Sarı Karpuz Nedir? Faydaları Nelerdir? Kırmızı Karpuzdan Farkı
Takip Et : Üye Girişi

Batı Afrika bölgesinde ülkemize kadar gelen sarı karpuz tropik bir meyvedir. Son zamanlarda daha popüler hale gelen bu meyve görüntüsü ile görenleri şaşırtıyor. Bu yazımızda sarı karpuzun kırmızı karpuzdan farkı nedir? Faydaları nelerdir? Sarı rengin sebebi nedir bu konulara değineceğiz.

 

Sarı Karpuzun Kırmızı Karpuzdan Farkı Nedir?

Sarı karpuzun kırmızı karpuzdan besin değeri açısından bir çok farklılıklar bulunmaktadır. Öncelikle renk konusuna değinelim. İki meyve de vitamin ve mineral açısından zengindir. Değişen maddelerin en başında kırmızı karpuzda kırmızı rengi veren likopen, sarı karpuzda ise sarı rengi veren madde karoten bulunur. Yani renk farklılığının ana sebebi budur. Normal karpuzda likopen maddesi özellikle kansere ve serbest radikallere karşı etkilidir. Sarı karpuz ise karoten ile A vitamini içeriği yüksektir. Şimdi faydalarına göz atalım:

Sarı Karpuzun Faydaları Nelerdir?

1: Göz Sağlığını Korur

Yüksek A vitamini içeriği sayesinde göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. A vitamini özellikle daha net görme, katarakt gibi göz hastalıklarının engellenmesi konusunda önemlidir. Göz sağlığınızı artırmak için tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

2: Bağırsak ve Sindirim Sistemini Korur

Bu meyve yüksek lif oranına sahiptir. Aynı zamanda % 95 in üzerinde de su içermektedir. Geriye kalan lifli maddeler bağırsak ve sindirim sistemini korur. Boşaltımı kolaylaştırır. Bu sayede daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olursunuz.

3: Kilo Vermenizi Yardımcı Olur

Yüksek lif ve su oranı ile midede yer kaplar. Bu sayede tok kalmanıza yardımcı olur. Yağ içermemesi ve fazla yer kaplayıp ek gıdaya ihtiyacı azalttığı için kilo vermenize yardımcı olur.

4: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bu meyvede bulunan B3 ve türevleri vitaminler sayesinde vücutta mikroplara karşı savaşan antikorların üretimine yardımcı olur. Aynı zamanda midede alınan proteinleri daha etkili parçalayarak daha etkili şekilde kana geçmesine yardımcı olur. Aynı zamanda içeriğindeki C vitamini sayesinde vücudu serbest radikallere ve kanser yapıcı maddelere karşı korur.

5: Kalp Sağlığını Korur

Sarı karpuzun özellikle iç beyaz kısmı sitrülin açısından zengindir. Sitrülin maddesi kan basıncını dengeler, dolaşım sistemini ve kalp sağlığını korur.

6: Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Yüksek su içeriği ile böbrek taşının birikimini engeller. Aynı zamanda potasyum içeriği ile de böbrekleri toksinlerden arındırır.

7: Kansere Karşı Korur

Sarı karpuza sarı rengi veren madde karoten maddesi güçlü bir antioksidandır. Bu madde vücuttan serbest radikallerin uzaklaştırılmasında etkilidir. Bu sayede kanser ve tümör oluşumuna karşı vücudu korur.

Uyarı: Sarı karpuz yüksek oranda şeker içeriğine sahiptir. Bu yüzden aşırı tüketilmemesi gerekir. Şeker hastalarının tüketmemesini öneriyoruz.

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.