Slow Food Yavaş Gıda Akımı Nedir Ne Demektir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhabalar sevgili okurlarımız. Yazımızda dünya çapında ciddi anlamda ses getirmiş ülkemizde de yavaş yavaş duyulan Slow Food türkçesi ile Yavaş Gıda hareketi hakkında bazı bilgilere yer vereceğiz. Yavaş gıda nedir, ne demektir, nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Slow Food Nedir?

Bu akım ilk olarak İtalya’da 1986 yılında ortaya çıkan bir akımdır. Genel olarak gıdaların üretiminden tüketimine kadar en güvenli şekilde insanlara fayda sağlanmasını amaç edinmiş bir oluşumdur. Kısaca ilk olarak gıdanın üretiminde sağlıklı koşullar ile en az katkı maddesi eklenerek üretilmesini amaçlar. Bu sayede temiz ve sağlıklı gıdanın insana ulaşması sağlıklı üretimden geçer.

Aynı zamanda üreten çiftçinin de haklarının korunmasını kapsar. Üretilen üründen çiftçinin kar etmesi, emeğinin karşılığını almasını savunmaktadır.

Asıl amacına geldiğimizde ise geçmişten günümüze yemeği çabuk olarak halletmek istendiğini bilmekteyiz. Abur cuburlar, hazır gıdalar, kalorisi yüksek gıdalar ile beslenme dünya ve ülkemizde her geçen gün artmaktadır. İş ortamı, hayat şartları gibi sebeplerden dolayı sürekli bir acele içindeyiz. Bu hareket ise ” Bırakın yemeğin tadını çıkarın, sağlıklı beslenin” sloganı ile kurulmuştur.

Amaçları Tam Olarak Nedir?

Genel olarak düzgün olmayan beslenme şartlarından korunmak ana amaçlarından biridir. Yüksek kalorili, yağlı, besin değeri az, vitamin ve mineral açısından düşük, diyet lifi olarak az gıdaların tüketimini azaltmayı amaçlar. Bu nedenle sadece yemeği yavaş yemek değil, sağlıklı olarak yemek de bu akımın önemli maddeleri arasındadır. Bu amaçla geleneksel gıdaların tüketimine daha önem verilir. Özellikle hazır gıdalar yerine, ev yapımı sağlıklı gıda tüketimin teşvik edilmektedir.

Bu Harekete Nasıl Katılırım?

Bu harekete katılmak için illa bir gruba dahil olmak gerekmez. Yapmanız gerekenler, trans yağlı gıdalar, hazır ürünler, işlenmiş ürünlerden uzak durarak; sağlıklı ve kendiniz pişirdiğiniz gıdaları tüketmeniz yeterlidir. Aynı zamanda yavaş yemek yemeyi de unutmayalım. Çünkü hızlı yemek yemek kan şekerinin dengelenmesini geciktirir, doyma hissinin gelmesini de zorlaştırır. Bu nedenle fazla yemek tüketimine sebep olur.

Aslında slow food akımına dahil olmak kendi sağlığımız için gereklidir. Sağlıklı bir yaşam için sizleri de bekliyoruz.

 

 

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.