Protein Tozu Hakkında Nasıl Yapılır Zararlı Mıdır
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba değerli okuyucular uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle birlikteyim.

Bugün sizlere, yıllardır zararlarının ve faydalarının tartışıldığı ,son zamanlarda ise yükselen bir değer olan  protein tozundan  bahsedeceğim.

Protein tozu gıda sektöründe giderek artan bir endüstri haline gelmeye başladı. 2008 yılında yaklaşık tüm dünyada 3.8 milyar dolarlık bir değere sahip oldu. Almanya,Fransa,İsviçre,Danimarka’nın yanı sıra ülkemizde protein tozu üretimi yapıyor. Hatta Türkiye, Japonya,Mısır,Filipinler ve Bangladeş’ e protein tozu ihracatına başladı. Yazımın devamda sizlere  ülkemizde ve dünyada giderek büyüyen protein tozunun nasıl yapıldığını,neden tercih edildiğini,zararlı olup olmadığına değineceğim.

Nasıl Yapılır?

İnek sütünün yaklaşık %20 si whey(peynir altı suyu) proteinidir ve peynir altı suyu ,peynir yapma işlemi sırasında kullanılır. Belirli enzimler süte eklenir ve sütün ayrışması sağlanır. Bu ayrışma sırasında süt kesiği yani lor oluşur. Oluşan lorun yanında geriye kalan sıvı ise peynir altı suyu proteinidir. Daha sonra yüksek ısıda bu pastörize edilir ve protein tozu oluşur.

Neden Kullanılmalı?

Protein tozu genellikle kas yapımını hızlandırmak amacıyla tercih ediliyor Atlet ve diğer profesyonel sporcular ise antrenman sonrası protein ihtiyacını karşılamak için, bağışık sisteminin dayanıklılığını arttırmak için kullanıyor. Hatta bağışıklık sisteminin dayanıklılığını arttırmasıyla ilgilide Journal of Applied Physiology  dergisi  bir araştırma yapmıştır. 387 subayın yarısı protein tozu almış yarısı almamıştır. 55 gün sonunda protein tozu alanların %33 daha az hastalandığı gözlemlenmiştir. (2003)   Diğer bir yarar olarak boy sorunu yaşayan,büyüme hormonu (STH ve GH) eksikliği bulunanlara da protein tozu takviyesi yapılabiliyor. Ayrıca kilo vermeye de yardımcı oluyor. Şöyle ki metabolizmayı hızlandırarak yağ depolarının yakılmasına sebep oluyor. Ancak sadece protein tozu alarak kilo vermeye çalışılırsa tam tersi bir durum oluşuyor  ve proteinler yağa çevrilip depolanıyor. Bu yüzden protein tozu, spor eşliğinde kullanılmalıdır!

 

Peki protein tozu zararlı mıdır?

Genel olarak bir zararı yok. Tabi ki vücutlara göre farklı yan etkiler gösterebilme ihtimalinden dolayı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Her besinde olduğu gibi fazla kullanımı vücutta rahatsızlıklara yol açmaktadır.(Günlük  protein tüketimi bir insan vücudunun ağırlığının 1.5-2 katının gram cinsinden değeridir. 60 kg bir insanın 90-120 gr protein ihtiyacı vardır.) Piyasa içerisinde bir çok protein tozu markası bulunmakta, kaliteli ve tanınmış bir markanın ürününü kullanmaya özen göstermelisiniz.  Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış, son kullanma tarihi geçmemiş, içeriği hakkında etiketi bulunan ürünleri almalısınız.

 

 

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.