Sakatat Tüketmeli Miyiz? Faydalı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Merhaba sevgili okuyucular, bu yazıda sizlerle ülkemizde de çok fazla tüketilen sakatatın tartışılan yönünü ele alacağız.Sakatat faydalı mıdır,zararlı mıdır?
Sakatat,kasaplık hayvanların kasları dışında kalan yenilebilir kısımlarına (yürek, karaciğer, böbrek, işkembe, beyin gibi iç organlarıyla baş ve ayakları) verilen genel isimdir.

Sakatatın faydaları nelerdir?

Sakatatlar, kırmızı ete kıyasla daha az yağ içerdiklerinden dolayı kalori değerleri de düşüktür. En fazla enerji değerine sahip olan organ dildir. Protein miktarı ise beyin hariç diğer iç organlarda çizgili kas dokusunun protein miktarına yakın düzeydedir. Kırmızı etin çok az karbonhidrat içermesine karşılık, sakatatların çoğu yüksek oranda karbonhidrat içermektedir. Bu karbonhidratların büyük bir kısmı glikojen olarak karaciğerde bulunur. Sakatatların çeşitli mineral madde içeriği etten daha yüksektir.

Özellikle vücut depo organları olmaları nedeniyle protein, A vitamini, B grubu vitaminlerinden beslenme için esansiyel olan B1 (thiamine), B2 (riboflavin), niasin, folasin, B6 (pryodaksin) ve B12 vitaminleri ve mineraller yönünden oldukça zengin gıdalardır.

Bunun yanısıra sakatat tüketiminde bizi bekleyen birçok risk vardır.

Hayvanlar tarafından dışardan alınan tüm kimyasal maddeler, metabolizmaya girerek hayvan vücudunda birikebilir. Bu birikme,başta karaciğer olmak üzere akciğer, beyin, böbrek, kemik dokuları gibi sakatat olarak ifade edilebilen tüm hayvansal organlarda olabilmektedir. Toksik maddeler; reaksiyonların gerçekleştiği organlarda depolanabilir, daha toksik hale gelebilir, vücutta başka bir yere taşınabilir ve o organda hastalığa neden olabilirler. Sakatatlar insan sağlığına zararlı olan hormonları, bazı proteinleri (deli dana hastalığı etken proteini), virüsleri, parazitleri ve toksik ögeleri (pestisitler, insektisitler vb) de depolama özelliğine sahiptirler.

Bunların yanında karaciğerde kelebek ve benzeri paraziter hastalıklar sık görülmektedir. Diğer bir hastalık ise karaciğer, akciğer ve dalakta görülen içi su dolu keseciklerdir. Keseciklerin sakatatlardan kesilerek ayrılma işlemi hastalık etmeninin yayılmasına neden olacağından bu kesecikleri içeren sakatatların hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir.
Ayrıca sakatatların kolesterol ve doymuş yağ içeriğinin yüksek olması nedeniyle kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkilediği de bilinmektedir. Yani bir yanıyla sakatatlar önemli sağlık risklerinin odağıdır.
Sakatların güvenli bir şekilde tüketilebilmesi ve istenilen besin değerinde olması onun taze olmasına ve hastalık etmenlerini taşımamasına bağlıdır.

Bu nedenlerle başta karaciğer ve böbrek olmak üzere sakatatın et gibi hergün yenmemesi sağlık açısından en uygun olanıdır.Tavsiye edilebilecek sıklık ayda 2-3 defa olmasıyla birlikte bir defada çok fazla tüketilmemesi de gerekir.

Rating: 4.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 7 • Poyraz
  14 Ocak, 2018

  Yiyin kardeşim sakatat yiyin alet edavad yiyen yok! Varsada kendine. Hayvanciliga tarimciliga sahip çıkalım bir ülke ekonomisi petrol ilede yonetilmiyorsa gıda şart!

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Poyraz
  14 Ocak, 2018

  Yerim sizin haraminizi!

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ateistler bunada cevap versin
  30 Ağustos, 2016

  Yoksa araplar çürümüş organları yemeğe çalışmış olmasından olmasın

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ateistler bunada cevap versin
  30 Ağustos, 2016

  Yoksa araplar çürümüş organları yemeğe çalışmış olmasından olmasın

  Rating: 4.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Yusuf Süsün
  3 Haziran, 2016

  Sakatatlar için sayılan bu tür olumsuzluklar modern tıbbın olmadığı 4.000 yıldan daha fazla zamandır Yakup Peygamber zamanına rastlayan eski kavimler tarafından bu güne kadar zaten bilinmekte ve yenmesi haram sayılan yiyecekler arasında sayılmıştır.

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Murat
   3 Eylül, 2017

   Sakadat yemenin haramlığına dair herhangi bir kanıt olmamakla birlikte haram olan kısımlar aşağıda belirtilmiştir.
   Eti yenen hayvanlardan YEDİ şey yenmez; haramdır.
   1) Hayvanlardan akıp çıkan kan,
   2) Erkeklik âleti,
   3) Dişilik âleti,
   4) Erkeklerde yumurtalar (husyeler),
   5) Et veya sakadat içinde toparlak guddeler, keseler
   6) İdrar torbası (mesane),
   7) Öd kesesi.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
   • Emir Kaboğlu
    3 Eylül, 2017

    Biz sadece bildiğimiz konularda bilgi vermek ile yükümlüyüz.Doğru veya yanlış emin olmamakla birlikte bilginize paylaştığınız için teşekkür ederiz.

    Rating: 5.0/5. From 1 vote.
    Please wait...

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.