türkiye’de gıda mühendisi sayısının bin 500’ü geçmediğini belirterek açıklamasına devam eden CHP’li Hürriyet, “2012-2013 yıllarından bu yana kadro sözü verilen 2 bin 500 gıda mühendisinin dahi ataması yapılmamıştır.

Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, halka güvenilir gıda ulaştırması yönündeki hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için atamaların bir an önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu atamaların gerçekleşmemesi halinde gıda zehirlenmelerinin önüne geçmek imkansız olacaktır” iafdelerini kullandı.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 18 Kasım, 2016
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.