Sodyum Nitrat Nedir? Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Sodyum Nitrat Nedir?

Renksiz ve kristal şeklinde olan sodyum nitrat, yüksek ısıda çözünebilen bir kimyasaldır. Bazı kaynaklar sodyum nitrit olarak adlandırmaktadır.NaNO3 yapısal formülüdür.En çok üretildiği yer Şili olan sodyum nitratı potasyum nitrattan ayıran özellik suda çözünmesi ve nem çekmesidir. Tarihte 1800’lü yıllarda keşfi yapılmış ancak kullanım alanı ve alıcısı olmadığından dolayı denize dökülmüştür. Yeryüzünde çökelti olarak bulunan kimyasalların genel ismi güherçiledir.

Sodyum Nitrat Nerelerde Kullanılır?

  • Özellikle gıda ürünlerinde kullanılan madde anti mikrobiyel olmasından dolayı koruyucu görevi görmektedir
  • Tarım alanlarında gübre olarak değerlendirilmektedir
  • Duman bombası yapımında kullanılı
  • Renk ve dayanıklılık sağlamak amacıyla et ürünlerinde kullanılır
  • Havai fişek, barut gibi patlayıcı maddelerin içeriğinde bulunur
  • Cam sektöründe camın parlaklığı ve dayanıklılığını artırmak için kullanılır
  • Metal sektöründe ve çeliğin mavileştirilmesinde kullanılır
  • Roket yakıtı olarak kullanılır
  • Koruyucu özelliği sayesinde pizza ve peynirlerde kullanılır.

Nitratın Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

Su ve sebzelerde görülebilen nitrat sağlığı tehdit edebilecek düzeyde sorunlara yol açabilmektedir. Su kaynaklarında 75 mg altında olması gereken miktarı yakalamak özellikle Avrupa ülkelerinde zorlaşmış ve bu nedenle denitrifikasyon işlemi uygulanmaya başlanmıştır. Bu yöntemin pahalı olması, nitrata neden olan kaynakların kontrol altına alınmasını sağlamaya başlamıştır.

Nitratın en ciddi sorunlarından biri kanser riskidir. Yeni doğan ve yetişkinler anlamında etkisi değişen kimyasal için önlem çalışmaları devam etmektedir. Bunun dışında insan vücudunda nitrat yeşil yapraklı bitkilerden gelir.Tabi iz elementi halinde yani çok az bulunmaktadır.Bu yüzden bitkilerden alınan sodyum nitratın sağlık açısından zararı yoktur.Ancak et ve et ürünlerinde özellikle kayıt dışı yapılan kullanım sağlık açısından ciddi sorunlar teşkil etmektedir.

Rating: 4.0/5. From 4 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.