Serotonin Hormonu Nedir? Nasıl Arttırılır?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Halk arasında mutluluk hormonu denilen serotoninin  son zamanlarda özellikle depresyon ve antidepresan ilaçlarının çok küçük yaşlarda hatta  ileri yaşlarda olan kişilerde  görülmesi ve ilaçların alınması üzerine, ”Serotonin hormonu nasıl arttırılır ve bu hastalıklardan doğal olarak  nasıl kurtuluruz?” sorularının cevabını bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Depresyon günümüzde sıklıkla görülen ciddi ve önemli bir hastalıktır. Genelde gençlerde görülen bu rahatsızlık günümüzde artık ebeveynlerde ve küçük yaşta olan kişilerde de görülmeye başlanmıştır. Ebeveynlerde geçim sıkıntısı, gençlerde iş bulma sıkıntısı ve artık çocuk yaşta gelecek kaygısı yaşayan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Şuan bulunduğumuz toplumda her 10 kişiden 3’ünde bu rahatsızlık görülmektedir. Gelecek kaygısını ciddi anlamda yaşayan kişilerde maalesef umutsuzluğa düştüklerinden dolayı intihar gibi hayatı sonlandırma eylemleri de olmaktadır.  Serotonin hormonun vücutta yeterli miktarda olması durumunda; uyku problemleri, iştahsızlık, daha aktif bir sosyal çevre, daha anlayışlı ve sabırlı olma, zinde kalma ve cinsel hayatta da sıkıntıların yaşanmadığı görülmüştür.  Bu yüzden depresyon hastası olan kişilerde setotonin hormonunun normal değerlere göre çok daha altında olduğu yapılan testler sonucu anlaşılmaktadır. Depresyon ve anti-depresan ilaçlarında da serotonin hormonunun arttıracak maddeler bulunmaktadır.

Serotonin hormonun eksikliğinin belirtileri genellikle şu şekilde olmaktadır:  Bunalım, sinirli ve agresif tavırlar, uykusuzluk, iştahsızlık, karamsar ruh hali, sürekli endişeli olma, fobilerin artması, sinir ve öfkeyi kontrol edememe, yalnız kalma korkularının artması, bel ve boyun ağrıları ve panik .

Erkeklerde kadınlara göre daha fazla olduğu söylenen;

Serotonin hormonu nedir? Nasıl arttırılır?

Serotonin hormonun yükselmesinde en başta yaptığınız işi severek yapmak gelmektedir. Günlük hayatta klişe olarak söylenen birçok aktiviteyi yaptığınız zaman daha iyi hissedecek ve işe yaradığını göreceksiniz.

1.  Spor yapın : Daha aktif ve daha zinde hissetmek istiyorsanız günlük spor yapmayı ihmal etmeyin. Spor beyine giden damarlarınızı açtığı için daha iyi ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Spor yaparak hem sağlıklı bir yaşam hemde fit bir vücudunuz olacağından dolayı kendinize olan özgüveniniz de artacaktır. Bu yüzden spor yapmayı bir yaşam stili haline getirmenizi tavsiye ederiz.

 2. Stresten uzak durmaya çalışın: Stres birçok hastalığın nedeni olduğu gibi depresyon ve buna bağlı olarak serotonin hormonunun düşük olmasına neden olmaktadır. Özellikle genç yaşta olan kişilerde stres daha fazladır. Stres tapıldığı zaman vücut bunu değişik şekillerde dışarı vurmaktadır (örneğin, sivilce gibi). Stres ciddi sağlık sorunlarına da neden olmaktadır(tansiyon gibi). Bu yüzden günlük hayatta yaşanan olumsuzlukları stres yapmadan halletmekte fayda var.

3.Pozitif olmaya çalışın: Karşılaştığınız sıkıntıların geçici olduğunu düşünmek sizi daha rahatlatacaktır. Bu yüzden olayların pozitif açısından değerlendirmeye çalışın. ” Bardağın dolu tarafından bakmak” deyimini hayatınızda felsefe edinin.

4.Masaj yaptırın: Masaj, spordan sonra en iyi gevşeme yollarındandır. Hem bedeni hemde ruhunuzu dinlendirmek adına haftada bir masaj yaptırmak size iyi gelecektir. Böylece hem daha pozitif hem daha mutlu hissedeceksiniz.

5.Aktif olmaya çalışın: Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Bu sayede  arkadaşlarla vakit geçirmek, sevdiğinizle ilgilenmek veya sosyal sorumluluk projelerinden mi hoşlanırsınız hangisini yaparsanız daha  iyi hissedersiniz sorunlarının yanıtını vererek yapmak istediğiniz şeyi yaparak serotonin hormonunu arttırmayı sağlamış olacaksınız. Özellikle olumsuz bir durumla karşılaştığınız zaman kendinizi eve kapatmak yerine toplum içine çıkmak sizi umutsuzluğa ve mutsuzluğa götürecek negatif düşüncelerden de kurtarmış olacaktır, buda sizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Serotonin hormonunu arttırmak için hangi besinler tüketilmelidir?

Kuruyemiş :Badem, ceviz, yer fıstığı, fındık, ayçekirdeği, kabak çekirdeği

Beyaz ve kırmızı et ürünleri: Hindi eti, balık(ton balığı, sardalya,somon), bonfile, pirzola, tavuk, yumurta

Süt ve süt ürünleri: Süt, peynir, yoğurt, kefir

Doğal bitkiler: Kuş burnu , yeşil çaylar, ısırgan otu, keten tohumu , susam.

UYARI: Serotonin hormonunun arttırılması yada serotoninin fazla bulunduğu besinlere allerjik durumlardan yada herhangi bir rahatsızlıktan ötürü kullanamayacak olanların doktor tavsiyesinde tüketmelerini öneririz.

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim..

Rating: 3.8/5. From 21 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 28 Şubat, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.