Sağlıklı Gıda Tüketiyor Musunuz? Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri
Takip Et : Üye Girişi

Beslenme, canlılığın varoluşundan bu yana süregelen, en eski, en temel ve asla son bulmayacak hayati

gerekliliktir.Canlılığı devam ettiren metabolik faaliyetlerin ihtiyaç duyduğu maddelerin dış ortamdan alınmasıdır. Gıda da bu maddeleri bileşiminde bulunduranbir unsurdur.

 

 

İnsan beslenmesi, İlk çağlardan günümüze kabaca;

*Hayatta kalmayı sağlayan tüketebildikleri her unsur ile

* Kaynağa ulaşılabilirliklerine göre

* Bulundukları bölgenin özelliklerine göre

*Tüketim alışkanlıklarına göre

*Enerji ihtiyacına göre

*Genetik getirilere, kültürel değerlere, dini gereklere ve daha uzayıp gidebilecek bir sürü farklı değişkene göre  şekillenmiştir.

Günümüzde insanlar bilinçli beslenmeye başlamış ve bu konu oldukça önemli bir hal almıştır.Beslenme tercihinde bu defa eğitim, sosyoekonomik ve sosyokültürel yapı, cinsiyet ve yaş gibi faktörler rol almaya başlamıştır.Bir yanda değişen yaşam koşulları, tüketim alışkanlıkları ve teknolojinin de etkisiyle çağımızın dayattığı endüstriyelleşmiş gıdalar, diğer yanda sağlıklı beslenerek  ömrü uzatmak, kaliteli yaşamak ve daha uzun süre formda ve güzel kalmak isteyen modern insan.E bu kadar önemli ve insanlar için bu kadar değerli bir mevzu haliyle endsütri tarafından da oldukça cazip bir alan.Sağlıklı beslenmek için neye dikkat etsem diyorsun, iyi tarım uygulamaları ile üretilmiş, organiktir  diyorlar.En iyisi evde yemek yapmak diyorsun, ama fazla zamanım yok ki diye içlenirken tüketime hazır dondurulmuş gıda sunuyorlar.Vaktimiz olmadığı için fast-food ürünlere yönelip vakit bulabildiğimizde ancak bir restorana gidebiliyoruz.Orada da yine sağlığa dikkat edebilmek adına en az yağlı besinleri seçerek ve mümkünse bol salata tüketerek vicdanımızın sesini bastırmaya çalışıyoruz.

 

Biraz daha bu işe kafa yorduysak, teknolojinin de imkanıyla; hangi ünlü hangi diyetle beslenerek zayıfladı, kim formunu nasıl koruyor, hangi ilaç az yemeni sağlıyor gibi bir bilgi kirliliğinin içinde buluyoruz kendimizi. Peki tüm bu beslenme trendleri, popüler kültür etkileri arasında bu kadar çabaya rağmen sağlıklı gıda tüketebiliyor muyuz?

Uluslararası düzeyde gıda örgütleri, ulusal düzeyde gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı ve ilgili stk ve akademik camianın çalışmalarının amacı; sağlıklı gıda tüketimini arttırmak, bu konuda ilgili mevzuatlara uygun üretim yapılmasını sağlamaktır. Gıda izlenebilirliğinde teknoloji kullanımı, tarımsal uygulamaların kaynağında denetimi, yiyecek içeçek sektörü denetimleri ve sıhhi açıdan uygun olmayan durumlarda gerekli müdahaleler ile tüketicinin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşımı sağlanmaya çalışılmaktadır.

 

Peki biz tüketici olarak nelere dikkat etmeliyiz?

 

*Öncelikle medya ve sosyal medyada gıda sağlığı ve gıda güvenliği ile ilgili bilgi karmaşasından kurtulmak adına; verilen bilgiyi kimin sunduğuna, kaynağın ne derece güvenilir ve yetkin olduğuna dikkat etmeliyiz.

*Her beslenme reçetesi her bünye için aynı değildir.Her bireyin kendine has metabolik gereksinimleri vardır.Bir başkasının uyguladığı yöntemi uygulamak yerine bir işin ehline danışabiliriz.

*Günümüzde amaç sadece enerji almak olmadığından tüm besin öğelerinden uygun ve dengeli öğünler oluşturmalı ve vücudumuzun ihtiyacı doğrultusunda yeterli ve düzenli beslenmeliyiz.

*Müdavimi olduğumuz veya gıda tüketmek üzere bulunduğumuz mekanın hijyen kurallarına ne derece uyduğuna dikkat etmeliyiz.

*Gıdaları satın alırken etiket bilgilerine,son kullanma tarihine, içeriğinin temizliğine bakmalı ve güvendiğimiz bildiğimiz markalar tercih etmeliyiz.

*Aldığımız gıdaların saklanma,işleme ve tüketime hazır hale getirme süreçlerinde azami dikkat göstermeliyiz.

*Sonuç olarak kendimiz ve sevdiklerimiz için daha kaliteli yaşam adına sağlıklı gıda tüketimi konusunda bilinçli davranmalı, doğru tercihler ve tüketim alışkanlıkları geliştirmeli ve bu hususa dikkat çekmeliyiz..

Sağlık ve afiyetle…

 

Eda Dilfiroz Pancar /Gıda Yüksek Mühendisi

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • MERVE ATAŞ
  1 Mayıs, 2018

  .

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Eda Pancar
  22 Ocak, 2017

  Kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim değerli hocam, umarım faydalı olabileceğim şekilde daha fazla insana ulaşabilir ve nacizane layık olabilirim..Çok teşekkür eder,iyi günler dilerim..
  Saygılarımla…

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Dolunay Odabaşı
  22 Ocak, 2017

  Aynı zamanda saglık kökenli ve saglıkta iletişim yuksek lisansı egitimi alan Eda Hanım’ı bu makalesinden dolayı kutluyorum.
  Iki ayri disiplini (gıda ve saglık) layıkıyle akademik düzeyde birlestirebilmis bu degerli bilim insanından daha cok makale bekliyoruz.
  Saygılarımla iyi calismalar.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.