Mor Patates Ube Nedir? Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Faydaları Nelerdir

Bir yenilik gibi karşımıza çıkan mor patates aslında çok uzun yıllardır dünya üzerinde yetişmektedir. Ancak ülkemize yeni yeni gelmiş bir sebzedir. Gözümüze oldukça farklı gelen bu patates elbette ki özellikleri de farklıdır. Yazımızda bu farklılığın nedeni, mor patatesin faydaları nelerdir bunlara değineceğiz. Renkli yapısıyla göze hoş gözüken bu sebze faydaları olarak da ciddi özelliklere sahiptir. Bu özellikleri tanıyınca normal patatesten, mor patatesi tercih edeceğinizi düşünüyorum 🙂

Mor Patates Nedir?

Güney Afrika bölgesinde yıllardır yetişen bu sebze dünya üzerinde ube olarak bilinmekte ve yıllardır tüketilmektedir. Bilimsel ismi diokore alata olarak bilinen bu sebze patates ailesinden gelmektedir. Normal sarı patatese benzer tadı bulunur. Ancak besin değeri sarı patatese göre oldukça farklıdır. Bu farklılığın ana sebebi mor renginden kaynaklanmaktadır.

Genel olarak bitkilere renk veren maddelere pigment denir. Örnek olarak yaprağa yeşil renk veren pigment maddesi klorofildir. Mor patatesteki de pigment bilimsel olarak araştırılmasa da Pelargonidin adlı maddeden kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu renkli maddelerin en önemli özelliklerinden biri antioksidan etkisidir. Antioksidan maddeler vücuttan serbest radikalleri uzaklaştıran en önemli besin maddelerinden biridir. Bu sayede normal sarı patatese göre 10 kat daha etkili bir antioksidan madde haline gelmektedir. Şimdi bu özelliğinin sonuçlarına göz atalım.

Mor Patatesin Faydaları Nelerdir?

1: Antioksidan İçeriği

Normal patatese göre 10 kat daha fazla antioksidan içeriği sayesinde serbest radikalleri uzaklaştırmada daha etkilidir. Serbest radikaller kanser, tümör gibi hücrelerin oluşmasına sebep olur. Antioksidan maddeler ise bu serbest radikallerin birikmesini engeller, vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücut hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır, cildin daha genç ve parlak gözükmesine yardımcı olur. Antioksidanlar hakkında ayrıntılı bilgiler için: https://gidabilinci.com/antioksidan-nedir-ne-demektir-faydalari-nelerdir

2: Antosiyanin İçeriği

Antosiyaninler de antioksidanlara benzer özelliklere sahiptir. Bu sayede kanser ve tümör hücrelerinin oluşumunu ve çoğalmasını engeller. Hücrelerin daha hızlı yenilenmesine katkıda bulunur. Bu sayede yaşlılık belirtileri ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı oluyor.

3: Potasyum İçeriği

İçeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncını ve tansiyonu dengelemeye yardımcı olmaktadır. Özellikle tansiyon sorunları olanlar için tavsiye edilmektedir. Yine de doktor tavsiyesine danışmakta fayda vardır.

4: Vitamin Değeri

Sarı patateste daha az veya hiç bulunmayan C ve B vitaminleri bulunur. Bu sayede C vitamin ile günlük ihtiyacın belli bir miktarını karşılamış oluruz. B vitamini ile de özellikle kan üretimine yardımcı olmaktadır. Bu özellikleri ile zengin bir vitamin içeriğine sahiptir.

5: Lif Oranı Daha Yüksektir

Normal patatese göre lif oranı daha yüksektir. Bu sayede midede yer kaplayıp daha erken doymanıza yardımcı olur. Bağırsaklarda ise su alıp şişerek boşaltımı kolaylaştır. Aynı zamanda zayıflamanıza da yardımcı olmaktadır.

6: Kalorisi Daha Düşüktür

Yüksek lif oranı ve düşük nişasta sayesinde kalorisi daha azdır. Bu sayede özellikle zayıflamak isteyenler için en sevindirici özelliklerden biridir. Çünkü sarı patates yüksek nişasta oranına sahiptir ve kalorisi yüksektir. Bu özelliği ile de mor patates 1 adım daha öne çıkmaktadır.

Sarı Patates İle Mor Patates Farkları Nelerdir?

  • Kalorisi ve nişasta daha düşüktür. Bu sayede kilo vermenizi yardımcı olur, fazlalık enerji almamış olursunuz.
  • Yüksek lif içeriği ile sindirim, boşaltıma yardımcı olur. Erkenden doymanızı sağlar.
  • Antioksidan içeriği daha yüksektir.
  • Renkli yapısı ile farklı bir çok yemek, tatlı için kullanılabilir.

Mor Patatesin Kullanım Alanları Nelerdir?

Ülkemizde henüz popüler olmasa da yurt dışında;

  • Dondurma yapımında
  • Keklerde
  • Tatlılarda
  • Salatalarda
  • Bir çok yemekte kullanılmaktadır.

Bu faydalı sebzenin hak ettiği yeri kazanması dileği ile…

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.