Nesfit Çikolatalı Bar Zararlı Mıdır İçindekiler Besin Değeri
Takip Et : Üye Girişi

Önceki gün üzerinde Fit, Form vb. ifadeli ürünleri incelemeye başlamıştık. Bu ürünler, endüstriyel ürünler olmalarına rağmen, kullandıkları ifadelerle sağlıklı ve vücudu formda tutacak, fit kalmanızı sağlayacağını taahhüt eden ürünler aslında. Ya da en azından bunun üzerinden algı oluşturuyorlar. Nesfit markasıyla uzun yıllardır raflarda olan Tam Tahıllı Bar ürününün Bitter Çikolatalı çeşidini inceliyoruz.


🔸Ürün 23,5 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. İçeriğinde Tam Buğday, Pirinç, Tam yulaf, Tam buğday unu, Mısır irmiği ve Pirinç unu gibi tahıllar barındırıyor. Toplam tahıl oranı verilmemiş fakat üründe yaklaşık %30 oranında Tam buğday, tam yulaf ve tam buğday unu bulunuyor. Ürün bu tahılların etkisiyle 100 gramda 6,5 gr. Lif içeriyor.


🔸Fakat tüm bu olumlu durumun aksine üründe farklı çeşitlerde ilave şeker içerikleri olduğunu görüyoruz. Üründe Glikoz şurubu, Sofra şekeri, İnvert Şeker şurubu, Kahverengi Invert şeker şurubu ve Dekstroz olmak üzere 5 farklı çeşit şeker türü bulunuyor. Bu haliyle; ürün 100 gr.’da 27 gr. şeker içeriyor. Bu da tek pakette 6,5 gr. yani yaklaşık 3 tane küp şeker demek oluyor! Sadece 23,5 gr.’lık “fit” bir üründen bahsediyoruz. Ve bu ürünün %30’u Tahıl iken, %27’si de İlave şeker. Ama bunun tüketiciye yansıyan boyutunda Fit vurgusu, Tahıl vurgusu yer alırken; İlave şeker gerçeğini Gıda Dedektifi’nden başka kimse vurgulamıyor.


🔸Bu haliyle; ürünün 23,5 gr.’lık tek paketinin 90 kcal enerji verdiğini ve alınan kalorinin %29’unun İlave şekerden geldiğini özellikle vurgulamak gerekiyor. Bu ve buna benzer ürünlerde yağ oranının azaltılması ürünü tek başına sağlıklı yapmaya yetmiyor. Ürünün Doymuş yağdan gelen kalori oranı da %9 olarak sağlık beyanı sınırındadır. Son olarak; üründe dikkat çekici olarak; Palm yağı, Soya Lesitini ve Bitter çikolatası aroma vericisi kullanıldığını belirtelim. #NeYediğiniziBilin

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.