Oksijen İnsanı Yaşlandırır mı?
Takip Et : Üye Girişi
Güncel Haberler

Oksijen insanı yaşlandırır mı? Oksijen faydalı olduğu halde nasıl zararlı etkisi olabilir? Evet bu sorulara cevap vereceğiz. Belki bu soru size saçma gelecektir fakat yazımızı okuduktan sonra karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

Öncelikle oksijenin kimyasal yapısından kısaca bahsedelim:

Atom numarası 8 olan ve ‘O2‘ simgesiyle gösterilir.Soluduğumuz havanın yaklaşık %20.8 ini oluşturur.

Biliyoruz ki enerji elde etmemiz için bir enerji kaynağı ve bunun oksijen ile tepkimesi sonucu enerji ortaya çıkmaktadır.

C6H12O6 (s) + 6 O2 (g) → 6 CO2 (g) + 6 H2O + 32 ATP

Bu formül ile hücre içi oksijenli solunum ile enerji elde edilmektedir.

Yaşamımız için oksijen olmazsa olmazlardandır.1 dakika gibi kısa bir süre bile oksijensiz kalmak ölüme yol açabilmektedir.Peki bu denli gerekli olan bir madde nasıl olur da bizi yaşlandırmaktadır?

İnsan nefes aldığı zaman aldığı oksijenin yaklaşık olarak % 98 ini kullanmaktadır.Akciğerlerimiz alveoller yardımıyla oksijeni kana bağlayarak hücrelere taşınır.Hücrede bulunan besin maddeleri ile yanma tepkimesine girerek enerji elde edilmektedir.İşte sorun tam olarak da burada başlamaktadır.Doğduğumuz andan itibaren solunum yaptığımız için vücudumuz sürekli olarak yaşlanmaktadır.Yani bu yanma işlemi sırasında vücut hücrelerimizde tahrip olmaktadır. Örnek verecek olursak bir soba odun ile yanar ve zaman içinde soba eskir,kenarları delinir ve kullanılamaz hale gelmektedir.Aynen hücrelerimizde bu şekilde tahrip olarak bizim yaşlanmamıza sebep olmaktadır.

Aynı zamanda normal olarak solunum işleminde havadan alınan oksijenin 1000’de 0.5 i vücut içinde kullanılmamaktadır.Kimyasal değişim sonucu serbest radikaller denilen kararsız oksijen molekülleri oluşmaktadır.Oluşan bu radikaller hücreye ve genetik yapıya zarar vermektedir.Bunun dışında serbest radikaller sigara dumanı, alkol, nitrojen oksit ve ozon gibi kimyasal ajanlar, ultraviole ışın ve diğer radyasyon formları gibi dış faktörlerde oluşur.

Görüldüğü üzere yaşamamız için ne kadar gerekli de olsa oksijen insanı yaşlandırmaktadır. Tabi ki oksijen almadan yaşamak mümkün değil fakat bilim adamları bu konu üzerinde çalışmaktadırlar. 1000’de 0.5 kullanılmayan oksijeni kullanılır hale getirmek ve enerji üretimi sırasındaki tahribatı en aza indirmek için uğraşılmaktadır.Bize göre ölümsüzlüğe bir çare olacaksa,hücrelerin tahribatını engelleyerek buna engel olabiliriz.Zira Lokman Hekim’in dereye düşen kağıdında belkide bunun çözümü vardı kim bilir?

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 4 Mart, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.