Potasyum Sorbat E202 Nedir? Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Gıdalarda farklı bir koyucu madde olan potasyum sorbat nedir, hangi gıdalarda kullanılır, sağlık açısından etkileri nedir, zararlı mıdır bu sorulara cevap vereceğiz.Öncelikle potasyum sorbatı kısaca tanıyalım:

Potasyum Sorbat Nedir?

Gıdalarda koruma amaçlı kullanılanv E202 bir katkı maddesidir.Aynı zamanda gıdalarda kullanımına izin verilen tek organik asittir.Çünkü organik asitler bazı yapılarında midedeki asitlik yapıyı geçip bağırsaklara ulaşabilmektedir.Bu durumda sağlık açısından zarar verebilir.Bu yüzden organik asitlerin gıdalarda kullanılmasına izin verilmez ancak potasyum sorbat bir istisnadır.

Potasyum Sorbat Hangi Gıdalar Koruyucu Olarak Kullanılır?

Fırıncılık ürünleri,salçalar,peynir,yoğurt,kuru meyveler,reçel gibi bazı gıdaların dışında kişisel temizlik ve bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır.Bir bitkinin meyvelerinden elde edilen bu organik asit; küf,maya ve bakteriler açısından koruyucu etkiye sahip olduğu için gıda alanında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Potasyum Sorbat Zararlı Mıdır?

Yapılan araştırmalarda elde edilen bir zararı yoktur.Gıdalarda 1 kg ortalama 25mg olarak kullanımına izin verilmektedir.Fazlasının kullanılmaması ile herhangi bir zararı yoktur. Ancak bunu iti teftiş edilmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte bitkilerden üretilen potasyum sorbat sağlık açısından zararı yoktur ancak üretilebilecek olan sentetik potasyum sorbat zararlı hale gelebilir.

Genel olarak gıdalarda hiç bir katkı maddesini kullanımını istemesek de gerekli olan bu katkı maddelerinin potasyum sorbat gibi organik ürünler olmasını istemekteyiz.Bu konuda araştırma ve çalışmaların devam etmesi dileğiyle…

Son olarak yan etkileri arasında alerji ve kaşıntı görülebilmektedir.Bu yüzden potasyum sorbat içeren ürünlerin tüketimi sonrasında kızarıklık, kaşıntı gibi şikayetleriniz oluşuyorsa mutlaka doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Gıda Mühendisi Emir Erşat Kaboğlu

 

 

Rating: 3.9/5. From 15 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.