Saraçoğlu KırkKilit At Kuyruğu Otu Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Ülkemizin bir çok farklı bölgesinde doğal olarak yetişen kırkkilit otu diğer ismi ile at kuyruğu olarak bilinmektedir. Bu denli sıkça bulunmasına rağmen ülkemizde kullanımı oldukça düşüktür. Özellikle İbrahim Saraçoğlu hocamızın tavsiyesi ile kırkkilit otunun faydalarına ve vücuda olumlu etkilerine değineceğiz.

Kırkkilit At kuyruğu Otunun Besin Değeri

Ortalama 100 gramda:

  • 0.20 g protein
  • 0.15 g protein
  • Hiç yağ içermez
  • Kalsiyum
  • Potasyum
  • C vitamini
  • E vitamini

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

1: Kemikleri ve Eklemleri Güçlendirir

Kırkkilit otu kalsiyum açısından ciddi anlamda yüksek gıdalar arasında yer alır. Neredeyse sütün 4-5 katı kadar kalsiyum içermektedir. At kuyruğu bitkisinin çayını yaparak bu kalsiyumdan faydalanabilirsiniz. Kalsiyum sıcaklığa dayanıklı bir mineraldir. Bu yüzden sıcaklık ile yok olacağını veya denatüre olacağını düşünmeyin. Rahatlıkla tüketebilirsiniz.

2: Vücut Direncini Güçlendirir

Vücut direncinin yüksek olmasına yardımcı en etkin madde kan hücreleridir. Kırkkilitte bulunan değerli besin maddeler akyuvar hücrelerinin üretimini hızlandırır. Akyuvarlar ise vücudun savunma sistemini oluşturur. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı direnç artar. Bu yüzden vücut direncini yükseltmek için tavsiye ediyoruz.

3: Böbrek Taşını Önler

Böbrekte biriken toksinlerin atılması için idrar üretimini artırır. Bu sayede böbreklerde bulunan zararlı toksinlerin idrar ile atılmasına yardımcı olur. Bu sayede hem böbrekleri temizler hem de böbrek taşının oluşumunu engeller.

4: Metabolizmayı Hızlandırır, Zayıflamaya Yardımcı Olur

İçeriğinde değerli besin maddeleri ile metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Özellikle kan üretimini artırır ve kan akış hızını yükseltir. Bu sayede metabolizma da doğal olarak hızlanır ve zayıflamanıza yardımcı olur.

5: Kanser ve Tümör Riskini Azaltır

Kırkkilit otundaki antioksidan maddeler ve C vitamini sayesinde vücuttan serbest radikallerin oluşması önlenir. Bu sayede kanser ve tümör hücrelerinin oluşumu ve gelişimini önler. Kanser ve tümör riskini azaltmaya yardımcı olur.

6: Saçları Güçlendirir

Bu otta bulunan değerli besin maddeleri saçların daha gür ve hızlı çıkmasına yardımcı olur. Bununla birlikte stresi azaltmaya yardımcı olur. Bu da saç sağlığı için çok önemlidir. Stres ve sinir savunma sistemini güçsüzleştirir. Bunun sonucunda da ilk olarak saçlar etkilenir. Stres ilk olarak saçlara etki etmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Tansiyon hastalarının tüketmeden önce doktora danışması önerilir.
  • Hamile bayanların ve emziren annelerin yine doktora danışması gerekir.

Kırkkilit Çayı Nasıl Yapılır?

1-2 tutam kırkkilit otundan 1 bardak çay çıkmaktadır. Kaç bardak içecekseniz demliğe koyup kaynamaya başladıktan sonra 4 dakika kadar kısık ateşte bekletin. yeşilimsi renge ulaşınca içmeye hazırdır. Limon ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Haftada 1 kere içmeniz yeterli olacaktır.

Rating: 3.9/5. From 7 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.