Soğuk Günlere Vücudumuza Almamız Gereken Vitaminler
Takip Et : Üye Girişi

Soğuk kış günleri bizi yorgun ve bazı hastalıklara karşı direncimizi düşürmektedir. Öksürük,ateş, grip gibi rahatsızlıklar kışın daha da artmaktadır. Birazdan belirteceğimiz vitaminler sayesinde kışa daha dayanıklı olacaksınız.

1 : C Vitamini

Kış boyunca bağışıklı sistemine yardımcı en gerekli vitaminlerin başındadır.Vücut dokusu büyümesi, sağlıklı kemikler,sağlıklı kan damarları ve dişler, en önemlisi hastalık kapmamak için bol bol C  vitaminli ürünler tüketmeniz gerekmektedir. Kivi, portakal,mandalina gibi meyveler C vitamini açısından zengindir.

2 : A Vitamini

A vitamini kışın soğuklarından koyuracak gıdalar arasındadır. Gözlerinizi parlaklığı artacak ve daha sağlık görecek,kemiklerinizi sağlıklı tutacak ve kış hastalıklarından sizi koruyacaktır. A vitaminince zengin gıdalar kısaca Tereyağı, inek sütü, havuç, patates gibi gıdalar A vitamini olarak zengindir.

3 : D Vitamini

 

Gecelerin uzaması  ve güneşte daha az süre durmamızdan dolayı D vitamini eksikliği görülecektir. Verdiğmiiz diğer vitaminlerin kemik sağlığı açısından öneminin sebebi budur. D vitamini az alan kemiklerin sağlığı azalacağı için diğer vitaminlerle dengelemelisiniz. D vitamini için güneş ışığı şart. Mümkün oldukça kışında güneş ışığından faydalanmaya çalışın. Ayrıca doktor tavsiyesi ile vitamin takviyesi alabilirsiniz.

4 : E Vitamini

 

Mevsimsel hava şartlarından dolayı kuru cilt, ciltte çatlamalar, deri döküntüleri gibi sebeplerin engellenmesi için E vitamini olmazsa olmazlardandır. Deri ve cilt sağlığı için E vitaminince zengin kuru yemişleri tüketmenizi tavsiye ederiz.

5 : B Vitamini

B kompleksi vitaminler karbonhidratların enerjiye dönüşmesi için gerekli vitaminlerdir.Yağ ve protein metabolizmasında etkilidir. Özellikle kışın hareket azlığından dolayı kilo almamak için yeteri derece hareket yapmalı ve B vitamini tüketmeliyiz. Balık süt, et gibi ürünler B vitamini açısından zengindir.

 

 

Rating: 4.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.