Siyah Ahududunun Faydaları Nelerdir ?
Takip Et : Üye Girişi
Faydaları Nelerdir

Siyah ahududu , gülgiller ailesine ait günümüzde uzmanlarında pek çok tedavide önerdiği ve içeriğinde bulunan pek çok yararlı mineral ve vitaminler sayesinde  sağlığımızı destekleyici bir meyvedir.Siyah ahududunun yetiştirilmesi oldukça kolaydır ve çok aşırı bakım gerektiren bir meyve türü değildir.Bahçelerde yetiştirilebildiği gibi boyu da çok uzun olmadığından saksılarda da kolaylıkla yetiştirilebilir.Siyah ahududu meyve olarak tüketilebildiği gibi ayrıca reçel veya şurup yapılarak tüketilebilirken , ahududu yaprakları da taze olarak veya kurutulup çay yapılarak tüketilebilmektedir.

Ahududu ayrıca bazı yerlerde ağaç çileği ve sultan böğürtleni olarak da bilinmektedir.Çalı şeklinde olup dikenli ve bir bütün halinde yetişebilmektedir.Meyvesi taze olarak tüketilebildiği gibi kurutularak da tüketilebilir.Ahududu yaz mevsimi başlarında çiçek açarak temmuz-ağustos ayı gibi de meyve vermeye başlar.Siyah ahududu içeriğinde vücudumuz için oldukça önemli olan A,C,E vitaminlerini bulundurmaktadır.Ayrıca folik asit gibi sağlığa faydalı içeriğinin olması bakımından oldukça önemli bir meyvedir.

Siyah Ahududunun Faydaları Nelerdir ?

-Siyah ahududu vücudumuzun direncinin artmasını  sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Özellikle diyabet rahatsızlığı bulunan bireyler kan şekerini düşürücü özelliğinden dolayı bolca tüketebilirler ,bu hastalığa karşı iyileştirici özelliktedir.

-Siyah ahududunun içeriğinde bulundurduğu bol miktardaki lif sayesinde kişide tokluk hissi yaratarak özellikle diyet yapanlar için destekleyici nitelik taşımaktadır.

-Kemik ve eklem sorunu yaşayanlar için içeriğinde bulundurduğu yüksek kalsiyum sayesinde bu rahatsızlıkları giderir ve iyileştirici niteliktedir.

-Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlıklarına karşı içerdiği C vitamini sayesinde bu hastalıklara karşı vücudumuzu korur ve görülen belirtileri en aza indirmektedir.

-İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudumuzu serbest radikallere karşı savunarak kanser gibi tehlikeli hastalıklara karşı korur ve destekler.

-Özellikle beyinle alakalı Alzhaimer gibi hastalıklara karşı hafızayı güçlendirici özelliği sayesinde destekleyici tedavi olarak tüketilebilir.

-Yaşlanmaya karşı etki göstererek cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur.

-Ayrıca bütün bu özelliklerinin ve faydalarının yanı sıra yapılan birçok araştırmalar sayesinde görülüyor ki kanser üzerinde eğer her gün düzenli bir şekilde 1 bardak ahududu tüketilmesi kanser hücrelerinin vücuttan temizlenmesine yardımcı olduğu görülmektedir.

-Vücudumuzdaki toksin maddelerinin dışarı atılmasına yardımcı olur ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.

-Vücudumuzun dinç olmasına yardımcı olur.

-Siyah ahududunun ateş düşürücü özelliğinden dolayı ateşli hastalıklara karşı iyi gelir.

-Kansızlık, verem gibi hastalıklara karşı faydalıdır.

-İdrarın sökülmesine yardımcı olarak kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

-Ahududunun çiçekleri kaynatılıp gargara uygulanırsa eğer bademcik,boğaz ve diş eti iltihabı gibi rahatsızlıklara karşı faydalıdır.

 

– Göz nezlesi gibi rahatsızlığı olanlar gözü yıkarlarsa faydalı olacaktır.

-Bir avuç ahududu ezilerek püre haline getirildikten sonra yüze uygulanırsa  cildi sıkılaştırarak rahatlamasına yardımcı olur.

-Diyareyi ve kadınlarda meydana gelen beyaz akıntının kesilmesini sağlar.

-Kadınların adet döneminde akıntıyı azaltır ve düzene sokar.

-Doğum yapacak hamile kadınların rahim dokusunun güçlenmesini sağlar ve doğum sırasında kasılmaları düzenleyerek doğum sancısını azaltır,doğumu kolaylaştırır.

-Gebelikte ve doğuma yaklaşıldığında düzenli bir şekilde ahududu tüketilmelidir.

Sağlıkla kalın..

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.