Saraçoğlu Soğan Kürü Nedir Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili takipçilerim bu yazımızda Soğan Kürü nedir? Nasıl hazırlanır? Faydaları nelerdir? gibi soruların cevaplandıracağız.

Soğan kürü nedir?

Bilindiği üzere soğan besinsel olarak çok faydalıdır. Soğanda içerisinde  A vitamini, B vitamini, C vitamini, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, Sodyum,   Folik asit, Karbonhidrat, Protein gibi maddeler bulunur. Soğanın içindeki vitamin ve minerallerin daha faydalı kullanımları sağlanması kürünün hazırlanması olur.

Peki Soğan Kürü Nasıl Hazırlanır?

Soğan kürü hazırlanırken soğanın çeşitleri değil, evde kullandığımız kuru soğanın seçilmesi gerekir. Kür için bir tencerenin içine yeteri miktarda su konulup ısıtılmaya başlanır. Daha sonra soğanı 4 parçaya ayırıp kaynamakta olan suyun içine atılır.  Suya atılmadan önce sirkeli suda bekletilmelidir ki dezenfekte edilsin.

Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir.?

 • Soğan kürünün en önemli faydasından biri doğurganlığı arttırmasıdır.
 • Doğurganlığı arttırdığını söylemiştik buna yardımcı olarak yumurtalıktaki kistlerden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Menopozu geciktirir ve regl’in devamına yardımcı olur.
 • Kandaki iltihaplanmayı önemli ölçüde düşürür.
 • Soğanın yağ oranı düşük olduğu için, kürünün kullanımı zayıflamaya da yardımcı olur.
 • Psikolojik olarak rahatlamaya yardımcı olur ve depresyon riskini azaltır.
 • Doğal balgam söktürücüdür.
 • C vitamini açısından zengin olduğu için antioksidant etki yapar ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Hastalanmaları önler.
 • Prostat iltihabını önler.
 • Sinüzitin vücutta yaygınlaşmasına engel olur.
 • Vajinal akıntılarını önler.
 • Ciltteki sivilce, kızarıklık ve akne oluşumunu engeller.
 • Kıl dönmesi tedavisinde etkilidir.
 • Polikistik over sendromunun çözümünde etkilidir.
 • Çiğ soğan tükettiğimizde, kandaki total gliserit oranını düşer.

Peki Soğan Kürü Nasıl Uygulanır.

Soğan suyu ile hazırlanan kürü 6 ayda bir 15 gün uygulanması gerekir ve bu sürenin aşılmamasına dikkat edilmelidir. Bu kür uygulandıktan 6 ay gibi bir süre ara verilmelidir. Sıcak olarak yapılan kürün kullanılması için ılık olması beklenmelidir. Kullanılması gereken zaman aralıkları ise öğle ve akşam yemeklerinden 10-15 dk önce tüketilmelidir. Kür daima taze olarak hazırlanıp tüketilmelidir. Kürün hazırlamasında kullanılan soğanın kahverengi kabuklu, beyaz soğan kullanılmalıdır. Çimlenmiş ve Çürük olan soğanlar kullanılmaz çünkü bayattır. Soğan kürü kullanımında istikrarlı olmak gerekir, faydalı olması açısından her gün düzenli olarak kullanılmalıdır. Düzenli olarak yapılırsa kür 1 hafta içinde etkisini gösterecektir.  Çalışan kadınların ise işe gitmeden önce içmeleri önerilebilir ve sakıncası yoktur.

Soğan kürünün hazırlanıp kullanılması hastalıklara iyi geliyor fakat bazı sağlık sorunlarında kullanımı farklılık gösteriyor. Bunlardan başlıcaları Kıl dönmesi ve Hamilelik sorunlarıdır.

Kıl dönmesi ile sorunu olan hastaların bir adet soğanı fırında veya tavada dayanabileceği sıcaklığa kadar ısıtılmalı ve soğumaya bırakılmalıdır. Bu işlemden sonra sorunlu bölgede 25-30 dk arasında bekletilmelidir ve sürülen bölge gül suyu ile temizlenmelidir. Bu kür haftada 4 gün uygulanmalıdır.

Hamilelikte ise doğurganlığın arttırılması amacıyla kullanılan bu kürün kullanımı ise şöyledir; Kür uygulandıktan sonra 2. adetinizi görmeden 10 gün önce tekrar 5 gün veya 7 gün bu soğan suyu kürünü uygulamalı ve soğan suyu kürü bitirilmelidir. Bu kürün  adet döneminde kullanımının hiçbir sakıncası yoktur ve adet bitiminden 7 gün içinde başlanmalıdır.

Rating: 2.5/5. From 4 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.