Şeker Hastalarının Kaçınması Gereken 20 Gıda Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Şeker hastalığı oluşumu ve ilerleyen zamanlardaki duruma büyük ölçüde sizin elinizde olan ve beslenmeyle ilgili koşullardır.Bu yüzden diyabette sağlığınızı korumak için beslenmenizi oldukça önem vermeniz gerekiyor.Bu yazımızda şeker hastaları ve şeker hastalığına yakalanmamak için tüketmemeniz gereken gıdaları sizler için listeledik. Bu gıdaların tüketiminden kaçınarak şeker hastalığına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Şeker Hastalarının Kaçınması Gereken 20 Gıda Nelerdir?

1: Kurutulmuş Meyveler

Yüksek lif içeriği ve vitamin içeriği açısından zengin olan kuru meyveler faydalı olarak gözükebilir. Ancak, TİP2 diyabet hastaları için kuru meyveler pek iyi bir gıda olarak gözükmüyor.Çünkü kuru meyveler normal meyveye göre daha çok tüketilmekte ve bu yüzden daha çok şeker alımı olur. Dolayısıyla kan şekeri oranınızı hızlı bir şekilde yükselmektedir.Bu yüzden aşırı tüketimden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

2. Beyaz Ekmek – Pilav

Bir çok diyabetli şekerden uzak durması gerektiğini bilse de asıl dikkat edilmesi gereken karbonhidratlardır.Özellikle pirinç gibi düşük kaliteli karbonhidratlar, beyaz ekmek, makarna gibi ürünler şekere benzer şekilde kan dolaşımına etki etmektedir.Bu yüzden bu düşük kaliteli karbonhidratlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

3: Tam Yağlı Sütler

Tam yağlı süt ve süt ürünleri diyabet için olumsuz yönleri bulunur. İnsülin direncini arttırdığı için krema,tam yağlı süt ürünlerini temkinli tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sütten tam olarak uzak durmanız anlamına gelmez, sadece yağ oranı düşük ürünler tüketmenizi öneriyoruz.

4: Yağlı Etler

Etlerin özellikle yağlı kısımları kolesterol seviyesini yükseltme etkisi bulunmaktadır.Bu yağlar kalp rahatsızlıkları ve kalp damarlarını tıkama gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden yağlı etler yerine yağsız etleri, yağsız tavuk eti ve doymamış yağ olarak yüksek olan balık tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

5. Pastalar

Hamur işleri, kekleri,çörekler yağ şeker ve karbonhidrat açısından zengin gıdalardır.Ayrıca yüksek oranda trans yağ içerebilir ( margarinden dolayı ).Bu yüzden bu ürünlerin tüketmeyin veya tüketecekseniz evinizde sıvı yağ ile ve şekeri az olanı tercih etmenizi öneriyoruz.

6: Kızarmış Gıdalar

Şeker hastaları ve özellikle TİP 2 diyabetliler için kızartılmış gıdalardan uzak durması gerektiğini önemle vurguluyoruz.Patates cipsi,kızarmış tavuk, çok miktarda yap emer ve özellikle dışarıda satılan ürünler trans yağ içeriği yüksektir.Diyabetliler için trans yağım alım sınırı gibi bir durum yoktur. Tamamen uzak durmanız gerekiyor.

7. Alkol

Alkol kan şekerinizi yükselten içecekler arasındadır. Şeker hastalarının kesinlikle tüketmenizi tavsiye etmiyoruz

8: Meyve Suyu

Market ürünlerinde özellikle meyve suyu konsantresi yüksek oranda şeker içermektedir.Bu şeker içtiğiniz andan itibaren kan şekerinizi ciddi bir hızla yükselmektedir.

9: Şekerli Gıdalar

Çoğu şekerli gıdalar lif oranı düşük ancak şeker oranı yüksektir. Bu yüzden kan şekerinizin hızlı yükselmenize sebep olabilir. Bu yüzden bu gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

10: Kahvaltılık Gevrekler

Kahvaltılık gevrekler şeker içermektedir veya tatlı olması için şeker ile kaplanmaktadır.Bu yüzden sağlıklı gibi gözüken ancak şeker içeren kahvaltılık gevreklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

11: Enerji Barları

Normal şartlarda enerji barları sağlıklı bir gıdadır ancak şeker hastaları için uygun bir gıda değildir.Çünkü bu gıdalar karbonhidrat ve şeker açısından zengindir.

12: Muz ve Karpuz

Bazı meyveler diğerlerine göre şeker oranı biraz daha yüksektir. Özellikle muz ve karpuz şeker oranı diğer meyvelere göre daha yüksektir. Bu yüzden bu meyveler yerine diğer meyveleri fazla abartmadan tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

13: Soslu Kahveler

Popüler bir içecek olarak görülen soslu kahveler; şeker,krema ve yağ açısından yüksektir.Bunun yerine sossuz,şekersiz özellikle Türk Kahvesi tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

14: İşlenmiş Et Ürünleri

15: Meyveli Yoğurtlar

Meyveli yoğurtlar şeker oranı yüksektir.

16: Ketçap- Mayonezli Gıdalar

17: Gazoz

18: Dondurulmuş Pizza

Dondurulmuş pizzaların kalorisi çok yüksektir.

19: Hamburger

 

Değerli okurlarımız. Liste sizin için zor gelse de uymanızı rica ediyoruz. En azından bu gıdaların tüketimini azaltmanız gerekiyor. Test etmek için gıdayı tükettikten sonra kan şekerinizi ölçmenizi öneriyoruz.

 

 

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • faruk
  13 Ağustos, 2017

  Değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim..

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.