Silikozis Hastalığı Nedir,Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Yöntemleri
Takip Et : Üye Girişi

Bir solunum yolu hastalığı olan Silikozis hastalığı,silika isimli maddenin çok uzun süre solunmasına maruz kalınması sonucu akciğerlerde tozun birikmesi sonucu oluşan bir hastalık türüdür.Belli bir süre Dul Bırakan Hastalığı olarak da anılmıştır.Genel olarak  bireylerin kot taşlama işlerinde,yerin altında uzun süreli çalışan bireyler ve sanayi alanlarında çalışan bireylerde daha sık görülebilen bir hastalıktır.

Solunum yolları hastalıkları arasında ölümle sonuçlanan riskleri bulunan tehlikeli görülen hastalıklardan bir tanesidir.

Bu hastalık yavaş yavaş seyreden ve 25-30 yıl arası kendini net bir şekilde gösteren bir hastalık türüdür.

Bu hastalığın seyrini 3 şekilde incelemek mümkün:

-Akut Silikozis: Uzun süre ve yoğun bir şekilde silika tozuna maruz kalınması sonucu gelişme gösteren bir hastalıktır.Hastalığın seyrinin çoğunun sonucu ölümle sonuçlanmaktadır.

-Hızlanmış Silikozis: Daha kısa bir zamanda fakat yoğun bir şekilde silika tozuna maruz kalınması sonucu 3-5 yıl arasında gelişim gösteren bir hastalıktır.

-Kronik Silikozis: Kuart tozunun hemen hemen 10 yıldan fazla  solumaya maruz kalınması sonucu oluşan hastalıktır.

Erken müdahale edilmemesi halinde ölümle sonuçlanan bu hastalığın en olumsuz yanlarından biri ise hastalığın kesin bir tedavisinin bulunmamasıdır.Birçok ülkenin önemli sağlık sorunlarından biridir.Bu hastalığın tehlikeli olmasının sebebi en başta akciğer olmak üzere diğer birçok vücut organlarına zarar vermekte ve kişinin genel sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.

Silikozis hastalığın bir diğer önemli sonucundan biride beraberinde tüberküloz hastalığına sebep olmasıdır.

Silikozis Hastalığının Belirtileri Nelerdir

-Yavaş yavaş ilerleyen nefes darlığının oluşması

-Hızlı bir biçimde solunumun verilmesi,

-Şiddetli ve sık sık tekrar eden öksürük şikayetleri

-Göğüste meydana gelen ağrılar

-Ses kısıklıklarının başlaması

-Vücudumuzun belli yerlerinde oluşan morarmalar

-Öksürükle beraber kan öksürme gibi belirtileri bulunmaktadır.

Her hastalıkta olduğu gibi her zaman erken tedavi çok önemlidir.Fakat silikozis hastalığının erken tanısı diğer hastalıklara göre oldukça zordur. Uzun yıllar içinde belirtilerini ortaya çıkarmasından dolayı teşhisin ortaya koyulmasını zorlaştırmaktadır.

Hastalığın kesin olarak bir tedavisi bulunmasa da hastalığın ilerlemesinde koruyucu tedbirler alınabilmektedir.

Silikozis Hastalığı Kimlerde Görülebilir

-Kot taşlama işinde çalışan bireylerde

-Oto boya sanayinde çalışan bireylerde

-Çimento fabrikalarında çalışan bireylerde

-Cam endüstrisinde çalışan bireylerde

-Maden işçileri

-Kum püskürtme işlerinde çalışan bireyler

-Çanak,çömlek işçileri

-Asfalt yapımında çalışan bireylerde

-Yıkım işlerinde çalışan bireylerde

-Diş teknikerleri ve teknisyenleri bu risk altındadırlar.

Doğal Bitkisel Çözümler:

Akciğerler solunum sistemi için oldukça önemli bir organdır. Silikozis hastalığı da bir solunum yolu hastalığı olduğundan ,silikozis hastalığı için bir önlem ve tedavi bulunamasa da akciğerlerin temizlenmesi ve sağlıklı olması için bazı doğal bitkisel çözümle bulunmaktadır.En azından hastalığın seyrini azaltmak ve akciğerlerin temizlenmesini sağlamak için  bazı önlemler alınabilmektedir.

Doğal Önerebileceğimiz Besinlerden Birkaçı;

-Zencefil: Zencefilin içinde bulunan güçlü bir antioksidan olan gingerol,akciğerlerin güçlenmesini,alerjenleri,mukus ve diğer istenmeyen bütün maddeleri ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

-Okaliptüs:Okaliptüsün yaprakları doğal antibiyotik barındıran uçucu bir yağ içermektedir.Bu yağ sayesinde akciğer enfeksiyonlarına karşı savaşmakta,tıkanıklıkları gidermekte,kan akışını arttırmaktadır.

-Ekinezya:Bu bitki akciğer sağlığını ve akciğerin işlevini düzgün şekilde yerine getirebilmesine yardımcı olmaktadır.Bu bitkinin tatlı ama keskin bir kokusu bulunmaktadır.Bu bitkinin yapraklarının yanında kökleri,çiçek kısımları da sağlık amaçlı kullanılabilmektedir.

-Andız Otu:Akciğer sağlığı için sıkça adı anılan bitkilerden biridir.Akciğer ile ilgili olan hastalıklara karşı (tüberkiloz,astım,kronik bronşit gibi ) iyi gelmektedir.Aşırıya kaçmamak koşuluyla sağlık için kullanılması önerilmektedir.

-Sarımsak: Sarımsak en şifalı bitkilerden biridir.Sarımsağın içerisinde Asilin bulunmaktadır.Bu madde akciğerlerdeki mukusun , solunum problemlerin ,grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

-Cayenne Biberi:Bu bitki Güney Amerika’da yetişen kırmızı acı biber, akut ve kronik üst solunum yolları rahatsızlıkların da  kullanılmaktadır.Solunum yolunun zarar görmesini engelleyerek,akciğer iltihaplarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

-Sığır Kuyruğu Bitkisi:Bu bitkinin içeriğinde bulunan Saponin maddesi balgam söktürücü ve öksürük giderici olarak kullanılabilmektedir.

Unutulmaması gereken ise uzman doktora danışarak bu bitkileri tüketmektir.

 

Silikozis Teşhis ve Tedavisi :

Bu hastalığın tedavisinde önce akciğerin röntgeni çekilmektedir.Kesin tedavisi yoktur fakat bu riski taşıyan herhangi bir işte çalışan bireylerin bu hastalığa yakalanmadan çeşitli tedbirler ve önlemler alınmalıdır.

Çok ciddi silikozis hastalığı bulunan bireylerin akciğer nakli olması gerekmektedir.

Sağlıkla kalın..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Atalay
  3 Mayıs, 2018

  Malesef ben bu hastaliga yakalandim, yaklasik bes alti sene tas kirma isinde calistim ve su an akcigerimin %70 ini kaybetmis durumdayim. Sonlara dogru yaklastigimi biliyorum, gun gectikce belirtiler sert bir Hal aliyor. Nefes almada iyice zorlanir oldum , kaburga bitiminde siklikla kramp oluyor, herzaman halsizim bu nefes almadaki zorlugum simdilik sadece hareket ettigimde… Allah tan sifa diliyorum herkeze, zor olan caresi olmayan bir illete yakalanmis olmak ve etrafa gucluymussun gibi gozukmek .

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   3 Mayıs, 2018

   Allah şifa versin inşaallah hiç bir zaman umudunuzu yitirmeyin.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.