Sodyum Benzoat Nedir? Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Gıdalara koruyucu olarak eklenen sodyum benzoat gıdalarda E211 koduyla gösterilmektedir.Genel olarak bakteriler hariç maya ve küflerin ortamda çoğalmaması için gıdalara eklenen bir katkı maddesidir.Katkı maddeleri içerisinde fiyat olarak en uygunu olan bu katkı maddesi aynı zamanda da gıdanın tadına değişikliğe sebep olmaz.Bu özellikleri itibariyle gıdalarda sık sık kullanılmaktadır.Kimyasal formülü C6H5CO2Na olarak gösterilmektedir.

Sodyum Benzoat Hangi Gıdalarda Kullanılır?

Ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılan Sodyum benzoat;  ilaç yapımında,konservelerde,hazır turşular,sosis,hazır çorba,meyve suları,salam,sucuk,köfte,cips,diş macunu,hazır köfteler,margarin… gibi bir çok farlı üründe koruyucu olarak kullanılmaktadır.Hem gıda ile etkileşime girmeyip tadını değiştirmemesi, fiyatının ucuz olması ve etkili bir koruyucu olduğu için kullanılan ürün kolu oldukça geniştir.

Sodyum Benzoat Zararları Nelerdir?

Etkili bir koruyucu olmasına karşılık sağlık açısından da zararlı etkileri vardır.Yapılan araştırmalarda 0.5 gr yukarısında zehirleyici toksit etkisi olduğu tespit edilmiştir.Bununla birlikte;

  • Solunum yolu rahatsızlığı, astım gibi bazı olumsuzluklara sebebiyet verebilir.
  • Sodyum Benzoat içerikli gıdaların fazla tüketimi böbrek sorunlarına yol açtığı tespit edilmiştir.Fazla alımı böbrekler tam olarak idrar ulaştıramaz.
  • Genel rahatsızlık olarak alerjilere sebep olabilir.Bu yüzden sodyum benzoat içerikli gıdaların tüketimi sonrasında kaşıntı, kızarma gibi belirtileri yaşıyorsanız derhal doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Mide ve karaciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Sonuç Olarak

Değerli okurlarımız.Sağlık açısından öldürücü etkisi olmasa da birikim sonucu vücudumuza zarar verebilecek bir tehlikeli olarak sınıflandırabileceğimiz katkı maddeleri arasında yer alır.Bu yüzden gıdaları alırken içindekiler kısmını okuyarak almanızı tavsiye ediyoruz.Tüketeceğimiz her ürünün mümkün olan en doğal haline ulaşmaya çalışın.Ayrıca tükettiğiniz gıdaları siz üretin.Sirke,yoğurt, meyve suyu.. vs kolay yapılabilir gıdaları evinizde mutlaka üretin. Bu katkı maddelerinin zararlarından uzaklaşmak için bol bol su içmenizi öneriyoruz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Mühendisi  Emir Erşat Kaboğlu

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 10 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.