Obezite ve Nedenleri | Güncel Gıda Haberleri - Sağlıklı Yaşam - Detoks - Diyet
Takip Et : Üye Girişi
Güncel Haberler

Sağlığı etkileyecek şekilde fazla yağın bulunmasına obezite denir. İdeal kilonuzun yüzde yirmeden fazla kilolu iseniz yazımızı dikkatle okuyunuz. Obezite sizin hayatınızı içten etkileyen bir hastalıktır. Obezite ile kalp hastalıklarından özgüven düşüklüğüne kadar çeşitlilikte hastalıklara yol açar. Öncelikle hesaplayalım. (Bu hesaplama kas oranı yüksek kişilerde geçerli değildir.)

Metre cinsinden boyumuzu kilomuzun karesine bölüyoruz. (Örnek verilmiştir.)

75/3,06= 24,509   (BOY 1,75 KARESİ 3,06 75 KİLO)

Eğer ki değer 30’dan fazla ise obezite riski taşıyorsunuz. Şimdi obezite çeşitlerine bakalım

ALT BEDEN OBEZİTESİ

Armut şekilli veya ginoit obezite adı verilir. Fazla yağ basenlerde ve kalça gölgesinde toplanır genellikle kadınlarda rastlanan bu obezite çeşidinde bu bölgelerin zayıflamaya karşı dirençlidir. Annelerin özellikle doğumdan sonra zorlanma sebebi de bu yüzdendir. Ancak alt beden obezitesi, üst beden obezitesine göre daha az risk taşır

ÜST BEDEN OBEZİTESİ

Elma şekilli veya android obezite adını taşır. Fazla yağ göbek bölgesinde birikir. Daha çok erkeklerde görülür ve iç organların çalışmasına engel olduğu için oldukça tehlikelidir.

OBEZİTE NEDENLERİ

  • Enerji dengesizliği
  • Haraketsizlik
  • Genetik faktör
  • Diyet içeriği
  • Tutumlu metabolizma
  • Yemek alışkanlıkları

Kalp sağlımız için obeziteye dikkat edelim. Günde 30 dakika yürüyüş güneşten pro vitamin almamızı da sağlayarak bizi bir çok hastalıktan korur. Eğer obezite riskiniz varsa doktora başvurup yağ oranınızı ölçtürün.

Yazarın Notu; Yaz ayına da hazırlık yaparken kilomuzdan şikayetçiysek kendimize dikkat ederek bol hareket ve bol su ile diyetimize dikkat edelim. Gıdabilinci olarak günde 2 litre su tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.