Muşmulanın Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Çok eski dönemlerden günümüze kadar  devam eden daha çok kırsal bölgelerde yaygın bir şekilde tüketilen muşmula,töngel olarak da bilinir ve aynı zaman da şifa kaynağı diyebileceğimiz bir sebze türüdür.

Muşmula ağaçta yetişir ve diğer ağaç türlerinden farklı olarak en fazla 3 metreye kadar uzayabilirler. Muşmula krsal taşlı,nemli bölgelerde yetişir. Muşmulanın şeklini tarif edecek olursak cevizden biraz daha büyük iri yapıdadır.Muşmula daha çok Karadeniz bölgesinde yetişir, dışı  kahverengi ince bir kabuktan,iç kısmı beyaz renkli tabakadan meydana gelir ve en içte de çekirdeği bulunmaktadır.Bu tabakaların ve çekirdeğinin çeşitli  faydaları vardır. Kişi isterse marmelat yaparak , tadının iyi olmasına göre isterse elma dilimi biçiminde  de tüketilebilir.

Muşmulanın Faydaları:

Muşmulanın faydalarını sıralamak gerekirse eğer

Muşmula içerisinde fazla miktarda C vitamini barındırdığı için özellikle de  kış aylarında gribal enfeksiyonların ve soğuk algınlıklarının kolay atlatılabilmesine yardımcı olur. C vitamini soğuk algınlığı oluşturan  bakterilerinin yok edilmesine yardımcı olarak sağlığımızı korumanıza destek olur.

Muşmulanın lifli ve posalı yapısı vardır ve bol sulu bir meyve olduğundan mide de oluşan ilk sindirimde ve bağırsaklarda gerçekleşen ikincil sindirimde sağlıklı bir sindirimin oluşmasına destek sağlar. Bağırsak tembelliği oluşmasını engelleyerek sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Ayrıca muşmula bağırsak parazitlerinin oluşmasını da engeller.

Bol sulu yapıya sahip olması nedeniyle vücudunuzun susuz kalmasını engelleyerek  susuz kalmış böbreklerin kum oluşturmasını önler. Eklem ağrısı çekmenizin önüne geçer. Ayrıca böbrek hastalıklarının oluşmasını engeller. Muşmula çekirdeği de  ezilerek yenilebilir çok faydalıdır.Ezilerek yenen muşmula çekirdeği  böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonların ve enzimlerin sağlıklı bir şekilde salgılanmasını yardımcı olur.

– Muşmula iltihap kurutucu özelliği sahiptir. Muşmula içerdiği fosfor minareli ile  idrar yollarında ve bağırsaklarda  iltihap oluşmasının önüne geçer. Eğer  iltihap oluşmuş bölgeler varsa  iltihabın kurumasına yardımcı olur. Muşmulanın doğal bir antibiyotik olduğu unutulmamalıdır.

Sulu ve potasyum açısından zengin olması kan değerlerinin dengede olmasını sağlar ve  kan dolaşımının da düzenli bir şekilde devam etmesine katkıda bulunur. Muşmula tüketen hastaların kan dolaşım hızları ile tüketmeyen hastaların kan dolaşımı karşılaştırırsak eğer organlara giden kan miktarının daha sağlıklı olduğunu görürüz.

İçeriğindeki melovin etken maddesi ile sinir sistemi ve kaslar üzerinde etkili , sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmanızı sağlayan muşmulanın dış kabuğu da  kaynatılarak içilebilir ve bu depresyon hapı içmiş gibi etki yaratmaktadır.

Posalı ve lifli yapısı sağlıklı bir sindirim sağlarken aynı zamanda da mide de daha uzun süre de sindirilmesine bağlı olarak uzun süreli tokluk hissi sağlar. Tokluk hissi sağlaması yeme miktarınızı azaltacağı için sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

İçerdiği C vitamini ve kalsiyum minareli ile enerji deposu olarak bilinen muşmulanın tüketilmesi ile vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi karşılamış oluruz.Aynı zamanda  üst solunum yollarının sağlıklı olmasını sağlayan muşmula az bilinen bir sebze olmasına rağmen çok faydalı bir bitki olduğu unutulmamalıdır.

Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine destek olur.

İnce bağırsak iltihabı, ishal ve dizanteriyi gidermeye yardımcı olur.

Kan dolaşımını düzenler.

Ana karnındaki ceninin düşmesini engel olur.

Muşmula yaprakları şeker hastalığına iyi gelir.

Muşmulanın çekirdeği idrar artırıcıdır.

Muşmulanın Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Muşmula faydalı ve enerji deposu olması yanında aynı zamanda  zararlarının da olabileceği unutulmamalıdır.Zararlarından da bahsedecek olursak eğer;

-Fazla tüketilmesi halinde kan değerlerini yükseltebilir. Eğer muşmula yeterli miktardan fazla tüketilirse tansiyonunuzu da yükseltebilir.

-Hamilelik döneminde ise  fazla tüketilirse hamile annelerin hormonal dengesini bozarak bebeğin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.

– İdrar söktürücü özelliği nedeniyle vücudunuzun fazla su tüketmesine sebep olacağı için yine dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

-Fazla tüketilmesi halinde mide de hazımsızlığa sebep olacağı  gibi sindirim sisteminin sağlığını da olumsuz yönden etkileyecektir.

Sağlıkla kalın..

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.