Çeltik – Pirinç Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır ?
Takip Et : Üye Girişi

Günlük hayatta çokça sevdiğimiz ve tükettiğimiz pilav, yağlı ve uzun süreli kavurma işlemi gibi etkilerden dolayı zararlı hale gelmektedir. Kan şekerini hızlı şekilde yükseltmektedir.Bu yazımızda pirinç suyunun faydalarına göz atarak,meydana gelecek zararlı etkilerden uzak durup faydalarından yararlanacaksınız. Özellikle çocuklarımız için olumlu etkisi bulunan pirinç suyunun faydaları ve tarifine göz atalım.

Pirinç Suyunun Faydaları Nelerdir? 

1: Bebeğin sütten kesilmesi sonrası ilk katı yemeği

Bebeklerimiz sütten kesilmesinin ardından katı yemeklere başlamak gereklidir.Bu  katı yemeklere başlarken pirinç suyu iyi bir alternatif olacaktır.Enerji açısından zengin,besleyici özelliği bol ve sindirilmesi kolaydır.İlk katı yemek olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

2: İshal tedavisi

Pirinç suyu özellikle küçük çocuklar için ishal tedavisinde kullanılabilir. Bağırsaktaki karbonhidratları serbest hale getirerek ishalin etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İshal esnasında besinlerle birlikte pirinç suyu vererek beslenme eksikliği giderilir ve ishal etkisi azaltılmış olur.

3: Vitamin açısından zengin

Pirincin pilav yapılırken kavrulması esnasında vitaminlerin bir kısmı uzaklaşmaktadır.Pirinç suyu ile bu vitaminleri daha verimli kullanabilirsiniz. B6 vitamini gözler ve cilt için yararlıdır.Niasin, sinir sistemini destekler.Aynı zmaanda B6 beyin gelişimi için önemlidir.Vitamin açısından güzel bir karışım isterseniz pirinç suyunu tavsiye ederiz.Pirinç suyu yapımı esnasında bu vitaminler suya geçmektedir.

4: Egzamayı önlemeye yardımcı

Kuru bir cilt ve egzama cilt üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır.Kaşıntı gibi etmenlerle de cilt tahriş olmaktadır. Tahriş olmuş cilde pirinç suyu ile muamele etmek derinin iyileşmesine yardımcı olacaktır.Egzama ve yüz kızarıklıkları üstünde önemli etkilere sahiptir. Kimyasal ilaçlar yerine doğal tedavi arıyorsanız pirinç suyunu tavsiye ediyoruz.

5: Yüksek enerji kaynağı

Büyüklere tavsiye edilmemekle birlikte özellikle küçük çocuklar için pirinç suyu müthiş bir enerji kaynağıdır. Yorgun, halsiz bebeğinizi pirinç suyu ile besleyerek enerjisini arttırabilirsiniz.

Pirinç suyu nasıl hazırlanır ?

Pirinç suyunu en iyi avantajlarından biri de çabuk ve kolay hazırlanmasıdır.

Bir fincan pirinci 10 dakika kadar 1 litre suda kaynatın.
Jel yapısı oluşunca altını kapatın ve soğumaya bırakın.
Sonrasında rahatça tüketebilirsiniz.

Tatlandırmak için bir tutam tuz veya şeker ekleyebilirsiniz. Günde 2 kereden fazla içirmeyiniz. Aşırı tüketmek hızlı kilo alımına sebep olabilir.

Rating: 3.3/5. From 9 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.