Muzun hangi halini tüketmeliyiz ?
Takip Et : Üye Girişi

Lif açısından çok zengin olan muz içerdiği antioksidanlar, vitamin B ve potasyumdan dolayı en iyi ara ürünlerden biridir. Pektin olarak adlandırılan bu lifler kandaki şeker seviyesini düzenliyor. Muzdaki lif oranı ise olgunlaşma süresince azalıyor  (bu yüzden olgunlaşmış muz daha yumuşaktır.) ve sindirilemeyen nişasta basit şekerlere dönüşüyor. Bu değişiklikler de glisemik indeksi arttırıyor.

Öte yandan muz olgunlaştıkça antioksidan seviyesi yükseliyor.Japonyada yapılan bir araştırmaya göre sarı kabuklu meyveler (özellikle muz) olgunlaştıkça üzerinde siyah benekler beliriyor ve TNF(Tumor Necrosis Factor) salgılıyor.

Peki TNF nedir?

TNF vücuttaki anormal hücreleri yok eden bir madde olup dolayısı ile kansere karşı verilen mücadelede tümör büyümesini engellediğinden çok önemli bir maddedir. TNF, aynı zamanda bağışıklık sistemimizin temel taşı olan akyuvar hücrelerini de arttırıyor.(“Tumour Necrosis Factor (TNF) in Bananas Help Prevent Cancer.” Tumour Necrosis Factor (TNF) in Bananas Help Prevent Cancer | Asian Fund for Cancer Research. N.p., n.d. Web. 26 July 2017.)

Sonuç olarak, olgunlaşmış muzun kalorisi olgunlaşmamış muza oranla yüksek olsa da olgunlaşmış (siyah benekli muz)  tercih edilmesi önerimdir.

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 29 Eylül, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Beril yanar
  27 Temmuz, 2017

  Mangoda da aynı durum var diyw biliyorum, şeker farkı aynı şekilde var sanırım

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Beril yanar
  27 Temmuz, 2017

  Merhaba aynı olay mangoda da mevcut diye biliyorum, sanırım onda da bir şeker farkı var

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Gizem Çelik
  27 Temmuz, 2017

  öncelikle bilgilendirme için teşekkürler peki kalori farkı çok mudur?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.