Öğrenci Gözünden Gıda Mühendisliği Nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Gıda mühendisi ve gıda mühendisi adayı tüm arkadaşlarıma merhaba.Henüz gıda mühendisliği öğrencisi olduğum için bilimsel bilgilerden çok bu mesleğin öğrenci içeriğini nacizane olarak sizlere aktarmak isterim.

Öncelikle gıda mühendisliğini seçmek için matematik , fizik , kimya ve biyoloji alanlarında yeterli bilgilere sahip olmanız ve bu alanlara ilgi duymanız önemlidir.Daha çok kimya alanıyla uğraşılan mesleğimizde labarotuvar ortamını sevmeniz , sizin mesleğinize daha da sevgiyle bağlanmanızı sağlayacaktır.Genellikle mühendislik dendiğinde halk arasında fizik alanının ağır bastığı düşünülür.Öncelikle bu yargıyı kendi içimizde yıkmalıyız;yani mühendisliğin tanımını doğru yapmalıyız.Mühendislik;bir alandaki işlemlerin en ince ayrıntısına kadar(teorik ve pratik olarak)incelendiği bir bilim dalıdır.Gıda mühendisliğini de kısaca tanımlamak istersek bir gıda ürününün tarladan soframıza gelene kadar geçirilen işlemlerin incelenmesi denilebilir.

1.sınıfta daha çok genel kimya , fizik ,matematik gibi hemen hemen bütün mühendisliklerdeki ortak dersler görülür.2.sınıfta bölüm dersleri biraz daha ağırlık kazanır.Mikrobiyoloji , gıda kimyası, termodinamik vb.3. sınıfa geldiğinizde ise tamamıyla bölüm derslerini görmeye başlarsınız ve yavaş yavaş alan yönelmesine başlarsınız.Süt ,tahıl , et , meyve –sebze bunların başlıcalarıdır.

Şimdi isterseniz alanımızda sık sık vakit geçirdiğimiz labarotuvar ortamını ele alalım. Labarotuvar , bu mesleği sevenler için çalışma ortamının en güzel ve zevkli olduğu ortam diyebilirim. Her şey kontrolünüz altındadır. Sizlerin yaptığı testler ile işlem süreci devam eder ve insanlara faydalı olduğunuz düşüncesi daha da ağır basar .Çoğu işlem el değmeden yapılır ve hijyen oranı oldukça yüksek olmak zorundadır. Eğitim gördüğümüz okullarda bu makinelerin daha küçük halleri kullanılırken herhangi bir işletmede makine vb. ekipmanlar daha maksimum boyutlarda olur.

Gıda mühendisliği mezunu birçok arkadaşımız vardır ama bu gözünüzü korkutmamalı. Eğer öğrenim sırasında kendinizi geliştirirseniz açıkta kalma ihtimaliniz oldukça düşüktür. En önemlisi yabancı dildir. Buna ek olarak üniversite öğreniminiz boyunca kendinizi de farklı alanlarda geliştirmek size faydalı olacaktır. Çeşitli topluluklara katılmak hem daha özgüvenli olmanızı hem de ekstra hobiler ile kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Henüz ben de gıda mühendisliği öğrenimime devam etmekte olduğum için sizlere çok genel bilgiler vermeye çalıştım. Sizlere kısaca şunu söyleyebilirim; üniversiteye gelirken bu bölüm hakkında yeterli bilgim yoktu ve pek isteyerek geldiğim bölüm değildi. Ama şu an bu bölümü okumaktan fazlasıyla memnunum ve iyi ki gelmişim diyebiliyorum. Eğer kimya , mikrobiyoloji ve labarotuvar alanlarını seviyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Ülkemizin ve halkımızın mesleğini seven mühendislere ihtiyacı var…

HAZEL ESMA BİÇER
ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ
GIDA MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİSİ

Rating: 4.0/5. From 6 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.