Peynir Altı Suyu Nedir? Nerelerde Kullnılır? Nasıl Yapılır?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda peynir altı suyundan bahsedeceğiz ve nerelerde kullanıldığı,nasıl üretildiği ve evde peynir altı suyunu nasıl üretebileceğimizdenve faydalarından bahsedeceğiz.
Peynir yapım aşamasında süt, peynir mayası ile,kendi kedine ekşitilme ile veya asit katma yönemiyle pıhtılaştırılır. Peynirin esasını oluşturan pıhtı dışında geriye kalan yeşilimsi sarı renkteki kısım
‘’peyniraltı suyu’’ olarak adlandırılır. Peyniraltı suyu peynir üretiminin bir yan ürünüdür. İşletmelerde peynir işlemede kullanılan sütün yaklaşık %80’i peyniraltı suyuna çevirilmektedir. Ne yazık ki proteinlerce zengin,besin değeri yüksek, sağlığa son derece faydalı olan bu sıvı, atık olarak atılmakta ve çevre kirliliğine neden olabilmektedir..
Gelin şimdide boşa akıtılmayan, değerlendirilen peyniraltı suyunun kullanıldığı alanlara, ne amaçla kullanıldığına bir göz atalım..

Gıda endüstrisinde;

Gıdaların protein yönünden besin değerini artırmak amacıyla çikolata,bisküvi,pastacılıkta, bebekler için hazırlanan gıdalarda hatta meyve aromalarıyla lezzetlendirilerek içeceklerde katkı maddesi olarak kullanılır. Hayvan beslemede hayvanlara doğrudan içirmek veya yemlerine katılarak kullanılır. Peyniraltı suyundan içecek üretiminde peyniraltı suyu kurutularak toz haline getirilir. Bu içecekler geniş bir tüketici grubunu hedefler. Sindiriminin hızlı olmasından, büyüme hormonu salgısını, kas kütlesini arttırdığından ve enerji kaynağı olduğundan dolayı sporcular peyniraltı suyu tozunu tercih etmektedirler…

Tıp dünyasında;

Orta çağlarda peyniraltı suyu proteinlerinin hastalıklara karşı koruyucu, bağışıklığı arttırıcı etkisi gözlemlenmiş, tedavi merkezleri kurulmuş bu merkezlerde zehirlenmeler, karaciğer hastalıkları,obezite sindirim rahatsızlıkları gibi hastalıkların tedavisi için insanlara hizmet verilmiştir. Tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır,şeker seviyesini dengeler. Vücutta mikrop üremesini durdurur ve doğal antibiyotik görevi görür. Kadınlarda rahim ve göğüs kanseri, erkeklerde prostat kanseri riskini düşürür. Peyniraltı suyu içecekleri vücutta kalsiyum emilimini artırır, kemik erimesi rahatsızlığı olan hastaların beslenmesinde önemlidir…

 

Kozmetik endüstrisinde;

Peyniraltı suyu bilimsel olarak insan cildindeki nemlendirici faktörlerle çok benzer özelliklere sahiptir. Örneğin kozmetik endüstrisinde kullanılmakta olan, vücudun her dokusunda bulunan, suyu hücrelerde hapsetme özelliğinden dolayı cilt yaşlanmasını önleyici ‘’hyalunorik asit’’ e benzerlik göstermektedir. Ayrıca peyniraltı suyu bebekler için üretilen sabun ve losyonlarda da kullanılmaktadır…Peyniraltı suyu hakkında bilgilendikten sonra sağlığınıza faydası açısından sizde evde kendi peyniraltısuyunuzu rahatlıkla ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 

EVDE PEYNİRALTI SUYU YAPIMI

1 litre süt tencerede kaynamaya başladığında içerisine isteğe göre yaklaşık 2 çorba kaşığı kadar sirke veya limon suyu eklenip karıştırılır. Bu karışımda katı kısım ve peyniraltı suyu gözle görülebilir şekilde ayrılana kadar (süt kesilmesi olana kadar) limon suyu veya sirke eklenebilir. Katı kısım bir süzgeç yardımı ile peyniraltı suyundan ayrılır buzdolabında soğumaya bırakılır. Katı kısım adına geleneksel olarak süt kesiği de denilen ‘’lor peyniri’’ dir. Böylece peynir altı suyu yapımında hem peyniraltı suyu hemde lor peyniri elde etmiş oldunuz. Sağlıklı günler dilerim..

Rating: 3.6/5. From 10 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 19 • Oltun Çanga
  6 Aralık, 2018

  Harika yazınız için minnettarım.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Yılmaz Altuner
  19 Aralık, 2017

  Marketten aldığımız peynirin suyu bir işe yarar mı?

