Riviera ve Sızma Zeytinyağı Arasındaki Fark
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba değerli okuyucularımız bugünkü yazımda riviera ve sızma zeytinyağı arasındaki fark üzerinde duracağım.riviera ve sızma zentinyağı arasındaki fark

Toplumumuzda zeytinyağının diğer yağlardan daha doğal ve sağlıklı olduğu söylenmektedir. Bizde bunu aksine iddia etmiyoruz ama zeytinyağının da kendi içinde ayrıldığını biliyoruz.  Peki en doğal ve en sağlıklı zeytinyağı hangisi öncelikle onu bulalım.

Zeytin yağı kendi için 3 e ayrılır.

  • Natürel zeytinyağı,
  • Rafine zeytinyağı,
  • Riviera zeytinyağı

Tebliğe göre yağlar şu şekilde tanımlanmaktadır.

1. Natürel zeytinyağı:

Zeytin ağacı meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir ısıl ortamda, sadece yıkama, sızdırma, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen, fiziksel, kimyasal ve duyusal özelikleri itibariyle sınıfına ait özelliklere uygun yağları ifade eder.

Kendi içinde 3 e ayrılır.

a) Natürel sızma zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağdır.

b) Natürel birinci zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan az, 2,0 gramdan fazla olmayan yağdır.

c) Natürel ikinci zeytinyağı: Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan az, 3,3 gramdan fazla olmayan yağ.

Piyasada ismi doğal zeytinyağı ya da sızma zeytinyağı olarak da anılır. Fakat kabaca söylemek gerekirse sızma zeytin yağıda kendi içinde soğuk ve sıcak baskı olmak üzere 2 ye ayrılır.

Soğuk taş baskı çuvallarda zeytinlerin ezilmesiyle çıkarılır. En doğal ve en sağlıklı zeytin yağı bu şekilde çıkarılır. Fakat pahalı ve verimi düşüktür.

Sıcak baskı ise sıcak su kullanarak yapılır. Bu işlemde doğal bir yöntem fakat insan sağlığı için çok yararlı olan bazı antioksidanlar, tokoferoller  37 C° gibi bir sıcaklıkta zarar görürler.

2. Rafine zeytinyağı:

Natürel halinde gıda olarak tüketilemeyen,ham zeytinyağının ,doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 0.3 gramdan fazla olmayan yağdır. Rafine zeytinyağı ağaç diplerine dökülmüş ve asitliği çok artmış zeytinlerden elde edilir. 

Rafine zeytinyağını anlatabilmem için rafinasyon işlem basamaklarını bilmemiz gerekir. rafinasyon işlemi asit oranı yüksek olan zeytinyağının, yenilebilir olabilmesi için rafine edilir.

Kimyasal rafinasyonda; fosfolipidlerin giderilmesi (degumming), asitlik giderme (nötralizasyon), renk açma (ağartma), mumsu maddelerin uzaklaştırılması (kışlandırma-vinterizasyon) ve koku giderme (deodorizasyon) kademeleri yer alırken fiziksel rafinasyonda ise degumming, ağartma ve vinterizasyonu takiben son aşamada nötralizasyon ve deodorizasyon işlemleri birlikte yapılır.

3. Riviera zeytinyağı:
Natürel zeytinyağı ile rafinayon işlemi sonucu artık tadı olmayan, kokusuz yağ haline gelen rafine zeytinyağı karışımından meydana gelen ve serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 1 gramdan fazla olmayan yağdır.

 

TGK zeytinyağı tebliğine göre (2007/36)

Tebliğin 7.maddesinin a bendine göre;

Natural zeytin yağlarına hiçbir katkı maddesi ilave edilemez.

Tebliğin 7.maddesinin b bendine göre;

 Rafine zeytinyağı, riviera zeytinyağı, rafine pirina yağı ve karma pirina yağına rafinerizasyon işlemi sırasında kaybolan doğal alfa tokoferollerin yeniden kazandırılması amacıyla alfa tokoferol ilavesi yapılabilir. Ancak son üründe alfatokoferol konsantrasyonu 200mg/kg’ı geçmemelidir.Zeytinyağının bir kalite kriteridir.

 

Ayrıca kısa videomuzuda izleyebilirsiniz.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 10 Eylül, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

Mehmet Emin ŞAHİN

Gıda Teknolojisi Öğretmeni

Giresun Üniversitesi

1989 yılında İzmir de doğdu, ortaokul ve lise hayatını Bornova da tamamladı ve 2006 yılında Ege üniversitesi ege meslek yüksek okulunda elektronik haberleşme bölümüne kaydını yaptırdı. Aradan 3 yıl geçtikten sonra mezuniyetini tamamlayamadığı için 2009 yılında kaydını aldırdı ve 2 yıl sonra 2011 yılında Giresun üniversitesi uygulamalı bilimler yüksek okulunda gıda teknolojisi bölümüne kaydını yaptırdı. 2016 yılında Giresun üniversitesinde pedagojik formasyon ve aynı zamanda lisans düzeyinde mezuniyetini tamamlayarak gıda teknolojisi öğretmeni olarak mezun oldu.


2018 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.