Potasyum Nitrit E249 Nedir,Zararlı Mıdır,Nerelerde Kullanılır
Takip Et : Üye Girişi

Potasyum Nitrit E249 ,kristal katı görünümünde açık sarı renkte kokusuz bir maddedir.Potasyum nitrit, nitrik asidin potasyum tuzudur.

Potasyum nitrit suda iyi çözünürken ,etonelde az çözünmektedir.

Güçlü bir oksidan özelliği bulunmaktadır.Mineral asitlerle yada asetik asitle seyreltildiğinde kahverengiye yakın bir gaz ortaya çıkarmaktadır.

Doğada hazır olarak çıkarılmasının yanında kimyasal yollarla da elde edilebilmektedir.

Et ürünlerinde botulizime sebep olan bakterilere karşı koruyucu olarak görev yapan beyaz bir toz maddedir.

Yüksek konsantrasyonları hemoglobin ile reaksiyona girebilmektedir.

1 yaşını doldurmamış bebeklerde içinde potasyum nitrit bulunduran ürünlerin kullanımına izin verilmemektedir. Çünkü çocuklarda farklı çeşitlerde hemoglobinler bulunmaktadır.Potasyum nitritin diğer hemoglobinlerden farklı olarak daha fazla reaktiftir.

Potasyum nitrat aynı zamanda renkleri tutarak kalıcı olmasını sağladığı gibi etli gıdalarda kürleme aracıdır.Gıdaların bayatlamasını engelleyerek ürünlerinde raf ömürlerini de uzatmaktadır.

Günde alınabilecek miktar 0.06 mg/kg kadardır.

pH aralığı 7-10 aralığındadır.

Erime noktası 350 C’dir.

En çok potasyum nitrit kullanılan ürünler balık ve et ürünleridir.

Daha çok balık ürünlerinde renk koruyucu ve bakterilere karşı koruyucu olduğundan kullanılmaktadır. Kürlenme işlemine maruz kalan pastırma,salam,sosis,sucuk vb. diğer ürünlerde renklerini kaybetmemeleri,korumaları için kullanılmaktadır.

Potasyum nitrit,ve içeriğinde bu maddenin bulunduğu tü m ürünler serin,nem olmayan kapalı alanlarda ve ambalajlarda saklanması tavsiye edilmektedir.

Cilde teması halinde hafif alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir.Herhangi bir sebeple vücuda temas halinde su ile temas eden yer temizlenmelidir.

Kullanımında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Sağlıkla kalın..

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.