Nutella Neden Çok Sevilip Bağımlılık Yapıyor?
Takip Et : Üye Girişi

Merhabalar sevgili okurlarım. Bu yazımızda hepimizin tanıdığı ve bildiği marka Nutella, sadece ülkemizde değil dünya çapında neden bu kadar çok satılıyor,kullananlar neden bağımlı oluyor? bu soruları cevaplayacağız.

Genellikle bayanlar arasında çok sevilip tercih edilen ve dünya çapında da kadın erkek farketmeden çok sevilen bir marka nutella.Özellikle kahvaltılarda tercih edilen çikolatalı fındık kreması olan nutella daha bir çok alanda alternatif olarak tüketilmektedir.

Ülkemizde çikolatalı fındık kreması olarak bir çok firma bulunmaktadır.Ancak en popüler olarak nutella gözümüze çarpmaktadır. Bu arada belirtmek isteriz ki nutella fındıklarını ülkemiz Karadeniz bölgesinden temin etmektedir.Peki bir çok alternatif marka varken neden nutella bu kadar çok seviliyor hiç merak ettiniz mi? Normal şartlarda 10-15 günde bitmesi gereken bu ürün nasıl 2 günde bitebiliyor?

Nutella içindekiler kısmına bakacak olursak şeker,fındık,yağ olarak palm yağı,kakao,süt,lesitin ve vanilin bulunmaktadır.Burada dikkat edilmesi gereken 2 katkıdan biri lesitindir. %100 doğal veya %100 kimyasal olmasa da beynimizdeki dokular üzerinde bağımlılık yapıcı bir etkiye sahiptir.Kısaca zararsız bir bağımlılık yapan madde diyebiliriz.

2. olarak Vanilin bulunuyor.Vanilin her ne kadar bir vanilya olsa da sitesinde de belirtilen“sentezleme yoluyla elde edilen vanilin” konusunda içinde bulunan MSG ( Çin tuzu) adlı madde ve bu maddedeki eksitotoksin adındaki bir diğer madde ise migrene varan zararları olabiliyor.

Doğal olarak üretilen Nutella ise içindeki vanilin ve lesitin ile istemesek de  bağımlılık yapacak bir etkiye sahip olabiliyor. Ayrıca kaliteli kakao ve fındığında bunun üzerinde etkisi yok demek yanlış olur. Ek olarak ülkemizde reklam konusunda da büyük bir adım atmış denilebilir. Nutellayı hiç tatmamış birine en iyi markayı soracak olsak yine nutella diyeceklerini tahmin ediyoruz. Kendinize de bu soruyu sorabilirsiniz 🙂 Ayrıca ülkemizde yerli ürünler varken yabancı ürünlerin bu kadar çok tercih edilmesi zorumuza gitmiyor değil. 🙂 Mutlu ve sağlıklı günlere…

 

 

Rating: 4.4/5. From 5 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 6 • Nur
  30 Aralık, 2016

  Lesitin?Vanilin? Bunları diğer markalar kullanmıyor öyle mi? Daha fazla sevilmesinin nedeni kalite olabilir belki.Kakao kalitesinden,prosesten,ürün formüllerinden…birçok nedeni olabilir bunun.Bir şeyi sevmek için bağımlı olmak mı gerekiyor? Lesitin ve vanilin için ayrıntılı kaynak taraması ve araştırma gerekiyor bu kadar kesin konuşabilmek için.Kaynağınız nelerdir?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   30 Aralık, 2016

   Kendi sitesinde “sentezleme yoluyla elde edilen vanilin” olarak belirtiliyor araştırdığınızda bu sonucu varmış olduk.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • djey ahmet
  2 Ekim, 2016

  her öğün dengeli ve düzenli beslenmeli
  djeyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy ahmettttttttttttttttttttttttttttttt

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ahmet
  1 Ekim, 2016

  hiç kimse böyle bir şey yemesin

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Kullanıcı
   1 Ekim, 2016

   çok iyi bir şey olsa herkez yerdi zaten sağlığmızı bozacak şeyler yemeyelim örnğin çikolata, kola, çips, nutella yemeyelim

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Dursunn
  1 Ekim, 2016

  nutella gerçekten zararlı herkeze yememesini tavsiye ediyorum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.