Soğuk Sıcak Sıkım Taş Baskı Nedir Ne Demektir
Takip Et : Üye Girişi

Merhabalar sevgili okurlarımız.Her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı kavramlar hayatımıza girmektedir.Sayfamıza gelen mesajlar sonrasında önemli bir konuya değineceğiz.Zeytin yağı, bazı esansiyel yağlar ( Çörek Otu Yağı gibi), ve daha bir çok üründe sıcak soğuk sıkım, taş bakı gibi kavramlar belirtiliyor.Özellikle ambalaj üzerinde büyük yazılarda bunlar belirtilmektedir.Peki ne anlama geliyor farkları nelerdir bunlara değinelim:

Soğuk Sıkım ne Demektir?

Özellikle zeytin yağı üretiminde veya esansiyel yağların üretiminde bu kavram kullanılır.Soğuk sıkım; ürünün yağını çıkartma işleminde sıcaklık uygulanmamasıdır.Yani zeytinin yağı çıkartılırken sıcaklık uygulanmaz.Bu yöntemde yağ çıkarılırken sıcaklık uygulanmadığı için hem yağdaki vitaminler ve bazı besin maddeleri yok olmaz.Hem de sıcaklığın olumsuz etkisi olan serbest yağ asitlerinin oluşumu engellenir.Bu yüzden hem besin değeri hem de sağlık açısından soğuk sıkım daha sağlıklıdır.

Sıcak Sıkım Nedir?

Yağı çıkarmak istenen gıdanın belli sıcaklığa ısıtılarak sıkılma işleminin yapılmasıdır.Buhar verilmesi veya metal baskılarda direk metalin sıcaklık vermesi gibi işlemlerle uygulanmaktadır.

Soğuk Sıkım Daha Sağlıklıysa Neden Sıcak Sıkım Var?

Soğuk sıkım sağlıklı olsa da bir dezavantajı vardır.Zeytin veya sıkılan herhangi bir gıdanın ezilme işleminde yağ tam olarak çıkmaz.Eğer sıkılan gıda sıcaklığı artırılırsa  %20 % 30 oranında daha çok yağ çıkmaktadır.İşte bu yüzden dolayı üretici sıcak sıkımı istemektedir.Günümüzde tüketiciler soğuk sıkımı daha çok istediği için üretici soğuk sıkım yapmakta ancak soğuk sıkım sıcak sıkıma göre daha pahalıdır.Az çıkan yağ açığını bu şekilde kapatmaktadırlar.Bu yüzden fiyatı biraz daha pahalı da olsa mutlaka soğuk sıkım ürünlerini tercih etmenizi öneriyoruz.Zeytin yağı başta olmak üzere özellikle bazı esansiyel yağlar sıcaklığa karşı aşırı hassastır.

Taş Baskı Nedir?

Yine öğütme,parçalama, sıkma işlemlerinde kullanılan ezme işlemi veya değirmenlerin taştan yapılmasıdır.

Avantajları: 

 • Gıda besin değeri daha iyi korunur.
 • Doğal bir yöntemdir.
 • Elektrik harcanmaz.
 • Isınma gibi sorun yoktur.

Dezavantaj:

 • Yavaş sistemdir.
 • Sıkma tam olarak etkin olmaz.
 • Temizlik biraz daha zordur

Metal Baskı Nedir?

Sıkma işleminde gıdanın metal değirmenler tarafından ezilmesi veya öğütülmesidir.

Avantajları:

 • Daha hızlıdır.
 • İşçilik azdır

Dezavantajları:

 • Metal ile çıkan yağ etkileşime girebilir.
 • Metalin sürtünme ve dönmesinden dolayı ortaya ısı çıkabilir.
 • Kuruluş maliyeti yüksektir.

Sonuç Olarak:

Fiyat olarak biraz farklılıklar olsa da bu gibi hassas gıdalarda ürünün en az işlenmiş ve en az etkilenmiş olanını tercih etmenizi öneriyoruz.Bu durumda taş baskı ve soğuk sıkım ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz.

 

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Fulya Ernil
  13 Şubat, 2019

  Zeytinyağı nın en büyük 3 düşmanı oksijen, ısı ve ışıktır. Bu 3 üde taş baskıda mevcuttur ayrıca hiç hijyenik değildir. Açıkta zeytinler oksijenle temas ederek tüm özelliğini yitirir maalesef. Taş baskı üzgünüm ama en son tercih edilmesi gereken tipteki yağdır.
  Bilginize

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   15 Şubat, 2019

   İlk olarak taş baskı da ışık sorunu genellikle kapalı alanda yapıldığı için çözüldü. Metal baskıda ısı sorunu var bu da bir kayıba sebep oluyor. Hijyen konusunda haklısınız. İki tarafından avantajlı ve dezavantajlı yönleri mevcuttur.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.