Pestisit Nedir? Bakanlığın "Pestisit" hakkındaki basın açıklaması
Takip Et : Üye Girişi

Pestisit; tarımda üretilen meyve ve sebzelerde böcek veya haşereleri uzaklaştırmak için kullanılan kimyasal bir ilaçtır. Bu ilaç bitkideki böcek, patojen, mikrop, solucan gibi zararlı haşereleri uzaklaştırmakta fakat insanlar üzerinde de olumsuz etkiler yapmaktadır.

Pestisitlerin Hayvanlar ve İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkisi

Pestisitler herhangi bir virüs ve böcek ajanı olabilir. Tüm bunlara zarar verdikleri halde sadece bunlara etki ettiği düşünülmemelidir. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda pestisite maruz kalan çevrelerde DNA’nın yapısal bozukluğa gittiği görülmüştür. Özellikle karaciğer ve böbreklere etkileri daha çok olmuştur. En kötü yanlarından biri de plasentadan fetüse geçerek bebeğe etki etmesidir. Bunun sonucunda düşükler ortaya çıkmakta veya anormal hastalıklar görülmektedir. Ayrıca pestisitler kan hücreleri alyuvarlara da olumsuz etki etmektedir. Bu yüzden çok zararlı bir kimyasaldır. Ne kadar bitkiyi koruma gibi bir işlevi olsa da insanlar üzerinde etkisi olumsuzdur.

Bu yüzden aldığımız meyveleri özellikle güze bir şekilde yıkamadan kesinlikle yememeliyiz. İmkan varsa yıkadığımız suyun biraz sıcak olması kimyasal maddelerin arındırılması açısından daha önemlidir.

Pestisit uygulaması ile zararlı böcek ve haşerelerin bitkilerden uzaklaştırılması amaçlanmaktadır

Pestisit uygulaması ile zararlı böcek ve haşerelerin bitkilerden uzaklaştırılması amaçlanmaktadır

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ne Diyor ?

Bugün (06.07.2015) günlük bir gazetede “Meyvemizi bile zehir ettiler” başlığıyla yer alan ve çeşitli haber sitelerinde de alıntı yapılarak kullanılan haberde, Antalya merkezli üretilen ürünlerde limit değerlerin çok üzerinde pestisit tespit edildiği şeklinde gerçeği yansıtmayan iddialara yer verilmiştir. Haberde bahsedilen söz konusu çalışmada kullanılan referans değerlerin (MRL) güncelliği, numune alma şekli, analiz metodu vb. nedenlerden dolayı Bakanlığımız verileri ile uyuşmamaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
Bilindiği gibi yeryüzündeki insanların beslenmesi ve sanayiinin ihtiyacı olan hammaddelerin temini için bitkisel üretimde çok önemli kayıplara yol açan zararlı organizmalara karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mücadele yapılmaktadır. Bakanlığımız öncelikle kimyasal kullanmadan mücadele yapılmasını önermekte bununla birlikte ülkemizde üretilen taze meyve ve sebzelerde pestisit kalıntısının önlenmesi için de “tarladan sofraya gıda güvenilirliği” yaklaşımı doğrultusunda üretim alanlarında, hallerde ve satış noktalarında pestisit kalıntı denetimleri yürütülmektedir.

Bu amaçla hazırlanan “Çok yıllık ulusal kalıntı kontrol planı” kapsamında son üç yılda Antalya ilinden 37.761 olmak üzere Türkiye genelinde risk esaslı olarak, usulüne göre değişik ürün ve alanlardan 150 binden fazla numune alınarak analiz edilmiştir. Bu analizlerde ürünlerin %97,5’inde dünyada kabul gören ve ülkemizde de yasal olan Gıda Kodeks değerlerinin altında kalıntı tespit edilmiştir. %2,5 MRL aşımı AB ve ABD ülkelerinde meyve sebzede tespit edilen uygunsuzluk oranlarının altındadır. Ayrıca denetimlerde maksimum kalıntı limitlerinin üzerinde pestisit kalıntısı çıkması ya da tavsiye dışı kullanımının tespit edilmesi halinde ilgili üreticilere ve işletmelere imha, hasadı geciktirme idari para cezası olmak üzere yasal işlemler uygulanmaktadır.

Antalya ilinde 2012 yılında 13.285 numune, 2013 yılında 12.583 numune ve 2014 yılında 11.893 numune alınmış ve kalıntı oranları sırasıyla %2.69, %2.01 ve %2.50 olarak belirlenmiştir.

Özellikle ilk defa 2012 yılında uygulamaya başlanan hasat öncesi kalıntı denetimi programı ile sera, bahçe, tarla gibi üretim alanları denetlenerek, kalıntılı ürünler piyasaya arz edilmeden önce tedbir alınmakta ve sorunun kaynağında çözülmesi sağlanmaktadır. Bu amaçla bugüne kadar alınan toplam 20.330 numuneden 389 tanesi için üretim alanında tedbir alınarak piyasaya sürülmesi önlenmiştir ve olumsuzluk tespit edilen 101.075 kg ürün imha edilerek üreticilere 1.037.330 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Bakanlığımız kalıntıyla mücadelede; çok zehirli kimyasalların yasaklanması, uçakla mücadele uygulamaların azaltılması, biyolojik ve biyoteknik mücadelenin desteklenmesi, reçeteli tarım ilacı satışı, üretici kayıt defteri, reçete uygulaması, pestisit uygulayıcılarının eğitim ve sertifikalandırılması, bayii denetimi ve profesyonel uygulamanın özendirilmesi gibi çok sayıda tedbir alarak ülkemizdeki kalıntı oranlarını düşürmüştür. Herhangi bir kimyasal ile ilgili yeni bilimsel veriler elde edildiğinde yasaklama dahil gerekli tedbirler alınmaktadır.

Bakanlığımız tarafından ülkemizde yetiştirilen tüm ürünlerin güvenilirliğini sağlamak ve tüketicimizi korumak üzere eğitim ve destekleme faaliyetleri ile birlikte denetim faaliyetlerinin bugüne kadar olduğu gibi tarladan sofraya tüm tedarik zincirini kapsayacak şekilde yürütülmesine ve gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 19 Aralık, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.