Pet Sularında Plastik Bulunan Şirketlerin Listesi
Takip Et : Üye Girişi

Gün geçmiyor ki farklı bir gıda terörü ile karşı karşıya kalmayalım. New York  eyalet üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda 10 ülkeden alınan sularda yapılan analizlerde plastik bileşeni içerdiği tespit edildi. Ne yazık ki ülkemizde satış yapan 2 marka da yer alıyor.

Yapılan araştırmalarda toplam 300 e yakın marka ele alındı. Üniversitenin yaptığı açıklamada ise hemen hemen bütün markalarda belli oranda plastik bileşenlerinin bulunduğu belirtildi. Öyle ki bazı markalarda iğne büyüklüğünde gözle net bir şekilde gözükecek kadar büyüklükte plastik parçası olduğu belirlendi.Herhangi bir markanın kötülemek için yapılmadığını belirten üniversite, plastiklerin artık hayatımıza ne denli girdiğini öne sürüyor.

Suda Plastik Bileşeni nasıl Bulunabilir?

Öncelikle suyun aldığı kaynağın kirli olması en büyük etkenlerden biridir.Özellikle plastik çöplerin göl, akarsu gibi kaynaklara atılması zaman içinde çözünüp bu suya karışmaktadır. Akabinde ise dolum esnasında da doğal olarak suya karışmaktadır. Aynı zamanda dolum esnasında oluşabilecek hatalardan dolayı da bu plastik maddeler doğrudan suya karışmış olabilir.

Tehlike Sadece Sularda Değil!

Ne yazık ki sadece sularda tehlike bulunmuyor.Özellikle deniz ürünlerinde de bir çok plastik bileşenleri bulunduğunu önceki haberlerimizde de yayımladık.Bu tehlike halen devam etmektedir.Balıklarda özellikle denize atılan plastik çöplerden dolayı bu plastik maddeler balığın yapısına karışmakta ve doğal olarak bizlere tekrar gelmektedir.Aynı zamanda deniz tuzların da da bu tehlike daha bariz bir şekilde ortadadır.Bununla birlikte Çin’de plastik pirinç, plastik bileşenli tahıl ürünleri de hayatımızı tehdit etmektedir.

Plastik Bileşenleri Karılmış Sular Zararlı Mıdır?

Bilimsel anlamda kanıtlanmış bir zararı bulunmamakla birlikte, yapılan net bir çalışma henüz mevcut değil. Ancak tecrübelerimize göre bu plastik bileşenlerin kansere kadar etki edebileceğini gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı’da özellikle yaz aylarında plastik şişelerin güneşte bırakılmaması konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor.Bunun sebebi de plastik bileşenlerinin güneş ışığı etkisiyle suya karışabilmesidir.

Pet Şişe Sularında Plastik Bulunan Markalar:

Aquafina ( Türkiye’de satışı mevcut)

Nestle Pure Life ( Türkiye’de satışı mevcut)

Dasani

Evian

Aqua ( Endonezya)

Bisleri ( Hindistan)

Geralsteiner ( Almanya )

Wahaha ( Çin)

Firmalar Açıklamalarda Bulundu

Coca Cola: Bir çok filtreleme sisteminden geçirmekteyiz.

Nestle: Plastik bileşeni testlerine 2 yıl önce başladık.

Danone: Yapılan analizler yeterince uygun değil. Doğru değil.

Bu açıklamalar üzerinde görmekteyiz ki plastikler artık vücudumuza kadar girmiş bulunmakta. Bunu değiştirmek için önce kendimizden başlamalı, akarsu kaynakları, denizlere plastik çöplerimizi bırakmamalıyız.Bunlar bize ve çocuklarımıza zarar vermektedir.Aynı zamanda bu markaları tüketmemeniz konusunda şiddetle uyarıyoruz. Yazımızı paylaşarak daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Mutlu ve Sağlıklı Günlere… Gıda Müh. Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

 

 

Rating: 4.6/5. From 13 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.