Saç Dökülmesini Önleyen Gıdalar Besinler Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Değerli okurlarımız saç dökülmesinin pek çok farklı sebepleri vardır. Genetik başta olmak üzere, stres, çevre etkisi, bakım hataları, beslenme gibi faktörler saçların sağlığında rol oynar. Bu faktörlere tek tek değinmek uzun zaman alacağı için sadece uzmanlık alanımız olan gıda ve besinler üzerinden konuya yaklaşacağız. Genetik olarak ne kadar sağlıklı saçlara sahip olsanız da beslenme yanlış olursa saçlarınız yine dökülecektir. Ek olarak saçların ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlayarak dökülme varsa da yavaşlatılır. Kısacası besinsel eksiklikten dolayı saç dökülmelerinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz.

Saç Dökülmesini Önleyen Gıdalar Besinler Nelerdir?

1: Zeytinyağı

Zeytinyağı etkili bir E vitamin içeriğine sahiptir. E vitamini de saç köklerinin güçlenmesine ve saç derisinin kalitesinin artmasına yardımcı olur. Zeytin yağını direkt olarak tüketebileceğiniz gibi saçlarınıza sürerek de kullanabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda saçlarınızın görünümünü de arttırır. Saç kırıklarını da önlemeye yardımcı olur.

2: Deniz Ürünleri

Çinko minerali genel olarak deniz ürünlerinde bolca bulunur. Bu yüzden balık çeşitlerinizi evinizden eksik etmeyin. Haftada en az 2 kere balık tüketimine dikkat edin. Çinko minerali saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saçların üretilmesi için de gerekli bir mineraldir.

3: Kuruyemişler

Kuruyemişlerin geneli E vitamini ve omega yağ asitleri açısından zengindir. Bu yüzden mümkün olduğunca kuruyemiş tüketimini tavsiye ediyoruz. Tabi fazla abartmamakla birlikte tek el ile 1 avuç tüketimi günlük olarak uygundur.

4: Ispanak

Ispanak zor bulunan bir vitamin olan B9 açısından zengindir. Bu yüzden haftada en az 1 kere ıspanak tüketerek B9 vitamin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

5:Yumurta

Yine Canan Karatay‘ın kusursuz protein olarak nitelendirdiği yumurta karşımıza çıktı. Zengin besin değeri ile yumurta vücudun genel olarak besin ihtiyacını karşılar. Doğal olarak saçın ihtiyaçlarını da karşılar. Bu yüzden günlük en az 2 yumurta tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

6: Avokado

Şeker içermeyen ve faydalı esansiyel yağ asitlerini içeren nadir  meyveler arasındadır. Ciddi oranda Omega yağ asitlerini içerir. Bu yüzden haftada 1 adet de olsa avokado tüketmenizi önermekteyiz.

Bunlarla Birlikte:

 • Spor yapın. Kan akışının olması besin maddelerinin saça taşınmasını kolaylaştırır.
 • Saçınızı güneş görsün. Kapalı bayanlar ise eve geldikleri zaman güneşten faydalanmaya dikkat etmelidir. Güneş saçlar için çok önemlidir.Tıpkı kemiklerimiz gibi güneş ışığına ihtiyacı vardır.
 • Fön makineleri, maşa gibi yüksek sıcaklıklardan saçı korumalısınız. Kurutmak için havlu iyice kuruttuktan sonra acele işimiz varsa düşük sıcaklık ayarında kurutma makinesi ile kurutmalıyız.
 • Şampuanlardaki kimyasalları saçınıza maruz etmeyim. Doğal sabunları kullanmak, kimyasalların olumsuz etkilerinden sizleri korur. Zeytinyağı sabunlarını bu konu için tavsiye ediyoruz.

 

 

 

 

 

Rating: 4.6/5. From 14 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Gülsüme
  2 Şubat, 2019
  Rating: 3.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.