Sirke ve Asetik Asit Nedir ? Faydaları Nelerdir ?
Takip Et : Üye Girişi

Tarihi çok eskiye dayanan sirke, günümüzde hâla sofralarımızdaki yerini koruyor. Üzüm, elma v.b. meyvelerin suyunun fermente edilmesi ile elde edilen ve elde edildiği meyveye göre isim alan bir üründür.
Günlük beslenmemizde aşırıya kaçılmadan ve seyreltilerek tüketilmesi önerilir. Sirke fermente bir ürün olması dolayısıyla bağırsak florası için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra, kan şekerini dengeleyici etkisinin olduğu düşünülmektedir. Asitli yapısı nedeniyle iyi bir gıda koruyucudur. Kozmetik açıdan, cilt ve saç bakımında kullanılmaktadır. Cilde parlaklık verirken saçlardaki kepeği azaltır ve saçı yumuşatır. Asitli yapısı nedeniyle iyi bir gıda koruyucudur. Kısacası kozmetikten gıda sanayine kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Fermantasyon yolu ile üretilmiş sirke gerçek sirkedir ve % 4-5 oranında asetik asit içermektedir. Oluşan asetik asit, sirkeye özgü kokunun ve tadın oluşumunu sağlar. Ne yazık ki sirke, bazı kimseler tarafından çeşitli hilelere maruz kalmaktadır. Bu hileler arasında en çok rastlanılanı, sirke asidi olarak da bilinen “asetik asit” in seyreltilmesi ile elde edilen üründür. Bu yolla üretilmiş bir ürün mide yanması, ülser, reflü gibi birçok sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

Hileli ve gerçek sirke, laboratuar ortamında bazı testler yapılarak birbirinden ayırt edilebilir. Ancak sirkenin tüketici tarafından gerçek mi hileli mi olduğunun anlaşılması neredeyse imkansızdır. Her zaman söylediğim gibi, bilinçli bir tüketici muhakkak etiket okumalıdır. Bildiğim kadarıyla birkaç markanın etiketinde “Fermantasyon Yoluyla Üretilmiştir” ibaresi yer alıyor. Eğer sağlıklı bir sirke satın almayı amaçlıyorsak, bilinen, güvenilir bir marka olmasına özen göstermek ve etikette “Fermantasyon Yoluyla Üretilmiştir” yazısını görmek önemli bir ayrıntıdır. Böylelikle tüketici kaliteli ürünü tercih ve talep ederek, üreticiyi de yönlendirmiş olacak. Bu durumun hem üreticiyi hem de tüketiciyi olumlu yönde etkileyeceğine inanıyorum.
Sağlık ve sevgiyle kalın 🙂

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 19 Aralık, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • ugur
  23 Aralık, 2016

  kolay gelsin doğanay marka elma sirkesi aldım sadece elmadan üretilmiştir yazıyor ama biyolojik fermantasyon yolu ile üretilmiştir yazıyor bu iyi bir şey mi

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.