Nezle ve Gripte Antibiyotik Neden Etki Etmez? Ne Yapılmalıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Özellikle kışın sıkça rastlanan nezle ve grip durumlarında gereksiz antibiyotik kullanımı oldukça fazladır.Genel olarak bu durumlarda antibiyotik kullanımı tedavi sürecinde herhangi bir etkisi olmamakla birlikte zararları bile olmaktadır.Yazımızda gereksiz ilaç antibiyotik kullanımı azaltmak amacı ile nezle ve gripte neden antibiyotik kullanmamalıyız bu konuda hakkında bilgi vereceğim.

Nezle ve Gripte Neden Antibiyotik Kullanmamalıyız?

Nezle ve grip diğer rahatsızlıklardan farklı olarak viral bir hastalıktır.Bu hastalığa sebep olan mikro organizma ise virüslerdir.Virüsler genel olarak hücrenin içine girer ve konakçıl bir şekilde hücre içinde yaşar.Belli süre sonra hücreyi parçalar ve bu şekilde başka hücrelere geçmektedir.Bu virüslerin hücre içinde yaşaması ve kan dolaşımına karışmaları sebebi ile antibiyotikler etki etmez.Çünkü hücre içinde gizlenen bir virüsü antibiyotik fark edemez.Yani normal bir hücre gibi görür ve virüse karşı etki edemez.

Bununla birlikte virüsler DNA sını değiştirebilen bir mikro organizmadır.Yani gelecek olan bir savunmacıya karşı DNA sını değiştirerek yabancı bir hücre gibi gözükür ve savunma sistemi kandırabilir.Bu 2 maddeden dolayı antibiyotikler virüslere etki etmez.Dolayısı ile grip ve nezlenin sebebi de antibiyotikler olduğu için tedavisinde kullanmaz gereksiz olacaktır.

Ek olarak antibiyotikler bakterilere karşı etkilidir.Ancak bağırsakta bulunan zararlı bakteriler ile birlikte faydalı probiyotik bakterileri de öldürür.Bu yüzden nezle grip gibi durumlarda etkisi olmadığı gibi zararları da olmaktadır.Bu yüzden doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir rahatsızlık durumu ile birlikte nezle ve gripte antibiyotik kullanmamalısınız.

Grip ve Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

  • Halsizlik
  • Kırgınlık
  • Yüksek ateş
  • Titreme
  • Eklem ve kemik ağrıları

gibi belirtileri vardır.

Nezle ve Gripten Nasıl Korunuruz?

Nezle ve grip solunum yolu ile bulaşan bir rahatsızlıktır.Bu yüzden en önemli etken ortamın havalandırılmasıdır. Bunlarla birlikte;

  • Burundan nefes almaya çalışın.Çünkü burun bir filtre görevi görmektedir.
  • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.
  • Ellerinizi sık sık yıkayın.İlla antiseptik sabunlar olmasına gerek yoktur.Normal bir beyaz sabun yeterlidir.
  • Çocuklarınızı dikkat edin ve el yıkama alışkanlığını kazandırın.
  • Toplu kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun.Özellikle de kış aylarında.

Son olarak memleketimde söylenen bir konuşmaya yer vermek istiyorum. Eczaneye giden bire grip hastası eczacıdan ilaç istemiş ve kaç güne iyileşirim diye sorduğunda eczacısının verdiği cevap; İlacı içersen 1 haftaya içmezsen 7 güne iyileşirsin demiştir. Yani gribin ilacı yoktur.Temiz hava ile dinlenmek gerekir.Ancak grip öncesinde grip aşısı yapmak bu konuda sizleri koruyacaktır.

 

Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim. Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

 

 

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.