Polikistik Over Sendromu PCOS Nedir Doğal Tedavi Çözümler
Takip Et : Üye Girişi

Polikistik Over Sendromu kısaca PCOS günümüzde kadınlarda doğum sorunlarının nedeni olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle Amerika’da her 10 kadından 1 i bu hastalık ile karşılaşmaktadır. Ülkemizde de son zamanlarda rastlanan bir hastalık olduğu için konuya değinmek istedik.

Polikistik Over Sendromu PCOS Nedir?

PCOS hastalığı yumurtaların gereğinden fazla erkeklik hormonu üretmesidir. Bunun sonucunda yumurtalıkta kist olarak belirlenebilecek sıvılar birikir. Bunun sonucunda da hormonal dengesizlikler meydana gelmektedir. Şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları, tansiyon sorunları gibi sorunlarla birlikte doğum özelliklerini olumsuz etkiler ve kilo alımına sebep olabilir. Erkeklik hormonu da arttığı için vücutta tüylenmeler artabilir.

PCOS un Belirtileri Nelerdir?

 • Düzensiz adet günleri
 • Kilo alımı
 • Akne ve sivilcelerin oluşması
 • Göğüs ve mide kısmında aşırı tüylenme
 • Kasık ağrısı

gibi belirtileri mevcuttur. En önemlisi göğüs ve mide kısımlarındaki tüylenmedir. Erkeklik hormonu salgısı arttığı için bu gibi durumlar gözlemlenmektedir.

PCOS’u Doğal Olarak Nasıl Tedavi Ederiz?

1: Kilo Verme

Kilonuz eğer fazla ise mutlaka kilonuzu dengeye sokmalısınız. Kilo dengesi hormona dengeyi düzenler, adet döngüsünü düzene sokar ve bu şekilde hamile kalma şansınızı arttırmaktadır. Özellikle kilo kaybı ile kan şekeri dengeye girer ve bu şekilde diğer hormonlar da dengeye daha kısa sürede ulaşmaktadır.

2: Karbonhidrattan Uzak Durun

Karbonhidratlar ve en başında ekmeği bırakmalısınız. Canan Karatay’ın sürekli söylediği gibi ekmeği bırakmak için 1 neden daha burada yer alır. Ekmekle birlikte pirinç, makarna, şekerli tatlılar.. gibi işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız. Bu gıdalar kan şekeri dengesini bozar ve sonucunda ise diğer hormonlara etki ederek hormonal sistemi olumsuz etkiler. Bu gıdalar yerine zeytinyağı, ay çiçeği yağı, sebzeler, kuru yemişler, balık, et gibi sağlıklı ürünleri tüketmelisiniz.

3: Antioksidan Gıdaları Tüketin

Hormonal dengenin sağlanması ile birlikte kilo dengesi, şeker sorunları gibi sorunlar için de antioksidan ve anti inflamauar gıdaları tüketmelisiniz. Yapılan araştırmalarda da bu gıdaları tüketenler hem iyileşme oranı yükseldi aynı zamanda  hastalığa yakalanma riski ise azalmıştır.

 • Zerdeçal
 • Zencefil
 • Zeytin yağı
 • Soğan
 • Yeşil yapraklı sebzeler

den bol bol tüketmeniz gerekmektedir.

4: Çemen Otu Tohumu

Çemen otu tohumu hormonal dengede önemli etkilere sahiptir. Kötü kolesterolü düşürmede etkilidir. Aynı zamanda kan şekerini de dengeler. Çemen otu tohumunu tüketirken gece boyunca suda bekletin ve sabah uyandığınızda 3-4 adet yutabilirsiniz. Antioksidan etkisi ile serbest radikallerin de uzaklaşmasına yardımcı olur.

5: Kimyon

Kimyon tüketimini artırmanızı tavsiye ediyoruz. Kimyonda bulunan değeri besin maddeleri ve antioksidanlar serbest radikalleri uzaklaştırır. Aynı zamanda kan şekerin dengelenmesinde çok önemli etkisi vardır. Kolesterolü düşürmeye de yardımcıdır. Kimyonu karıştırıp içebilir veya yemeklerinize, salatalarınıza ekleyip tüketebilirsiniz.

Tüketmeniz Gereken Diğer Gıdalar:

 • Tarçın
 • Yeşil çay
 • Bektaşi üzümü
 • Fesleğen

de tüketmek bu sorunları gidermede yardımcı olacaktır.

Mutlu ve Sağlıklı günler dileriz…

 

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.