Okaliptüs (Sıtma Ağacı) Çayı Nedir,Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Okaliptüs bilinen diğer adıyla Sıtma ağacı, mersingiller ailesine ait olan ve sulfata ağacı olarak da anılan bir bitkidir. Pek çok hastalığı tedavi edebilen bu bitkinin hemen hemen 600’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu bitkinin boyu yaklaşık olarak 20 ile 70 m. arasında değişmektedir. Bitkinin gövdesi grimsi, odun kısmı ise kırmızı olup, ağacın üzerinde mesafeli çıkıntılar bulunmaktadır. Okaliptüs sıtma ağacı yaprak çayının faydaları nelerdir bu konuya değineceğiz.

Okaliptüs bitkisinin yaprak kısmı kullanılmaktadır. Yapraklar gövde kısmına yapışık mavimsi yeşil renklerde, geniş mızrak şekline benzemektedir. Çiçek kısmı ise kupa ve taç yaprakları bulunmayan oldukça tüylü bir yapıdadır. Bu bitkinin meyvesi ise içerisinde çok fazla tohum taşımakta olan kapsüller şeklinde oluşmaktadır.

Bu bitki tohum yoluyla çoğalmaktadır. Bu bitkiyi bol güneş alan ve sulak alanlarda bataklıkları kurutmak amacıyla ve odun kısmından yararlanmak içinde yetiştirilmektedir. Yakın zamanlarda da ismini sıkça duyduğumuz bu bitki her mevsim toplanmaktadır. Kış mevsiminde de bu bitki yapraklarını dökmediği için bu bitkiden her mevsim yararlanılabilir fakat daha çok fayda sağlanması isteniyorsa eylül-ekim ayları gibi tüketilmesi daha yarar sağlayacaktır.

Şifasının yanında bahçeleri süslemesi içinde yetiştirilmektedir. Ayrıca kağıt yapımından da kullanılmaktadır. Bitkinin ana vatanı Avusturya olmasının yanında İspanya, Fas, Brezilya ve Portekiz’de de yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise Akdeniz bölgesinin sahil kesimlerinde yetiştirilmektedir.

Dünyanın en uzun boylu ağaç kategorisinden olan Okaliptüs, 200-1000 litre suyu gövdesine alabilmektedir. Bu yüzden bataklıkları kurutmak için çokça yetiştirilmektedir. Bitki içeriğinde eterik yağı bulundurur ve sineol maddesi çokça bulunmaktadır. Buda bitkinin bitkinin daha şifalı olmasını sağlamaktadır.

Bitki yapraklarında uçucu yağ, reçineler, acı madde ve tanen bulundurmaktadır. Uçucu yağ olarak fazla miktarda sineol bulundurmaktadır.

Okaliptüs Faydaları Nelerdir

— Bitkinin yapraklarının balgamı söktüren etkisi bulunmaktadır. Bireyde öksürük problemi varsa eğer öksürük problemini giderici ve buna benzer pek çok üst solunum rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Okaliptüsün taze yaprakları da boğaz ağrısını ve tıkanıklığı gidermektedir. Bunun için bitki çayı hazırlanabilir.

— Okaliptüsün yaprakları Çin’de tıp alanında dermatit, uyuz, erizipel, yanık gibi hastalıkların tedavi edilmesi için sıkça tercih edilmektedir.

— Bitkinin yaprak kısmı anti bakteriyel özellik taşıdığından dolayı vücutta oluşan yaraların tedavisi ve dezenfekte edilmesi için kullanılmaktadır.

— Okaliptüs bitkisinin yapraklarından elde edilen uçucu yağlar, ciltte mantar olan bölgeye uygulandığında bu cilt problemiyle savaşır. Elde edilen bu yağ oldukça etkili ve yararlıdır. Fakat yağın seyreltmeden kullanılması olası bir zehirlenmeye sebep olabilir. Bu yüzden okaliptüs yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi yağlarla karıştırılmalıdır.

— Vücutta ağrıyan herhangi bir bölgeye okaliptüsten elde edilen merhem sürüldüğünde  ağrıyı giderici etkisi olduğu görülmüştür.

— Okaliptüsten yapılan çayın anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Solunum yollarına faydasının yanında vücutta oluşan diğer enfeksiyonlara karşıda faydalıdır.

— Okaliptüs çayının doğal yatıştırma ve sakinleştiren özelliği vardır. Bu yüzden kronik stres altında olan bireylerin tüketmeleri önerilmektedir.

— Bitkide bulunan anti-inflamatuar özelliği sayesinde astım, artrit, kas spazmı gibi sorunların iyileştirilmesine destek olmaktadır.

— Bazı gargara ve diş bakımı gibi ürünlerin içeriğinde de kullanılmaktadır.(anti bakteriyel, anti mikrobiyal özelliğinden dolayı )

— Bitkinin kan şekerini düşürmeyi destekleyen özelliği bulunmaktadır.

Okaliptüs bitkisi zararlı böcekleri kovmada etkili bir silahtır diyebiliriz. Sivrisinek ve kene gibi böcekleri uzak tutmaya yardımcı olur.

Nelere dikkat edilmeli !.

— Okaliptüs yağı etkili ve güçlü özellikte olduğundan çocuklarda seyreltilmeden kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu büyükler içinde geçerlidir. Seyreltilmemiş hali oldukça zehirlidir.

— Kan şekerini düşürdüğünden dolayı diyabet rahatsızlığı olan bireylerin doktor tavsiyesi dışında kullanmaları önerilmez.

— Bitki yanma ve tahriş gibi ekiler gösterebilmektedir. Bu yüzden göz gibi yanma ve tahrişe müsait olan organların yakınında kullanılmamalıdır.

— Alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu sebepten dolayı seyreltildikten sonra küçük bir miktar kola sürülerek beklenmeli 24 saat içerisinde alerjik reaksiyon göstermez ise kullanılmalıdır.

— Sürekli ilaç kullanan ve bir rahatsızlığı bulunan bireylerin doktor bilgisi dışında bu tür bitkisel ürünleri kullanmaları önerilmez.

Sağlıkla kalın..

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.