Ruşeym Nedir? Faydaları Zararları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

MERHABA DEĞERLİ OKURLAR;

Bu yazımda buğdayın özünden yani RUŞEYM‘den bahsedeceğim.

Buğdayın işlenmesi,una dönüştürülmesi sürecinde ayrıştırma yapılır bu işlem sonunda buğdayın 1 tonundan sadece 1 kilogram ruşeym elde edilmektedir.

Ruşeym buğday taneciğinin en tepesindeki “cücük” olarak bilinen doğal E vitamini,Folik asit,Fosfor,Thiamin,Çinko,Demir ve Magnezyum gibi birçok besin kaynağını içerir.

 

Gıda değeri çok yüksek olan bu madde bu bakımdan buğdayın özü ve en değerli kısmıdır.

Ruşeym’in elde edilmesi oldukça kolaydır.Neredeyse her un fabrikasında kolaylıkla bulunur.Modern değirmenlerde kaba kepeğe karışıp yem olarak zayi olmasını önlemek yeterlidir.

 

Ruşeym yüksek besleyici değeri ile ruşeym vücut için gerekli birçok besin ögesini içerir.Kolesterolün düşürülmesinde,yaşlılığın geçiktirilmesinde,vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde büyük rolü vardır.Demir ve lif içeriği sayesinde kan seviyesini düzenler kansızlığı önler.

Ruşeym’in faydaları ise;  -Koronel kalp riskini azaltır.

-Kan pıhtılaşmasını önler ve diyabetli hastalarda damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.

-Kansızlığı önlemede yardımcı olduğu gibi halsizliğe iyi gelir.

-Sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlar.

-Gözde katarakt oluşumunu geciktirir.

-İçeriğinde cildin yaşlanmasını geciktiren E vitaminiyle birlikte hücreleri güçlendirme özelliğinden dolayı cildi güzelleştirir.

 

Yararlar;Beyaz ekmek dediğimiz ekmekte arındırılmış olduğundan çoğu vitamin ve minerallerde bulunmamaktadır.

Zaralar;Lif kullanımında sakınca bulunan ve bağışıklık sistemine bağlı bağırsak problemi olan çölyak hastaları tarafından tüketilmemesi gerekmektedir.

Kullanım Şekli;Ruşeym,soğuk süt veya yoğurt kahvaltılık gevrek ile karıştırılabilir ve taze yada kuru meyveler eklenerek zenginleştirilebilir.

Çorba,salata gibi yiyeceklerin üzerine serpilerek kullanılabilir.

Ancak gluten alerjisi olanlar ve çölyak hastalığı olanların ya kullanmaması lazım ya da doktorun tavsiyesine göre hareket etmesi gerekir.

Rating: 3.8/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • doğan
  21 Ağustos, 2017

  ruşeym hakkındaki yazınızı okudum teşekkürler emeğinize… ben de bir katkı da bulunmak istedim. ruşeym minnacık bir parça ve meyve çekirdeği gibi ayrılmıyor. nusellus denen bölümden sadece ruşeym denen özü ayırmak çok zor. ama gelişmiş toplumlarda bu tohumların ruşeymini ayırmayıp çimlendiriyorlar ve sprouter denen elektrikli aletleri var. ve de bilinen element, vitamin hotmonların çimlenme esnasında %1200 kat arttığı tespit edilmiş. bence herkes evinde kolayca buğdayı çimlendirebilir fakat yeşillenmeden tüketilmelidir. çünkü yeşillenip fotosentez yapmaya başladımı tohumların içeriği azalıyor. yük. biyolog doğan bal

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Zekeriya Arkan
  5 Nisan, 2016

  Hilesiz gıdaya ulaşmak çok zor
  Çoğumuz ne yediğimizden şüphe ediyoruz her tarafımız alerji oldu. Sade ekmekmi.süt yoğurt peynire neler katıyorlar bilemiyoruz. Çok iyi denetim şart. Üretici Ucuza mal edeyim ve çok kazanayım diye heryola vaş vuruyor. Ahlakda lazım tabiki Yoksa halimiz harap

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Betül Narman
   5 Nisan, 2016

   Evet zekeriya bey çok haklısınız malesef ki üreticinin ne kattığını tam olarak bilmiyoruz çoğumuz ve tüketmek zorunda kalıyoruz bu gibi sitelerde umarım bir nebzede olsa tüketicinin yararına olur yazdıklarımız

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.