Pelemir Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Faydaları Nelerdir

Son zamanlarda  gündemde yerini alan ve bir çok bilimsel çalışmaları adı geçen pelemir otu hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya üzerinde pek çok farklı türü olmakla birlikte, 2 çeşidi sadece ülkemizde yetişen bir ottur. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıkça rastlanmaktadır. Genel olarak çiçekleri beyaz ve sarı renktedir. Uzunluğu 1 metreye kadar ulaşmaktadır.

Bu bitki Ege Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar sonucunda bir çok faydalı özelliği keşfedilmiştir. Yapılan çalışmaların ilerletilmesi sonucunda saponin adlı bir besin maddesine rastlanmıştır. Bu madde özellikle kanser hastaları için üretilen ilaçlarda kullanılan bir maddedir. Saponin maddesi özellikle sabun ve şampuanların ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Çünkü köpürtücü bir özelliğe sahiptir. Doğal olarak acı bir tadı vardır. Bazı bitkilerde yer alan saponin maddesinin miktarı arttıkça gıdanın acılığı da artmaktadır. İşte bu özellikle antioksidan içeriği ile ilgilidir. Antioksidan özelliği arttıkça, bitkinin tadı acılaşır ancak faydası artmaktadır.

İşte tüm bu özellikleri ile pelemir otu üzerinde bu çalışmalar bir çok ülke tarafından dikkati çekmiş ve çalışmalara başlamışlardır. Çünkü özellikle akciğer kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlarda da yer alan saponin pelemir otunda neredeyse 2 kat daha fazla ve yan etkisi ilaca göre yok denecek kadar azdır.

Pelemir Otunun Faydaları Nelerdir?

  • Önemli antioksidan içeriğe sahiptir. Bu özelliği ile kanser hücreleri başta olmak üzere tümör hücrelerinin de oluşum ve gelişimini engellemektedir. Aynı zamanda hücrelerin de yaşlanmasını engeller. Vücuttan serbest radikallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu etkileri sayesinde önemli bir kanser savaşçısı olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Akciğer kanseri başta olmak üzere meme, prostat gibi kanser türleri üzerinde de olumlu etkileri gözlenmektedir.
  • Üretilen yağı ile de özellikle deri ve cilt sorunları üzerinde olumlu etkileri vardır. Deri kanseri başta olmak üzere, güneş yanıkları,egzama, sedef gibi sorunlar üzerindeki çalışmaları devam etmekle birlikte olumlu denilebilecek gelişmeler gözükmektedir.

Pelemir Otu Nasıl Tüketilmelidir?

Pelemir otu genel olarak çayı ve yağı yapılarak tüketilebilmektedir. Ancak yapılan çalışmaların devam etmesi ve kesin bir bilimsel verilerin ortaya çıkmadan direkt olarak çay şeklinde tüketilmesini şuan tavsiye etmiyoruz. Çünkü yan etkileri tam olarak saptanmış değil. Her yazımızda olduğu gibi bu yazımızda da bilimsel kaynaklardan yetersiz görüldüğü için bu tavsiyeleri veremiyorum.

Ancak ülkemizde çalışmalar devam etmektedir. Bu sebeple yakın zamanda ilaç, besin takviyesi gibi ürünler üretilebilir. Aynı zaman araştırmalar sonuç verdiği taktirde çayını da içebileceksiniz. 

Son olarak tüketmekte ısrar ediyorsanız mutlaka doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında Ege köylerinde yaşayanlar halk ile irtibatlarımız sonucunda 1 demlik pelemir otu çayı için 2 çay kaşığı otun yeterli olduğu söylenmiştir. Siz bu oranı biraz daha düşürerek kaynatıp çayını içebilirsiniz. Ancak doktora danışmadan tüketilmesini tavsiye etmiyoruz. Çünkü her insanın bünyesi ve yapısı farklıdır. 

Ek olarak tadı acı bir çay olacaktır. Limon ile tatlandırabilirsiniz. Umarız ülkemizde alternatif tıp daha ileri seviyelere gelir ve kanser ilaçları yurt dışından değil de kendi ülkemizde doğal ürünlerden üretilebilecek hale gelebilmemiz ümidiyle…

 

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.