  Rating: 2.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla
 • Elis basar
  9 Aralık, 2017

  Merhabalar, yazınız oldukça bilgilendirici olmuş. Benim sormak istediğim. Hazır aldığımız peynirlerin içinde bulunduğu suyun, peynir altı suyuyla alakası var mı? Bu su herhangi bir şekilde kullanılabilir mi?
  Teşekkürler.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Halil kul
  22 Eylül, 2017

  Merhaba malatyada kendi atolyemizde koy peyniri uretimi yapiyoruz peynirleri ıstanbula gönderiyorum ancak ayda yaklasik 7.5 ton peynir altisuyumu pazarlayamadigim icin dokuyoruz almak isteyen firmalar iletisime gecebilirse yardimci olabilirim 0507 655 32 44

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Berra
  14 Eylül, 2017

  Benim merak ettiğim peynir yaparken sütü kaynattığımızda oluşan tencerede ki ilk suyu mu peynir altı suyu olarak değerlendiricez yoksa bir gece tülbentte süzülmesini beklerken ki elde edilen suyu mu?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Mehmet ARIK
   17 Eylül, 2017

   Bir gece beklettikten sonra oluşan su peynir altı suyudur. Bu sudan süzülen ufak parçalar da peynir sütten yapılmışsa lor, peynir ayrandan yapılmışsa çökelek olarak adlandırılır.

   Rating: 2.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • Asuman
  1 Eylül, 2017

  Güzel ülkemin şahane insanları, verdiğiniz her bilği altın değerinde, bilim kadını değilim ama yazdıklarınızın içinde bir tane bile yanlış veya derme çatma bilgiye rastlamadım, size karşı inanılmaz bir güven duygusu oluşturdunuz bende, ne olur hep böyle kalın.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   2 Eylül, 2017

   Teşekkür ederiz Asuman hanım sonuna kadar devam edeceğiz kurallarımızdan asla sapmayacağımıza söz veriyoruz.

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • Çiğdem Efe
  17 Ağustos, 2017

  Peynir Altı Suyu ile ilgili araştırma yapan birileri ile bilgi alışverişi yapmak istiyorum. Yazının içinde bulunan”P.A.S.‘’hyalunorik asit’’ e benzerlik göstermektedir.”bilgisi kime aittir,
  kiminle iletişime geçmeliyim?
  Saygılar..

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Çiğdem Efe
  17 Ağustos, 2017

  Merhaba;
  Peynir altı suyu ile ilgili bazı çalışmalarım olmuştu.. Yazınızı okumak beni heyecanlandırdı açıkçası. Enzim ile çökeltme yönteminden sonra kalan sıvı, Sütü asit ile kestirdiğimiz de elde edilen sıvı ve yoğurttan ayrılan sıvının özelliklerinin aynı olup olmadığını merak ettim şimdi. İçerikleri ve verdiği tepkiler etkiler aynımıdır?

  Rating: 4.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Mine
  24 Mayıs, 2017

  Peynir altı suyundan ne yapabiliriz 2 kilo kadar var

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Dr. S. Yiğit Bayrak
  23 Nisan, 2017

  probiyotik yoğurtan elde edilen daha faydalı mıdır, aynı işlevi var mıdır?
  bilgilendirebilirseniz çok memnun oluruz

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Mehmet ARIK
   24 Nisan, 2017

   Merhabalar. Normalde tüm yoğurtlar “probiyotik” özelliğe sahiptir. Yani içerisinde bağırsaklarımızda K Vitamini sentezleyen bakteriler bulunması gerekir.
   Peynir altı suyunda ise bu bakterilerin bulunup bulunmaması pek birşey farkettirmez ama genelde hazır gıdalar mikroorganizma oluşumuna karşı işlemden geçirildiği için bulunmaz. Bulunsa bile hazır gıdalarda peynir altı suyu total kütlenin çok az bir yüzdesini kapsadığı için bir işlevi olmaz.
   Sonuç olarak hazır gıdalardan probiyotik etki beklemek gereksizdir. Onun yerine bir kase yoğurt yemek en mantıklısı olacaktır.

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • Esra çelik
  15 Haziran, 2016

  Peynir altı suyu üretiminde .pestil salça gibi evde yapılabilecek gıdaların üretimine yönelik geliştirmiş oldugum makineyi tanıtmak istiyorum. Gerek köy yasantisinda gerek büyük sehirlerde her üretimcinin büyük yardimcisi olabilecek bu alet kullanimi son derece kolay presleme yöntemiyle kullaniciya buyuk kolaylik sagliyor. Maddi yeyersozlikten dolayi üretip tanitamadigim bu urunu insanlara sunmak istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.. Mustafa Doğan

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   15 Haziran, 2016

   İletişim bölümünden bize ulaşırsanız yardımcı olalım Muftafa bey

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
  • Ali Tıltay
   19 Ağustos, 2016

   makinenin üretimine destek olabilirim. Tamamlayıcı bilgi istiyorum. Selamlar.

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
  • Dr. S. Yiğit Bayrak
   23 Nisan, 2017

   Esra Hanım,

   inovatif işletmelere ve girişimcilere yardımcı olan bir enstitüde görevli bir yöneticiyim, aynı zamanda da gerek Almanya gerekse Türkiye’de KOBİ’lere ve girişimcilere stratejik danışmanlık ve finansman çözümleri sunan bir danışmanlık firmasının da ortağıyım.
   Geliştirdiğiniz çözümün hem Ar-Ge hem de Endüstriyel uygulama hibe ve desteklerinden faydalanması, hem de pazarlanması ve tanıtımında yardımcı olmak isterim.
   bana yazarsanız size nasıl yardımcı olabileceğimizi birlikte değerlendiririz.
   Selamlar

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • kemal
  14 Haziran, 2016

  Peynir yapımı ve analizlerin den söz ederseniz sevinirim. Teşekkürler.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   14 Haziran, 2016

   kısa zaman sonra peynir yapımı ile ilgili bir yazı paylaşacağız kemal bey

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.