Rezene ve Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Geçmişten günümüze tam bir şifa kaynağı olarak tüketilen rezene faydaları oldukça fazladır.Vitamin ve mineral açısından zengin, antioksidan içeriği bol olması sebebiyle bol tüketilen bitkiler arasında yer alır.Kurutulması ile uzun süre muhafaza imkanı olan rezene yaz kış tüketilebilecek bitkiler arasında yer alıyor.Şimdi kısa ve öz şekilde rezenenin sağlık açısından faydalarını yazalım:

Rezene ve Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

1: Vücut Savunmasını Güçlendirir

Vücut savunma mekanizması için genel olarak mineral ve vitaminlerin tam olarak karşılanması gerekir.Rezene de bulunan değeri besin maddeleri bu ihtiyacı karşılamada yardımcı olacaktır.İçerisinde besin maddeleri ile birlikte antioksidan maddeler vücuttaki zararlı mikro organizmalar ve serbest radikalleri uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.Bu zararlı maddelerden vücudunuz ne kadar uzak durursa o kadar sağlıklı ve güçlü bir bünyeye sahip olursunuz.

2: Zayıflamanıza Yardımcı Olur

Rezene ve rezene çayında bulunan besin maddeleri metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.Yani organlar daha hızlı çalışır ve kan akışı daha hızlı dolaşır.Bu sayede daha çok enerji harcanır ve ihtiyacı karşılamak için de vücutta bulunan fazlalık yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.Rezene çayı tüketimi ile birlikte ufak çaplı da olsa spor çok çok etkili olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak rezenenin direkt olarak tüketilmesi sayesinde diyet lifi alımı gerçekleşecektir.Diyet lifi zayıflamak için en gerekli gıdalardan biridir.Mide ve bağırsakta sindirilmeden geçer ve su alıp şişerek sindirimi kolaylaştırır.

3: Kanser Hücrelerine Karşı Etkilidir

Rezene kansere ve kanser hücrelerine karşı en etkili bitkilerden biridir.Çünkü rezene antioksidan açısından zengindir.Antioksidanlar kanser ve tümör hücrelerine karşı savunma etkisi vardır.Bu hücrelerin çoğalmasını ve oluşumunu engeller.Serbest radikalleri hücrelerden uzaklaştırır ve yok eder.Bu sayede kanser riskini azaltmaktadır.

4: Kan Üretimini Arttırır

Kan hücreleri yanı sıra özellikle kırmızı kan hücreleri için rezene etkili bitkiler arasındadır.Kırmızı kan hücreleri besin ve oksijeni tüm vücutta dolaştırır.Özellikle kış aylarında aşırı üşümenin ana sebeplerinden biri kırmızı kan hücrelerinin yetersizliğidir.Bu yüzden kan hücrelerinin oluşumu için gerekli besin maddelerine sahip olan rezene, kırmızı kan hücrelerinin üretimine de katkı sağlar.

5: Tansiyonu Dengeler

Tansiyon yani yükse veya düşük kan basıncıdır.Bu durumun oluşmasının en büyük etkeni potasyum ve magnezyumun dengesizliğindendir.Bu minerallerin fazla veya az olması tansiyon sorunlarına sebep olur.Yani kan akış hızı dengesiz dağılım yapar.Rezenede bulunan potasyum minerali sayesinde genelde potasyum eksikliğinden oluşan tansiyon sorununa karşı rezene tüketebilirsiniz.

6: Anne Sütünü Arttırır

Annelerin en önemli sorunlarından biri anne sütünün az olmasıdır.Özellikle ilk 6 ay hayati önem taşıyan anne sütünden bebeğin iyi bir şekilde faydalanması gerekir.Stresi beslenme ve daha bir çok farklı sebeplerden dolayı anne sütünde azalmalar görülebilir.Rezene de bulunan besin maddeleri sayesinde anne sütünün üretimi teşvik edilir ve anne sütü artar.

7: Solunum Yolu Rahatsızlıklarını Önleme Yardımcı Olur

Rezene de bulunan besin maddeleri sayesinde soğuk algınlığı, astım, bronşit gibi rahatsızlıklara karşı tüketebileceğiniz bitki çayları arasında yer alır.Özellikle akciğerde bronşları açmak için etkili bitkiler arasındadır.

8: Vücudu Rahatlatma Etkisi

Metabolizmayı hızlandırmakla birlikte vücudun genel olarak rahatlamasına yardımcı olur.Rezene de bulunan besin maddeleri kan akışını hızlandırarak vücudun hareketlenmesini sağlar.Kaslardaki laktik asit birikimi önler ve bu sayede kan gevşeticiye benzer etki meydana gelir.Bu sayede vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Rezeneyi direkt olarak tüketebileceğiniz gibi çayını yapıp da tüketebilirsiniz.Bunun için 3-4 yemek kaşığı rezeneye 3 bardak su ekleyerek 10 15 dakika kaynatarak çayını içebilirsiniz.Ayrıca orta dereceli sıcaklıktaki suda 15 20 dakika beklettikten sonra da suyunu içebilirsiniz.

Rezene Çayı Hakkında Bazı Uyarılar:

  • Hamile bayanların tüketilmesi doktorlar tarafından önerilmemektedir.
  • Rezene yağı ve rezene tohumu tüketirken dikkatli olmak gerekir.Besin değeri açısından aşırı zengin olan rezene yağını  doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.
  • Bazı ufak alerjilere sebebiyet verebilir.Bu yüzden olası alerji durumlarında doktorunuza danışın.

 

Rating: 4.0/5. From 15 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.