Sağlıklı Beslenme ile İlgili Sünnetler ve Bilimsel Açıklamaları
Takip Et : Üye Girişi

1) Yemeğe Tuz İle Başlamak

Yemeğe tuz ile başlanırsa beyin tarafından gönderilen bir uyarı sayesinde midede mukus sıvısı salgılanmaya başlar. Bu mukus sindirimi kolaylaştırıcı bir tabaka oluşturur ve midenin sindirime hazırlıksız yakalanmamasını ve dolayısıyla yorulmamasını sağlar.

 

 

2) Yemeği Sol Ayağı Katlayıp Sağ Ayağı Karna Çekerek Ve Oturarak Yemek

Bu pozisyonda yemek yemek, su ile doldurulmuş balon şeklinde olan midenin çıkış kısmını kapatarak yenilen gıdanın tam sindirilmeden bağırsaklara kaçmasını önler ve midenin erken dolmasını sağlar.

3) Sıcak Yemeğe Üflememek Soğumasını Beklemek

Tükürükte hem mikroplar için besleyici hem de anti bakteriyel etki gösteren maddeler bulunur. Tükürükte bulunan bu anti bakteriyel maddelere rağmen besin atıkları ve epitel hücre parçaları, ağız boşluğunu mikroorganizmaların yerleşmesi için uygun ortam haline getirir. Bu da ağzın mikroplanmasına ve kirlenmesine neden olur. Yemeklere üflemek ağızdaki bu mikrop ve bakterilerin etrafa ve yemeğe saçılmasına sebep olur.

4) Yemek Arasında Su İçmek

Yemeğin ortasında içilen su gıdaların sindirilmesine ve gerekli vitaminlerin emilmesine katkıda bulunuyor. Bu da midede doygunluk hissi oluşturarak az yemeye vesile oluyor.

5) Suyu Oturarak Ve Üç Yudumda İçmek

Bu şekilde içilen su, dil ve ağız bölgesinde daha fazla duraksar ve tükürük bezleri için gerekli suyun emilimini artırır. Böylece anti bakteriyel ve antioksidan etkiye sahip olan tükürüğün salgılanması artarak ağız ve diş sağlığına katkıda bulunur.

6. Yemeğe Yeşillikle Başlamak:

Yemek yemeden önce yeşil sebzelerden az da olsa tüketmek protein sindirimini kolaylaştıracak ve proteinden daha çok faydalanabileceksiniz.

 

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Yusuf
  17 Ekim, 2016

  Bu mesele o kadar derin ki kucuk bir yazi ile gecistirilecek birsey degildir. Yinede farkindalik icin yazanin eline saglik.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   17 Ekim, 2016

   Haklısınız daha geniş çaplı bir yazı hazırlayacağız sünnet olarak yaklaşık 90 adet yemek ile ilgili sünnet bulduk fakat bilimsel olarak kanıtlanmamış maddeleri eklemek istemedik. Araştırdıktan sonra yazımızı güncelleyeceğiz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.