Sırt Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?
Takip Et : Üye Girişi

Kısa veya uzun süreli fark etmeden sırt ağrıları sizleri ciddi anlamda rahatsız etmektedir.Aynı zamanda en sık görülen rahatsızlıkların başında yer alır.Bu konuda sizlere yardımcı olacak bazı tavsiyelere yer vereceğiz.

Sırt Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

1:Soğuk Tedavisi

Soğuk tedavisinde soğuk su veya soğuk bu buz küplerini kullanabilirsiniz.Çünkü soğuk terapisi sinirleri uyararak kasları gevşetir ve sinir iletimini yavaşlatarak ağrıların ulaşımını yavaşlatmaktadır.Aynı zamanda kan akışını yavaşlatır ve vücut sıcaklığını 2 4 derece düşürmektedir.Bu sayede rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

2: Masaj Terapisi

Yapılan araştırmalarda masaj yapmak hem ağrıları azaltır hem de psikolojik olarak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.Bilmeniz gereken konu stres kortizol hormonu üretimini arttırır ve sırt ağrılarına sebep olmaktadır.Fiziksel olarak ağrını olmasa bile psikolojik olarak bu ağrıları yaşıyor olabilirsiniz.

Masaj yaparken masaj yağı kullanmanızı öneriyoruz.Uzun süreli uygulamalarda sorunların tamamen çözüldüğü görülmüştür.

3:Tuz Terapisi

Banyo tuzları bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.Özellikle kükürt ve magnezyum içerikli ürünler etkili olacaktır.Bu yöntemle kas spazmları rahatlayarak sinirleri yatıştırır.

4:Kekik Yağı

Kekik yağını 2 – 3 damla ile boyun ve sırt ağrıları için kullanabilirsiniz.Bu sayede ağrı ve rahatsızlıkları hafifletebilirsiniz.

5:Egzersiz

Egzersiz kaslarınızın güçlenmesine ve omurgaya destek olarak sırt kaslarını çalıştırır.Son zamanlarda görülen kronik bel ve sırt ağrılarını hafif egzersizlerle önleyebilirsiniz.

6: Duruşunuza Dikkat Edin

Ayakta dururken: omurga ve bel ağrılarını önlemek için sırtınızı dik tutun.

Otururken: Yeterli bel desteğini sağlayan koltuk seçin ve mümkün olduğunca dik oturun.Özellikle ofiste çalışıyorsanız buna dikkat edin.

Yatarken: Sırt üstü yatmaya çalışın.Yastık aşırı yüksek olmasın.

 

Son olarak bu yöntemler kısa süreli tedavi yöntemleridir.Aksi durumda doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Rating: 3.2/5. From 5 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 29 Kasım, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Bilal
  19 Kasım, 2018

  Bir fizyoterapist olarak; soğuk tedavisi uygun değildir. Onun yerine sıcak tedavi daha etkilidir. Soğuk tedavisi rahatlatır evet ama sadece ağrıyı dindirir ve göğüs bölgesinde tercih edilmez. Herşey için teşekkürler tüm emekleriniz için sağolun. 🙂

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Emir Kaboğlu
  17 Kasım, 2017

  eyvallah

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.