Natamisin E235 Nedir? Zararları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Gıda ve Tarım Bakanlığının bazı peynirlerde gıdalarda kullanımına uygun olmayan maddenin kullanıldığı tespit edilmiştir. Yazımızda kullanılan katkı maddesi Natamin yani E-235 nedir? Zararları nelerdir? Neden gıdalarda kullanılır bu konuya değineceğiz.

Natamisin Nedir?

Yumuşak peynirlerde küf ve mantar oluşumunu engellemek için E – 235 koduyla genellikle peynirlerde kullanılan katkı maddesidir. Gıdaların yapısını yüzeyden veya peynir suyuna eklenebilmektedir. Ancak peynirin 5 cm derinliğine kadar girmemesi konusunda uyarı vardır. Bu kuralların uyulmaması durumunda bu şekilde bakanlık uyarı vermektedir.

Natamisin Görevi Nedir?

Başta belirttiğimiz gibi küf ve mantarın oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Özellikle yumuşak burgu peynirinde kullanılmasına izin verilmesinin elbette bir nedeni vardır. Bu şekilde çok sulu ve yumuşak peynirler bakteri açısından çoğalmaya daha uygun ortamlardır. Bu peyniri yumuşak, sulu ve tuzunun daha az olması sebebiyle bakteriler, küf ve mantarlar daha hızlı şekilde çoğalır ve peyniri erken sürede bozar. İşte bu bozulmayı engellemek ve ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılır.

Bu marka ile birlikte bir çok peynir markası natamisin kullanır. İçindekiler kısmında natamisin olarak yazmaz ancak koruyucu olarak parantez içinde E 235 kodunu gördüğünüzde bu natamisin kullanıldığı anlamına gelmektedir.

Natamisin Sağlık Açısından Zararlı Mıdır?

Genel olarak kullanım sınırını aşmadığımız sürece zararı olmadığı söylense de az da olsa zararı vardır. Çünkü bu madde antibiyotik benzeri bir maddedir. Diğer yazımızda antibiyotiğin zararlarını belirttik. Dolayısıyla biz gereksiz antibiyotik kullanımını engellemeye çalıştığımız halde bu şekilde  peyniri koruduğu için vücuda alınması doğru değildir. Bağırsaklarda antibiyotik direncini artırma riski vardır. Aynı zamanda bağırsak yapısında bulunan faydalı bakterilerin yani probiyotiklerin yok olmasına sebep olur. Bu yüzden rahat bir şekilde sağlık açısından zararlı olduğunu söyleyebiliriz.

Peki Bu Durumda Ne Yapabiliriz? 

  • Bu gibi yumuşak peynirleri tüketimini bırakmalı veya azaltmalıyız. Çünkü bu peynirleri korumanın başka bir yolu yoktur. Ya kendiniz doğal olarak evinizde üretecek ya da market ürünlerini tüketmeyeceksiniz. Bu gibi peynirler katkı maddesiz bozulması engellenemez.
  • Aldığınız bütün peynirleri salamura suyunu değiştirin. Temiz bir su içinde biraz bekletin ve bol su ile temizleyin.
  • Yumuşak, sulu, tuzu az peynirlerin yerine kuru, fermente, sert peynirleri tüketin. Bu peynirler mikrobiyolojik tehlike yumuşak ve sulu peynire göre daha düşüktür. Özellikle kaşar peynir tavsiye ediyoruz.

Mümkün olduğu sürece katkı maddeleri olan ürünlerden uzak durun, sağlıklı beslenin. Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

Rating: 4.6/5. From 11 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 27 Temmuz, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.