Peynir ile Ceviz Yemek Bilimsel Olarak Neden Şifadır?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarımız. Bu yazımızda Peygamber Efendimiz’in söylediği rivayet edilen bir hadisini bilimsel olarak açıklamaya çalışacağız. Konuya girmeden önce islam dini söyledikleri gereği bilimsel olarak uygunluğu olması gerekmektedir. Bu sebeple söylenen şeyleri mantık çerçevesinde tartarak, merak ederek kısacası araştırma yaparak hareket etmemiz en doğrusu olacaktır. Peygamber Efendimiz cevizi peynir ile yememiz konusunda tavsiyede bulunmuştur. Evet bu tavsiyeye uymak doğrudur ama nedenini hiç merak ettiniz mi ?

Öncelikle ceviz ve peynirin besin içeriğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

adhhhhsiz

Peynir ve cevizin kısaca besin içeriği bu şekildedir. Sadece gerekli olanları yazdık. Besin içeriği tabi ki bu kadarla sınırlı değildir. Bizim için önemli ve çok olanlardan bahsedeceğiz.
Listede görüldüğü üzere peynirdeki sodyum oranına dikkat etmenizi istiyorum. 100 gr peynirde 1281 mg sodyum bulunmaktadır. Yani tuz bileşimidir. Bu bileşen peynirin tuzluluk oranına göre artmaktadır. Sodyum bileşeninin fazlası tansiyon hastalığına sebep olmaktadır. Yani tıpkı fazla tuz tüketim sonrası gibi fazla tuzlu peynir tüketimi de aynı şekilde tuz oranını,dolayısıyla sodyum oranını arttırmaktadır. Yükselen sodyum ile beraber kan basıncı artarak tansiyon hastalığı ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.

Cevize geçecek olursak;yüksek protein oranı yanı sıra potasyum miktarını dikkat etmenizi rica ediyorum. Peynirde bulunan potasyum miktarı yeterli değildir. Bu yüzden peynir ile ceviz birlikte tüketildiği taktirde yeterli potasyum miktarı alınmış olacaktır.Potasyum ise hücre içindeki ozmotik dengeyi sağlamakla birlikte diyabet hastalığı,göz hastalıkları ve tansiyon rahatsızlıklarını önleme özelliği itibariyle alınması gereken en önemli 3 mineralden biridir.Bu sebeple peynirdeki tuzdan gelen sodyumun tansiyon üzerindeki olumsuz etkisini, cevizden gelen potasyum ile dengeleyebilmekteyiz. Bu yüzden beraber yenilmesi tavsiye edilmektedir.

cevizli_tulum_peyniri
Ek olarak faydalı kuru yemiş çeşidi olan ceviz önemli önemli bir protein kaynağıdır. Demir içeriği ile kansızlık üzerinde olumlu etkileri mevcuttur.Ayrıca Omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.Aynı zamanda içerisindeki mineraller ve minerallerin sindirebilirliği yüksek derecededir. İlerde bu konuda bir yazı yazacağımı belirtmekle beraber içerisindeki fitik asit miktarı diğer kuru yemişlere göre yarı yarıyadır. Fitik asit kısaca minerallerin sindirilebilirliğini azaltan bir maddedir.Ceviz ise bu konuda daha önde bir kuru yemiş çeşididir.
Değerli okurlarım. Mümkün olduğunca söylenenleri körü körüne inanmak yerine araştıralım merak edelim ve neden sorusunu yanıtını ulaşmak için uğraş harcayalım. Mutlu ve sağlıklı günlere…

Rating: 3.9/5. From 35 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 29 Ekim, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Mehmet-Ali Özeren
  10 Aralık, 2018

  Vermiş oldugunuz degerli bilgiler için Teşekür ederim.

  Rating: 3.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Osman Necibe
  3 Şubat, 2018

  Teşekkür ederiz çokdogru bilgiler yazılarınızdan faydalanıyoruz.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Rabia Emekli
  6 Kasım, 2016

  Çok ilgi çekici ve güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Araştırmanızı paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Rating: 4.0/5. From 3 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.