Mukus ( Balgam ) Oluşumuna Sebep Olan Gıdalar Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda mukus yani balgam oluşumuna sebep olan bazı gıdalardan bahsedeceğiz. Küçük büyük her yaşta meydana gelebilecek bu rahatsızlığı önlemek için biraz daha dikkat edeceğiniz tavsiyeler sunacağız.Öncelikle belirtmek gerekir ki mukus oluşumunda boğazlarda aşırı rahatsız olan kişilerin bu gıdaları biraz daha az tüketmeleri tavsiye edilebilir. Genelde yağlı süt ürünleri sebep olduğu için tamamıyla süt tüketmemek yanlış olacaktır.

Mukus Nedir?

Özellikle boğaz içindeki et kısmını çevreleyen bir cıvık yapışkan yapıdaki sıvıdır.İçerik olarak bazı enzimler ve antikor bulundurmaktadır.Solunum yolunu koruyan mukus, nefes almamızın akabinde ciğerlerimize gidecek olan toz ve bakteri gibi bazı zararlı maddeleri engelleme görevini üstlenmektedir.Faydalı bir sistemdir fakat bazı gıdaların tüketilmesi sonucu aşırı bir mukus üretimi meydana gelebilir ve bu da rahatsız edebilmektedir.Özellikle hastalık esnasında korunmak için mukus oranı daha fazla artabilmektedir.

Aşırı derecede birikmesi ise kendinizi halsiz uyuşuk hissetmenizi sebep olabilmektedir.Erken tedavi edilmemesi sonucu vücuda daha fazla yayılabilmektedir.

Mukus Oluşumunu Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Süt ve Süt Ürünleri

Mukus oluşmasında en etkili gıdalardan biri süt ve süt ürünleridir.Aşırı rahatsızlık durumda süt ve süt ürünlerinin kullanımını azaltarak mukus oluşumuna engel olabilirsiniz.

 

 

Sigara ve Alkol

Sigara ve alkol kullanımı mukus oluşumunu hızlandırmaktadır. Aynı zamanda  sigara içilince mukus tabakasına yapışarak havanın temizleyici etkisini azaltmaktadır.

Hayvansal ürünler

Kırmızı et ve yumurta da mukus ve balgam oluşumunda artışa neden olabilir.Bu tür gıdalar yüksek oranda protein içerir ve bu da boğaz ve solunum yollarında mukus birikimine yol açabilir.

Hayvansal yağlar

 

 

Diyetlerin birçoğu yüksek miktarda tereyağ ve omega 6 yağ asitleri gibi hayvansal yağlar içerir. Bu nedenle hayvansal yağlardan uzak durmak ve zeytin yağı ve omega 3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağları içeren gıdaları tercih etmek çok önemlidir.

Bazı meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzelerin sağlıklı beslenme düzeninin önemli bir parçası olduğunu ve faydalarından istifade edebilmek için her gün yememiz gerektiğini hepimiz biliriz. Ancak Maryland Medical Center Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre eğer balgam probleminiz varsa bazı sebze ve meyveler durumu daha da kötü hale getirebilir. İşte bunlardan bazıları:

 • Sinir otu
 • Patates
 • Mısır
 • Kabak
 • Birçok beslenme uzmanı buğdayın mukus oluşumunu arttırdığı konusunda hemfikirdir. İçerisinde o kadar çok bileşen vardır ki, tam olarak hangisinin mukusa neden olduğunu bulabilmek çok zordur. Bu iddiayı destekleyen henüz çok fazla çalışma yapılmamış olsa da, mukusu ve tıkanıklığı azaltmak için buğday ürünlerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz.
  Fındık ve fıstık benzeri ürünler, hassasiyeti ve çok fazla alerjisi olan bazı kişilerde mukus ve balgam oluşumunu tetikleyebilir. Diğer her türlü gıda hassasiyeti için de aynı durum geçerlidir.

Vücudu susuz bırakan içecekler

Bir solunum yolu enfeksiyonu yaşadığınız zaman daha fazla su içmek ve bol sulu gıdalar tüketmek esastır. Bazı insanlar susuzluğu gidermek için meşrubat içmenin etkili olabileceğini düşünür ancak meşrubatların çoğu yüksek miktarda şeker ve vücudu susuz bırakabilecek çeşitli bileşenler içerir. San Antonio’da bulunan Texas Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre vücudun susuz kalması mukusun daha yoğun ve koyu olmasına yol açabilir.

Rating: 3.5/5. From 11 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Esra Keser
  2 Temmuz, 2017

  Akciğerden ağıza gelen mukusun tamamen yokedilmesi mümkün değilmi yani. Bunun bir ilacı yokmu? Evet bu besinlerin diyetini yaptıgım halde mukus bitmedi. Günde 2,5 lt su içiyorum. Mukus sulandırılmış gibi ama hiç bitmedi. Tamamen mukustan kurtulmak için ne yapmak gerekiyor. Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.