Mucize Meyve: Gilaburu Nedir Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
                                     Gilaburu Meyvesinin Faydaları
Bugün belki de çoğumuzun adını dahi duymadığı, fakat doğanın bize sunduğu eşsiz özelliklere sahip bir meyve olarak gilaburu meyvesini ele alacağız.
Adoxaceae familyasından kırmızı renkli, nohut büyüklüğünde bir meyve veren ağaç türüdür. Daha ziyade Kayseri ve civarında yetişir. Endemik bir bitkidir. Gilaburu, suyu sıkılarak tüketilir. Bol miktarda şeker karıştırılarak içilen gilaburu suyunun böbrek taşı rahatsızlığına iyi geldiği söylenir. Hatta Rus Korosun’da bu bitki ile ilgili bir şarkı dahi yapılmıştır.
Gilaburu’nun kimyasal bileşimi ve faydaları İçinde; reçine, vibirnum, valerianic vsit, organik asitler, tanin, salicosides, saponins etken maddeleri bulunmakatadır.Gilaburu meyvesinin çekirdek ve pulplarında önemli oranda sterol bulunmaktadır.Gilaburu çekirdeklerinin espartik asit, treonin, serin, glutamik asit, prolin, glisin, alanin, valin, lösin, izolösin, trozin, fenialanin ,histidin,lisin ve arjinin olmak üzere toplam 15 farklı aminoasit içerdiği belirlenmiştir
United States Pharmacopoeia tarafından onaylanan gilaburunun etkin maddeleri , her tür sinirsel rahatsızlık ve halsizlik durumu özellikle kramp, spazm, nöbet ve tetanozda ayrıca kalp rahatsızlığı çarpıntı ve romatizmaya karşı başarıyla kullanılmaktadır.
Gilaburu meyvesinin halk arasında böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sonbaharda toplanıp salamura yapıldıktan sonra tüketilen gilaboru, sadece böbrek hastalıklarına değil, birçok hastalığın tedavisinde de yararlı olmaktadır. Kabukları kaynatılan gilaburu, astım, romatizma, yüksek tansiyon, sara nöbetleri (epilepsi), kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Gilaburu suyu, ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir. Gilaburunun bazı kanser tümörlerini azaltmada olumlu etkileriyle ilgili olarak halen Amerika’da, Harward Medicine School tarafından bir çalışma yürütülmektedir.
Genel olarak Gilaburunun faydalarını sıralarsak;
* Romatizma hastalarına çok iyi gelmektedir.
* İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.
* Bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Sakinleştirici etkileri ile spazmları çözer ve uykusuzluğa iyi gelir.
* Adet sancılarını azaltır ve aşırı kanamaları önler.
* Böbreklerin çalışmasını arttırır ve böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur.
* İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı faydalıdır.
* Yaşlanmanın etkilerini geciktirir.
* Astım hastalıkları,
* Yüksek tansiyon,
* Sara nöbetleri (epilepsi),
* Kabakulak,
* Doğum sonrası spazmlar,
* Gilaburu suyu, ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir.
* Gilaburunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileri vardır
Faydaları saymakla bitmeyen bu mucizevi bitkinin; tanıtım ve pazarlama hamlelerinin ve politikalarının yeterince yapılmadığı kanaatindeyim. Bu konuda etkin bir bilinçlendirme yapılarak tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya bu şifa deposunu tanıtmamız boynumuzun borcudur.
Erciyes Üniversitesi
Gida Müh. Öğrencisi Emre Çil

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Hatice Emekdir
  24 Şubat, 2016

  Altın çilek hesabına dönmesin abicim bu. Çeşit çeşit meyve çıkarıp duruyosunuz başımıza. Elma armut neyimize yetmiyor

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.